Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje?

Co kupuje chrzestny na chrzest? Co kupuje chrzestna? Jaki jest tradycyjny podział obowiązków rodziców chrzestnych i czy zawsze należy się nim kierować? Sprawdź, jak wygląda tradycja w niektórych regionach kraju, ale pamiętaj, że ostateczne ustalenia zależą od Was i rodziców dziecka.

Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje?

Kilka słów o roli rodziców chrzestnych

„Chrzestny czy chrzestna?” – to z pewnością jedno z najczęściej zadawanych przed chrztem pytań. Fakt, rodzice chrzestni mają swoje obowiązki, a ich podział jest dość wyraźnie nakreślony. Dlatego, by uniknąć nerwowych sytuacji, niepewności i nieporozumień, przyjrzyjmy się każdej z tych ról.

Ale zanim do tego przystąpimy, ustalmy, jakie wymagania należy spełnić, aby zostać chrzestnym. Niezbędne okaże się tutaj stosowne zaświadczenie, które uzyskać można w kancelarii parafialnej. Aby otrzymać taki dokument, należy mieć co najmniej 16 lat i być praktykującym katolikiem, który przystąpił do wymaganych sakramentów (przyjął chrzest, Eucharystię oraz bierzmowanie). Odstępstwa od tej reguły możliwe są tylko w wyjątkowych przypadkach.

Jakie są obowiązki chrzestnej?

Obowiązki chrzestnej podzielić możemy na te duchowe oraz te bardziej materialne, wymierne. Najważniejszym obowiązkiem duchowym matki chrzestnej jest wspieranie rodziców i dbanie o prawidłowy rozwój duchowy dziecka. Dlatego chrzestną powinna zostać osoba, która utrzymuje bliskie relacje z rodziną i zawsze jest gotowa i chętna do udzielania pomocy.

Obowiązki matki chrzestnej, co zostało już wspomniane, przybierają także wymiar bardziej materialny. W wielu regionach Polski tym, co kupuje chrzestna na chrzest, jest ubranko oraz tradycyjna biała szata, w którą w czasie ceremonii ubiera ona dziecko. Obecnie zwyczaj ten praktykuje się jednak coraz rzadziej, a rodzice sami kupują szatę i ubranka. W takich sytuacjach bardzo ważne może okazać się wsparcie chrzestnej w czasie wyboru. Wszak o wiele ważniejsza od tego, co kupuje chrzestna, jest jej obecność i udzielane przez nią wsparcie (chociażby pomoc w organizacji chrztu, spacery z dzieckiem itp.).

Sprawdź: Jakie dokumenty są wymagane od matki chrzestnej?

A jeśli chodzi o prezenty, to istnieje tu spora dowolność. Warto pomyśleć jednak o czymś, co będzie przydatne i przysłuży się dziecku. Jeśli chrzestna nie chce dawać pieniędzy, może zdecydować się na praktyczne akcesoria (np. fotelik samochodowy), ubranka lub biżuterię. Prezent można uzupełnić także jakąś ładną pamiątką. Ale postaramy się zapamiętać, że obowiązki chrzestnej to nie tylko wydatki i podarki.

Jakie są obowiązki chrzestnego?

Podobnie jak w przypadku matki chrzestnej, także obowiązki chrzestnego możemy podzielić na te duchowe i materialne. Spośród tych pierwszych skoncentrujmy się konieczności aktywnego uczestniczenia w życiu i rozwoju chrześniaka lub chrześnicy, dla których ojciec chrzestny powinien być autorytetem (także w sprawach wiary) Ważne jest więc wspieranie dziecka, wskazywanie mu właściwej drogi. Zadanie to wypełniać można na wiele sposobów — choćby w czasie wspólnych wycieczek i spacerów. A kiedy dziecko dorasta nieoceniona może okazać się zwykła rozmowa.

A jakie są te bardziej wymierne obowiązki ojca chrzestnego? Tutaj warto wspomnieć o zakupie świecy chrzcielnej, którą ojciec chrzestny trzyma w czasie mszy. Jest to bowiem jeden z najczęściej praktykowanych w całym kraju zwyczajów. Kwestię tę warto jednak omówić z rodzicami, ponieważ coraz częściej to właśnie oni dokonują tego zakupu (choćby za pośrednictwem parafii). Co ciekawe — w niektórych regionach naszego kraju to właśnie chrzestny opłaca ceremonię. Zwyczaj ten nie jest jednak zbyt powszechny.

Co kupuje chrzestny na chrzest

Duże znaczenie ma także zaangażowanie chrzestnego w samo przygotowanie chrztu — pomoc w organizacji przyjęcia i wsparcie rodziców w obowiązkach związanych z ceremonią. I w tym przypadku obecność jest znacznie ważniejsza od tego, co kupuje chrzestny.

Ale skoro jesteśmy przy kupowaniu, to jeszcze kilka słów o prezentach. Nie będzie to jednak nic odkrywczego. Warto postawić na kryteria praktyczności i użyteczności. Doskonałym podarunkiem może być zabawka edukacyjna lub wspomagająca odpowiedni rozwój dziecka. No i zastanawiając się nad tym, co kupić chrześniakowi na chrzest, dobrze jest wziąć pod uwagę jakąś pamiątkę, która zostanie na całe życie.

Skoro poznaliśmy już najważniejsze obowiązki chrzestnego i chrzestnej, przejdźmy do kolejnego, także bardzo interesującego zagadnienia.

Sukienka na chrzest dla chrzestnej, czyli jak się ubrać?

Wybór odpowiedniego stroju to kolejne spośród wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice chrzestni. Rola, jaką pełnią oni w czasie ceremonii, wymaga bowiem zachowania powagi, także w kwestii ubioru.
Znacznie łatwiejsze zadanie stoi tu przed mężczyznami. Dobrym wyborem będzie przecież klasyczny i elegancki garnitur. Jako alternatywę zaproponować można spodnie materiałowe, koszulę i marynarkę — wszystko, rzecz jasna, w stonowanych i dobrze dobranych barwach.

Jeśli chodzi zaś o ubranie chrzestnej, to możliwości wyboru są znacznie większe, i być może właśnie w tym tkwi problem. Już na wstępnie można odrzucić kreacje wieczorowe, gdyż chrzest nie jest odpowiednim momentem na ich prezentację. Inspiracji poszukać można natomiast w stylu koktajlowym. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno kompozycje złożone ze spodni materiałowych, eleganckiej koszuli i marynarki, jak i klasyczne sukienki. Pamiętajmy jednak, że sukienka na chrzest dla matki chrzestnej nie powinna odsłaniać zbyt wiele. Najlepiej, aby sięgała za kolana.

Znamy już obowiązki rodziców chrzestnych, wiemy też, w co wypada ubrać się ojcu chrzestnemu, oraz jak powinna wyglądać sukienka na chrzest dla chrzestnej. Czas więc odpowiedzieć najczęściej zadawane pytania.

Zobacz też: Życzenia na chrzest od matki chrzestnej

Najczęściej zadawane pytania dotyczące obowiązków chrzestnych

Kto ubiera dziecko do chrztu?

Jeśli chodzi o samo ubieranie, najczęściej robią to rodzice. Pomoc matki chrzestnej jest jednak jak najbardziej wskazana. Jeśli natomiast przez „ubieranie” rozumiemy zakup ubranek, to pamiętajmy, że w wielu regionach Polski jest to obowiązkiem chrzestnej. Zwyczaj ten jest jednak coraz rzadziej praktykowany. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skonsultowanie takich spraw z rodzicami.

Kto kupuje świecę/gromnicę na chrzest?

Zgodnie z tradycją jest to obowiązek ojca chrzestnego. Niemniej weźmy pod uwagę, że coraz częściej wypełniają go rodzice (dokonując zakupu np. za pośrednictwem parafii). I w tym przypadku zalecane jest skonsultowanie ewentualnego zakupu z rodzicami.

Kto kupuje ubranko/szatkę do chrztu?

W wielu regionach naszego kraju tradycja nakłada ten obowiązek na matkę chrzestną. Zwyczaj ten jednakże praktykowany jest coraz rzadziej. W rozstrzygnięciu wątpliwości na pewno pomoże uzgodnienie wszystkiego z rodzicami. Wszakże nietaktem byłby wybór ubranka i szatki, które nie przypadłyby im do gustu.

3 komentarzy: Chrzestna czy chrzestny, czyli kto co kupuje?

Wiolka Dodane ponad rok temu,

Ja jako matka chrzestna oczywiście kupilam Julce szatę. Wybrałam ją z matką (siostra moja) i w tej szacie i ubranku poszla do chrztu. Zależało mi jednak na tym, aby onimieli jeszcze z tego jakąs pamiatkę i uznałam, że juako chrzestna wypada, abym dała im coś od siebie. Kupilam więc specjalny album na chrzest na 2 zdjecia, w białej oprawie i pieknie teraz wygląda na komodzie obok łóżeczka małej.

2020-08-31 11:35:52

Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

Witam

Chciałabym Was spytać jak to jest z zakupami na chrzciny dziecka przez rodziców chrzestnych? Czy to prawda, że matka chrzestna ubiera dziecko a chrzestny kupuje świecę? Jak to jest?

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

Słyszałam wersję którą piszesz, matka chrzestna ma jeszcze kupić bukiecik.
Ja ubiegłam Chrzestnych (nie chcąc ich dodatkowo obciążać) i powiedziałam, ze wyszykowaniem maluszka (ubranko+ dodatki) zajmiemy się sami

Ania & Mati & Wojtek

renetka Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

nie znam takiego zwyczaju, wszystko sama kupiłam 🙂 na allegro, nie żeby reklamowac ;))

pasiasta Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?
Nikt nic nie kupuje, to rodzice kupują białą szatę dla dziecka, którą kładzie chrzestna i świecę, którą zapala chrzestny. Zdenerwowała bym się z lekka gdybym usłyszała, że coś muszę kupić [bo muszę to ja umrzeć;-)].

smoczyca78 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

Nie ma się co denerwować :-). U nas tak jest a że mój mąż pochodzi z innych stron i nie wie jak to jest, więc się pytam :-).

gabrycha Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

Słyszałam o tym”zwyczaju”,ale my ustaliłyśmy z chrzestną,że to my kupimy ubranko dla małego,ona kupiła białą szatkę.Dla mnie osobiście dziwna taka”tradycja”.

Dorota i Antoś(24.03.2005)

pasiasta Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

Luz, ja się nie denerwuję, ja taka wredna jestem

eiffla Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

ja tez uważam że to bezsensowne naciąganie chrzestnych na wydatki. Koszmar jakiś… Słyszałam o tym ale potępiam ten “zwyczaj”, to przecież jest obowiązek rodziców ubierać swoje dziecko, niezależnie o d tego czy idzie ono do chrztu, szkoły, komunii itd… Siekłoby mnie jakby ktoś mi kazał kupować ubranko do chrztu. Mogę dać prezent chrześniakowi i to też na jaki bedzie mnie stać lub jaki będe miała ochotę kupić…. No chyba że sama chrzestna będzie prosiła o ubranie dziecka, ale to też bym sie bała że kupi coś obciachowego i że wystroi mi dziecko jak “stróż w Boże Ciało”…:-)

marianna81 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

u nas jest w rodzinie tak i naszczęscie w rodzinie mojego męża panował ten sam zwyczaj że:
1. dziecko ubieramy sami za swoja kase,
2. chrzesna kupuje biała szate, która ksiadz kładzie na dziecku podczas chrztu,
3. a chrzesny swiece. u nas to jest akceptowane przez wszystkich i nikogo to nie dziwi.

gosia Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

Niby jakieś tam zwyczaje są, ale my ustaliliśmy z chrzestnymi, że wszystkim się zajmiemy sami

moni2003 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzestna, chrzestny czyli kto co kupuje?

tylko niech się nikt nie denerwuje, ale u ‘nas’ zwyczaj jest taki
matka chrzestna – ‘strój’ i biała szatka
chrzestny – świeca i zdjęcia (jeśli takowe są)

ale ze względu na to że z męża strony takie zwyczaje nie są znane (a siostrrę męża braliśmy na chrzestną B a jej męża na chrzestnego P) to niczym ich nie obciążaliśmy… a dzieci ubrała moja mama

żeby nie było – to ‘zwyczaj’ a nie przymus

2020-08-31 11:35:52

co kupuje matka chrzestna??

jak w tytule….
kumpela dostala zaswiadczenie choc nie ma slubu koscielnego, planuja wziasc w przyszłym roku.. zreszta ksiadz nie pytal…
ale ja nie pamietam czy napewno swiece kupuje chrzestny,a chrzestna biala szate…

Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nelly21:
ale ja nie pamietam czy napewno swiece kupuje chrzestny,a chrzestna biala szate…

Podobno tak jest. Ale ja nie zawracłam chrzestnym głowy tylko sama kupiłam 🙂

kokunia Dodane ponad rok temu,

Tak jest-świecę kupuje chrzestny,szatkę chrzestna.

lauidz Dodane ponad rok temu,

Ja nie pomoge – u nas wszystko ksiadz dawal..
Trzeba sie tylko bylo stawic 😉

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nelly21:jak w tytule….
kumpela dostala zaswiadczenie choc nie ma slubu koscielnego, planuja wziasc w 2009..zreszta ksiadz nie pytal…
ale ja nie pamietam czy napewno swiece kupuje chrzestny,a chrzestna biala szate…

U nas chrzestna kupuje ubranko do chrztu (całe lub część).
A jak rodzice już mają, albo wcześniej kupili, albo z jakiś powodów sami chcą kupić, to białą szatę (nie wiem dlaczego, ale podobno jest przesąd, że każde dziecko powinno mieć swoją – moje mieli jedną i żyją :D).
Tak naprawdę, to najlepiej uzgodnić z rodzicami.

bratek Dodane ponad rok temu,

tak jak pisza dziewczyny
ojciec- swieca
matka – białą szatkę

moja trójka miala szatke, w której ja i moj brat bylismy chrzczeni i żyjemy!!!
mam nadzieje, że moje wnuki też będą ją mialy do chrztu- taka tradycja rodzinna

tusiaaa24 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mamamaksia:tak jak pisza dziewczyny
ojciec- swieca
matka – białą szatkę

moja trójka miala szatke, w której ja i moj brat bylismy chrzczeni i żyjemy!!!
mam nadzieje, że moje wnuki też będą ją mialy do chrztu- taka tradycja rodzinna

+ oplata za chrzest – wnosi ja chrzestny

bratek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez tusiaaa24:+ oplata za chrzest – wnosi ja chrzestny

o!!! a to dla mnie nowość! to tez pewnie zależy od dogadania się

szaldi Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nelly21:jak w tytule….
kumpela dostala zaswiadczenie choc nie ma slubu koscielnego, planuja wziasc w 2009..zreszta ksiadz nie pytal…
ale ja nie pamietam czy napewno swiece kupuje chrzestny,a chrzestna biala szate…

Matka białą szatkę, ojciec świecę
Chociaż to jest zależne od regionu Polski (ale widzę że Ty Wlkp, jak ja ;))
Jednak coraz częściej słyszę że rodzice kupują wszystko sami.

bratek Dodane ponad rok temu,

ja też z wlkp, ja też i to niedaleko od Ciebie

tusiaaa24 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mamamaksia:o!!! a to dla mnie nowość! to tez pewnie zależy od dogadania się

pewnie tak

Dodaj komentarz

Karmienie niemowląt
Ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko?
Mamusiu, to ja, Twoje trzytygodniowe dziecko. Wiem, że z niecierpliwością czekasz na te dni, kiedy będziesz mogła zrozumieć wszystko, co chcę Ci powiedzieć. Ale zanim one nadejdą, pozwól, że opowiem
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Skoki rozwojowe: Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot "Skoki Rozwojowe" trafiłem, gdy "Mamuśki z for" obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: "jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego
Czytaj dalej
Chrzest
Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym? Jakie są wymogi dla matki i ojca chrzestnego?
Chrzest to wielkie wydarzenie, do którego przygotowuje się cała rodzina. Z pewnością jako rodzic kilku miesięcznego malucha, masz już wybranych chrzestnych. Czy wiesz jednak, kto nie może zostać rodzicem chrzestnym?
Czytaj dalej
Chrzest
Wymagania dla rodziców chrzestnych: Konkubinat wykluczony
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej opublikowało oświadczenie skierowane do kandydatów na rodziców chrzestnych. Biskup Płocki wydał w nim nowe instrukcje dla osób, które chcą zostać matką lub ojcem chrzestnym. Dokument ten
Czytaj dalej
Chrzest Zakupy
Prezent na chrzciny: Co kupić na chrzest?
Co kupić na chrzest? Co kupuje chrzestna, a co chrzestny dziecka? Jaki prezent na chciny dla chłopca, a jaki dla dziewczynki? Podpowiadamy! Jaki prezent na chrzest? Co kupić dziecku? Chrzest to wyjątkowa
Czytaj dalej
Chrzest Newsy
Matka chrzestna do wynajęcia? To ogłoszenie o dziwo nie wszystkich zaskoczyło!
Pozornie sprawa jest prosta: chrzestny ma mieć nie mniej niż 16 lat i musi mieć bierzmowanie. Przyszli rodzice chrzestni powinni też prowadzić życie zgodnie z zasadami wiary i nie mogą
Czytaj dalej