Ile arów ma hektar? 1 hektar – ile to arów?

Ar jest jednostka miary używaną do określania powierzchni gruntu – areału. Na co dzień posługują się nią geodeci, architekci i rolnicy, ale na co dzień nie brakuje sytuacji, gdy sami musimy sięgnąć po tę jednostkę. Problem zaczyna się w momencie, gdy ary musimy przeliczyć na hektary albo na metry kwadratowe. Na szczęście, nie musimy w tym celu ściągać na smartfon specjalnej aplikacji do konwertowania jednostek, bo z tym zadaniem z łatwością poradzi sobie każdy. Ile arów ma hektar? 1 hektar – ile to arów?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 1 hektar x 100 = 100 arów.
  • 1 ha to 10000 m2.

Konwersja miar wydaje się być skomplikowaną czynnością, zwłaszcza gdy musimy przeliczyć jednostki, którymi nie posługujemy się na co dzień. Praktyka pokazuje jednak, że diabeł nie zawsze bywa tak straszny, jakim go malują. Ile hektar ma arów? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.

Ile hektar ma arów? 1 hektar – ile to arów?

Ar, oznaczany symbolem a, i hektar, czyli ha, to dwie metryczne jednostki pola powierzchni, które nie należą do układu SI. Tak samo jak pierwsza z wymienionych, hektar jest używany celem określenia powierzchni gruntu. Przedrostek zastosowany w nazwie tej jednostki oznacza, że stanowi ona mnożnik 100 dla jednostki podstawowej, czyli dla ara

Zobacz też: Cl na ml – 1 cl ile to ml?

Ile arów ma hektar?

W praktyce oznacza to, że jeden hektar, czyli 1 ha, to sto arów. Dalej postępujemy dokładnie w ten sam sposób – liczba hektarów jest równoznaczna z mnożnikiem liczby 100.

Sprawdź: Przelicznik mg na ml. 50 mg – ile to ml syropu?

2 hektary – ile to arów?

Oznacza to, że dwa hektary to 200 arów. Obliczenia są bardzo proste i bez większego wysiłku wykonamy je w pamięci. Wystarczy tylko zapamiętać, że jeden hektar to sto arów, a liczba hektarów jest wielokrotnością liczby 100:

  • 2 hektary x 100 = 200 arów.

3 hektary – ile to arów?

Ta zasada przez cały czas pozostaje niezmienna:

  • 3 hektary x 100 = 300 arów.

5 hektarów – ile to arów?

I ponownie:

  • 5 hektarów x 100 = 500 arów.

Jak widać, obliczenia są banalnie proste i gdy już wiemy o co chodzi, nie potrzebujemy kalkulatora ani tym bardziej żadnej specjalnej aplikacji.

Zobacz też: Przelicznik gramów na dekagramy: 1 dag ile to g? – Ile gramów to dekagram?

Hektary na metry – 1 hektar ile to m2?

Czy z taką samą łatwością przeliczymy hektary na metry kwadratowe? Oczywiście, że tak! Takie działanie prawdopodobnie będziemy musieli wykonywać częściej, bo zgodnie w przyjętym w Polsce systemem pomiarowym, wielkość powierzchni powinna być określana właśnie tą jednostką.

Metr kwadratowy (czyli m2 lub m kw.) jest jednostką pola powierzchni w układzie SI. 1 m2 odzwierciedla pole kwadratu z bokiem o długości jednego metra.

Jaki przelicznik należy zastosować, konwertując metry kwadratowe na hektary i odwrotnie? To proste – 1 ha to 10000 m2. Najprościej zapamiętać to w następujący sposób – powierzchnia gruntu wynosząca jeden hektar zmieści dziesięć tysięcy takich samych kwadratów, których bok ma długość jednego metra. Oznacza to, że powierzchnia 2 ha to 20000 m2, 5 ha – 70000 m2, a 8 ha – 80000 m2. 

Idąc dalej tym tropem, skoro jeden hektar to sto arów, łatwo dochodzimy do wniosku, że jeden ar odpowiada stu metrom kwadratowym. Dysponując tą wiedzą, łatwo przeliczymy pole powierzchni z danej jednostki do innej.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo