Czy można nie iść na rozpoczęcie roku szkolnego? Uczniowie zapominają o tym ważnym szczególe, a potem mają problem

Wakacje dobiegły końca i po dwóch miesiącach odpoczynku dzieci i młodzież muszą wrócić do nauki. Rozpoczęcie roku i pierwsze dni września to zazwyczaj dość trudny, a niekiedy także bardzo stresujący, moment. Dlatego część uczniów planuje ominąć pierwszy dzień i oficjalne powitanie, a przyjść dopiero na normalne lekcje, aby wakacyjna atmosfera potrwała nieco dłużej. Czy można nie iść na rozpoczęcie roku szkolnego? O której godzinie się zaczyna i ile trwa?

Czy można nie iść na rozpoczęcie roku szkolnego?

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 odbędzie się w całej Polsce 4 września. Jak co roku, tysiące uczniów od rana wybiera eleganckie stroje galowe i na konkretną godzinę stawia się w szkole. Uroczystości zaplanowane są w większości placówek na godzinę 9.00 lub 10.00, co dla niektórych stanowi prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza po dwóch miesiącach swobodnego spania do późna.

Powrót do szkoły i pożegnanie się z wakacjami jest zazwyczaj dla uczniów dość smutnym momentem, a niekiedy również towarzyszy mu sporo nerwów i stresu, zwłaszcza jeśli rozpoczyna się naukę w nowej placówce. Aby ograniczyć te nieprzyjemne sytuacje i przedłużyć sobie wakacyjną labę, niektórzy uczniowie rezygnują z udziału w rozpoczęciu. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł.

Uroczyste rozpoczęcie roku składa się na ogół z dwóch części. Pierwsza to oficjalny apel i powitanie wszystkich przez dyrekcję – grono pedagogiczne wraz z poszczególnymi klasami zbiera się na dziedzińcu lub w hali/auli i po krótkich przemówieniach dyrektora rozpoczyna się druga część. Uczniowie udają się do swoich sal z wychowawcą, który przekazuje im ważne informacje na najbliższe tygodnie – m.in. plan zajęć. Warto więc wziąć w tym udział, aby niczego nie przegapić, a jeśli dziecko będzie nieobecne, trzeba zadbać o uzyskanie tych informacji, np. od koleżanki.

Harmonogram rozpoczęcia powinni sprawdzić szczególnie uczniowie idący do pierwszej klasy szkoły średniej. Po lub przed uroczystością często organizowane są w szkołach diagnozujące testy językowe, które mają określić poziom i sprawdzić, do jakiej grupy przydzielić poszczególne osoby.

Zobacz: Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 w przedszkolu. W tych placówkach obowiązują inne zasady niż w szkołach

Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego?

Oficjalna część rozpoczęcia z udziałem dyrekcji nie trwa zazwyczaj dłużej niż 30-45 minut. Spotkanie z wychowawcą w klasie zazwyczaj kończy się jeszcze szybciej, o ile nie ma do przekazania jakichś istotnych informacji i ważnych spraw do omówienia. Całość powinna więc trwać około godzinę lub godzinę i piętnaście minut.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo