Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej

Już niebawem kandydaci na chrzestnych mają mieć znacznie utrudnione zadanie. Zgodnie z zapowiedziami księża będą od tego roku przeprowadzać dokładniejszą “weryfikację” potencjalnych rodziców chrzestnych. Nie wystarczy już być osobą wierzącą i przynieść zaświadczenie o przystąpieniu do bierzmowania. Jakie warunki muszą spełnić rodzice chrzestni? Sprawdzamy nowe zasady bycia chrzestnym 2024!

Nowe zasady bycia chrzestnym 2024

Zgodnie z katolicką tradycją bycie rodzicem chrzestnym to niezwykle ważna i symboliczna rola. Wbrew niektórym zwyczajom z ostatnich lat rola ta nie powinna się ograniczać wyłącznie do dawania prezentów czy kopert z gotówką z okazji urodzin lub ważnych uroczystości. Chrzestny i chrzestna powinni być przede wszystkim osobami wierzącymi, którzy w miarę możliwości będą wspierać dziecko w jego duchowym, religijnym rozwoju.

Niestety w ostatnich latach ta idea uległa nieco zatarciu, a wielu rodziców chrzci swoje dzieci bardziej dla formalności i tradycji. W tym roku Kościół zamierza to zmienić poprzez zaostrzenie zasad. Aby zostać rodzicem chrzestnym, kandydaci będą musieli nie tylko mieć zaświadczenie o bierzmowaniu i ukończone 16 lat. Ksiądz ma także przeprowadzać z nimi szczegółowy wywiad dotyczący ich życia.

Podczas rozmowy z kandydatem duchowny będzie mógł zadać nawet bardzo osobiste pytania. Przyszli chrzestni muszą bowiem udowodnić, że żyją w zgodzie z religią katolicką tj. nie są w nieformalnym związku, regularnie uczestniczą we mszy świętej, nie mieszkają z partnerem bez ślubu etc. Na podstawie udzielonych odpowiedzi ksiądz będzie mógł nie udzielić zgodny na chrzest.

Zobacz: Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł

Jakie są wymagania do bycia chrzestnym?

Oprócz zaświadczenia o bierzmowaniu, dobrze by było by kandydaci mieli również dowód na to, że w przeszłości brały udział w lekcjach religii w szkole, np. świadectwo szkolne ze szkoły średniej. Jeśli kandydat będzie z innej parafii, ksiądz może również poprosić o zaświadczenie od tamtejszego proboszcza, że dana osoba bierze udział regularnie w praktykach religijnych.

Warunki bycia chrzestnym:

  • ukończone 16 lat,
  • bycie praktykującym katolikiem,
  • spowiedź,
  • przyjęcie sakramentu bierzmowania oraz Eucharystii,
  • prowadzenia życia zgodnie z zasadami wiary katolickiej,
  • brak kary kanonicznej.

Sprawdź też:

Chrzest

Sukienka na chrzest dla mamy

Chrzciny to wyjątkowa okazja i każdy rodzic chce, by zarówno dziecko, jak i reszta rodziny wyglądała świetnie. W przypadku ojców sytuacja jest jasna: trzeba włożyć garnitur i zawiązać krawat. Pojawia...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo