Imiona żeńskie na Ś – Imiona dla dziewczynki na Ś

Wasze dziecko jest w drodze, a Wy już wiecie, że to dziewczynka? To naprawdę wspaniale! Teraz czeka Was długa podróż w wyborze odpowiedniego imienia dla Waszej nienarodzonej kruszynki. Jeśli chcielibyście wyróżnić się na tle innych rodziców i nadać swojej pociesze oryginalne imię, które będzie ją wyróżniało na tle innych dzieci to zdecydowanie powinniście wybrać jedno z pięknych, wyjątkowych staropolskich i słowiańskich imion. Poznaj imiona żeńskie na Ś.

Każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak często moda powraca. I to nie tylko moda jako ubrania, ale i modą na pewne trendy. W tym przypadku możemy śmiało powiedzieć, że młodzi rodzice coraz częściej sięgają po imiona dla dzieci, które kojarzyć się mogą z dawnymi czasami. W związku z tym coraz popularniejsze są Zofie, Hanie, czy Krystyny, imiona do tej pory mogące nam się kojarzyć z naszymi babciami.

Jednak coraz częściej można dostrzec, że inspiracje w poszukiwaniu imiona dla córki mogą iść jeszcze głębiej i cofnąć się aż do średniowiecza. Był to okres, w którym język polski powoli wykluwał się ze zbitek słowiańskich i germańskich i właśnie w tym okresie królowały wyjątkowe, typowo polskie imiona. Jeśli zadajecie sobie pytanie, czy nadanie dziecku na imię Ścibora czy Świętopełka będzie właściwe – wiedzcie, że nadanie niezwykłych imion przestało być już domeną celebrytów. Nie martwcie się także o to, czy tak starodawne imię będzie odpowiednie w dzisiejszych czasach. Obecnie coraz częściej wracamy do dawnych praktyk, wliczając w to nadawanie imion. Warto sprawdzić, czy Wasi przodkowie nie nazywali się wyjątkowo. Dzięki temu odnowimy tradycję.

Imiona żeńskie na Ś

Jednym z najbardziej popularnych imion z okresu wczesnego średniowiecza w Polsce to Świętosława. Składa się z członu “święto”, czyli “silny, mocny” i sława, czyli “sława”, co oznacza tą, “której sława jest mocna”. Jej męski odpowiednik to Świętosław. Razem obchodzą imieniny 7 stycznia, 3 maja, 2 lipca. Pochodnym imieniem od Świętosławy jest Świętochna.

Świętosława to imię wielu polskich królewien i księżniczek. Nosiła je siostra Bolesława Chrobrego, królowa Szwecji i Danii. Imię to będzie pasowało do kobiety, która jest silna i bezkompromisowa. Będzie prowadzić innych do zwycięstwa, nawet jeśli będzie to oznaczało wiele wyrzeczeń.

Zobacz też: Imiona żeńskie na U – Imiona dla dziewczynki na U

Imiona damskie na Ś

Innym pięknym imieniem jest Świebora, znana także jako Wszebora lub Szabora. W staropolskim języku oznaczało kobietę, “która zawsze podejmuje walkę”. Większość kobiecych imion słowiańskich nawiązywała do bycia dobrą matką lub dobrą wojowniczką. W okresie średniowiecza każda kobieta musiała być silna, aby zaopiekować się nie tylko potomstwem, ale i całym gospodarstwem, kiedy mąż wyruszał na wojną. Świebora obchodzi imieniny 21 października. Według historycznych zapisów zdrobnieniem do tego imienia była Świechna. Omme zdrobnienia do tego imienia mogą być: Świerka, Borka, Świeborunia.

Podobnie brzmiąca Ścibora również będzie świetnym wyborem i trzeba podkreślić, że chociaż jest bardzo podobna do Świebory to dwa zupełnie inne imiona. Ścibora w tłumaczeniu ze staropolskiego oznacza “walcząca o cześć” lub “obrończyni czci”. Znana jest też jako Czcibora i Cibora, a jej imieniny wypadają 15 maja, 9 września i 14 listopada.

Sprawdź: Imiona damskie na P – Imiona dla dziewczynki na P

Staropolskie imiona dla dziewczynki na Ś

W staropolskiej tradycji imion na literę Ś było bardzo wiele. Później większość została zmieniona, a zamiast Ś wypowiada się S. Warto jednak na nowo rozpocząć tę tradycję. Jednym z piękniejszych imion na tę literę to Świętomira, czyli “ta, która zapewnia trwały pokój”. Pieszczotliwie można nazywać ją: Świętomirka, Świętoma, Mira, Mirka, Mirunia, Mireczka. Swoje imieniny obchodzi 11 lutego. Dokładnie tak samo jak Świętochna, która chociaż podobnie brzmi, jest zupełnie innym imieniem. Jej zdrobniała wersja to Świętoszka, Świętuchna. Taka kobieta charakteryzuje się wewnętrznym spokojem i zdrowym podejściem do życia. Z pewnością jej silna osobowość zapewni jej szybką karierę.

Poznaj: Imiona żeńskie na S – Imiona dla dziewczynki na S

Damskie imię na Ś

Jeśli chcecie nadać swojej córce niezwykłe, wręcz bajkowe imię, możecie nazwać ją Śnieżką. Myślicie, że to wymyślone imię dla księżniczki z Disney’a? Nic podobnego! Śnieżka to stare imię, pochodzenia serbsko-chorwackiego.

Kolejnym bardzo starym imieniem, które zapisało się na kartach historii jest Świętożyźn, która obchodzi imieniny 12 lipca. Imię to oznacza mocną i świętą, kobietę przynoszącą urodzajność i życie. To bardzo rzadkie imię nosiła czeska księżniczka Świętożyzna, żona Świętopełka I, żyjąca w X w.

Zobacz też: Amerykańskie imiona damskie i męskie: Jakie jest znaczenie popularnych amerykańskich imion?

Imiona na Ś

 • Śnieżka
 • Świeciecha
 • Świecława
 • Świedarga
 • Świegniewa
 • Świemira
 • Świetlana
 • Święcsława
 • Święsława
 • Świętobora
 • Świętopełka

Wybór imienia dla Waszej córki to Wasza indywidualna sprawa. Zapewne czujecie teraz presję ze strony dziadków, aby wybrać imię, które zadowoli nawet najbardziej wybrednego członka rodziny, jednak nie warto się tym aż tak przejmować. Musicie skupić się na sobie i powiedzieć najbliższym, że przyjdziecie wszelkie rady, jednak ostateczna decyzja należy do Was. Nie dajcie sobie wejść na głowę i cieszcie się tym, w końcu już niedługo na świecie pojawi się Wasze dziecko i musicie być odpowiednie porzygotowani, także w tej kwestii.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo