Ile to pierwiastek z 8?

Na czym polega obliczanie pierwiastków z liczby? Czym jest pierwiastkowanie? Jak obliczyć pierwiastek z ośmiu? Ile wynosi pierwiastek z 8 w przybliżeniu? Jak przedstawia się pierwiastek z kwadratowy z 8? Podpowiadamy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pierwiastek kwadratowy z 8 to 2.82842712475

Ile to pierwiastek z 8?

Pierwiastkowanie bywa trudne nie tylko dla dzieci i uczniów, ale niejednokrotnie również dla rodziców. Nie musi jednak tak być. Powinniśmy jednak poznać najważniejsze zasady pierwiastkowania. Ważne jest, aby zapamiętać istotną regułę – żeby móc obliczyć pierwiastek z danej liczby, trzeba odnaleźć liczbę, która w podniesieniu do potęgi drugiej daje liczbę pod pierwiastkiem. 

Pierwiastkowanie stanowi działanie odwrotne do potęgowania. Podstawowy wzór na pierwiastki brzmi następująco: Pierwiastek n-tego stopnia z liczby a równa się b, gdy b do potęgi n-tej równe jest a.

W tym wzorze n oznacza stopień pierwiastka, a – liczbę podpierwiastkową, zaś b – pierwiastek n-tego stopnia z liczby a, tj. wynik pierwiastkowania. 

Zatem ile to pierwiastek z ośmiu? Rozwiązaniem dla tego pierwiastka będzie taka liczba, która w podniesieniu do potęgi trzeciej pozwoli nam uzyskać wynik równy 8. Taką liczbą jest 2, bo 2 do potęgi 3=8. Należy pamiętać, że są to pierwiastki wyższych stopni niż te, które są podnoszone do potęgi 2. 

Sprawdź: Ile arów ma hektar? 1 hektar – ile to arów?

Jak obliczyć pierwiastek z ośmiu?

Wiemy już, że pierwiastek z liczby oblicza się w taki sposób, aby znaleźć liczbę, która w przypadku podniesienia do drugiej potęgi daje liczbę pod pierwiastkiem. 

Jeśli chcemy obliczyć pierwiastek z liczby osiem musimy mieć na uwadze, że jest to pierwiastek wyższego stopnia. W tym wypadku nie podnosimy liczby do drugiej, lecz do trzeciej potęgi.

√3=2 , ponieważ 2 do potęgi trzeciej = 8

Zatem pierwiastek z 8 to 2. 

Jeżeli zaś chcemy wiedzieć, ile wynosi pierwiastek kwadratowy z 8, to najpierw przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi:

√ z 4=2, ponieważ 2 do potęgi 2 = 4.

Pierwiastek kwadratowy z 8 to 2.82842712475, ponieważ:

√ z 8= 2.82842712475, bo 2.82842712475 do potęgi 2 = 8.

Warto pamiętać, że wynikiem pierwiastkowania jest zawsze liczba dodatnia.

Zobacz też: Cl na ml – 1 cl ile to ml?

Pierwiastek z 8 w przybliżeniu

Pierwiastek z 8 w przybliżeniu wynosi ponad 2, niecałe 3 (dokładnie 2.82842712475). 

Wiemy bowiem, że pierwiastkowanie jest odwrotnym działaniem niż potęgowanie, a podstawowy wzór to: a do potęgi n = b (gdzie b-to wynik pierwiastkowania, n-stopień pierwiastka, zaś a jest liczbą, z której wyciągamy pierwiastek). 

W sytuacji, gdy nie potrafimy znaleźć liczby do potęgi drugiej, to możemy sprawdzić wyższe potęgowanie (do 3, 4 itd.). 

Jak widać, pierwiastkowanie nie jest tak trudnym działaniem matematycznym, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Wystarczy znać podstawowy wzór na pierwiastkowanie i pamiętać o najprostszych, podstawowych zasadach, a wówczas powinniśmy sobie z tym poradzić bez większych trudności. 

Zobacz również: Przelicznik mg na ml. 50 mg – ile to ml syropu?

QA – czy znasz odpowiedź na to pytanie:

Ile wynosi Pierwiastek 8-go stopnia z liczby 8?

Pierwiastek ósmego stopnia z liczby osiem wynosi dokładnie – 1.29683955465.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo