Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego? 1 września uczniowie myślami są jeszcze na wakacjach szkola

Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego? 1 września uczniowie myślami są jeszcze na wakacjach

Pierwszy dzień szkoły po wakacjach to dla wielu uczniów jeden z najgorszych momentów w roku. Choć 1 września rok szkolny uroczyście się zaczyna, to tego dnia dzieci i młodzież nie wracają jeszcze do szkolnych ławek. Po apelu mogą szybko wrócić do domu, aby złapać ostatnie chwile wakacji – odpocząć, spotkać się ze znajomymi. Dlatego w szkole chcieliby spędzić jak najmniej czasu. Ile trwa apel na rozpoczęcie roku szkolnego? Czy trzeba iść na rozpoczęcie roku szkolnego?

Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego?

Pierwszy dzień nauki po wakacjach w większości szkół nie wiąże się jeszcze z lekcjami, a jedynie z oficjalnym powitaniem. Uroczystości zwykle rozpoczynają się około godziny 10, choć dokładna pora zależy od organizacji placówki – w niektórych szkołach młodsze roczniki mają apel o innej godzinie niż starsze klasy. Sama część oficjalna odbywa się najczęściej w sali gimnastycznej lub auli i obejmuje zazwyczaj tylko krótkie przemówienie dyrekcji. Całość nie przekracza zwykle 30 minut.

Następnie wychowawcy spotykają się ze swoimi klasami w salach lekcyjnych. Podczas tego krótkiego zebrania przedstawiają plan zajęć, omawiają organizację roku szkolnego i prowadzą luźną rozmowę z uczniami. Spotkanie w klasie również zazwyczaj udaje się zamknąć w pół godziny, choć w przypadku klas pierwszych może czasami wydłużyć się do 45 minut, jeśli pojawi się więcej kwestii organizacyjnych do przedyskutowania.

Sprawdź też: Czy można nie iść na rozpoczęcie roku szkolnego? Uczniowie zapominają o tym ważnym szczególe, a potem mają problem

Zmiany w roku szkolnym 2025/2026

Od 1 września w szkołach wprowadzony zostanie nowy przedmiot – edukacja zdrowotna, który zastąpi dotychczasowe zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Lekcje będą odbywać się od IV klasy szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Przedmiot ma charakter nieobowiązkowy, nie będzie oceniany, a rodzice mogą zgłosić rezygnację dziecka z uczestnictwa. Program skupia się na kształtowaniu kompetencji związanych ze zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

W planie lekcji szkół ponadpodstawowych pojawi się także edukacja obywatelska, której celem jest kształtowanie wśród uczniów postaw obywatelskich, nauka o prawach człowieka i zasadach państwa demokratycznego.

Zobacz też: