Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej nowe zasady bycia chrzestnym

Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej

Już niebawem kandydaci na chrzestnych mają mieć znacznie utrudnione zadanie. Zgodnie z zapowiedziami księża będą od tego roku przeprowadzać dokładniejszą „weryfikację” potencjalnych rodziców chrzestnych. Nie wystarczy już być osobą wierzącą i przynieść zaświadczenie o przystąpieniu do bierzmowania. Jakie warunki muszą spełnić rodzice chrzestni? Sprawdzamy nowe zasady bycia chrzestnym 2024!

Nowe zasady bycia chrzestnym 2024

Zgodnie z katolicką tradycją bycie rodzicem chrzestnym to niezwykle ważna i symboliczna rola. Wbrew niektórym zwyczajom z ostatnich lat rola ta nie powinna się ograniczać wyłącznie do dawania prezentów czy kopert z gotówką z okazji urodzin lub ważnych uroczystości. Chrzestny i chrzestna powinni być przede wszystkim osobami wierzącymi, którzy w miarę możliwości będą wspierać dziecko w jego duchowym, religijnym rozwoju.

Niestety w ostatnich latach ta idea uległa nieco zatarciu, a wielu rodziców chrzci swoje dzieci bardziej dla formalności i tradycji. W tym roku Kościół zamierza to zmienić poprzez zaostrzenie zasad. Aby zostać rodzicem chrzestnym, kandydaci będą musieli nie tylko mieć zaświadczenie o bierzmowaniu i ukończone 16 lat. Ksiądz ma także przeprowadzać z nimi szczegółowy wywiad dotyczący ich życia.

Podczas rozmowy z kandydatem duchowny będzie mógł zadać nawet bardzo osobiste pytania. Przyszli chrzestni muszą bowiem udowodnić, że żyją w zgodzie z religią katolicką tj. nie są w nieformalnym związku, regularnie uczestniczą we mszy świętej, nie mieszkają z partnerem bez ślubu etc. Na podstawie udzielonych odpowiedzi ksiądz będzie mógł nie udzielić zgodny na chrzest.

Zobacz: Czy chrzestna może być w ciąży? Dawne wierzenia i tradycje odradzają ten pomysł

Jakie są wymagania do bycia chrzestnym?

Oprócz zaświadczenia o bierzmowaniu, dobrze by było by kandydaci mieli również dowód na to, że w przeszłości brały udział w lekcjach religii w szkole, np. świadectwo szkolne ze szkoły średniej. Jeśli kandydat będzie z innej parafii, ksiądz może również poprosić o zaświadczenie od tamtejszego proboszcza, że dana osoba bierze udział regularnie w praktykach religijnych.

Warunki bycia chrzestnym:

  • ukończone 16 lat,
  • bycie praktykującym katolikiem,
  • spowiedź,
  • przyjęcie sakramentu bierzmowania oraz Eucharystii,
  • prowadzenia życia zgodnie z zasadami wiary katolickiej,
  • brak kary kanonicznej.

Sprawdź też: