Imię zakazane na chrzcie! Jego historia sięga pogańskiej tradycji

Nie od dziś wiadomo, że wszystko, co pogańskie i starosłowiańskie, zwłaszcza w przeszłości, spotykało się z ogromną dezaprobatą chrześcijańskiego świata. Aż do XIX wieku imiona kojarzące się z niechrześcijańskimi praktykami lub w jakikolwiek sposób stanowiły obrazę religijną, były zakazane. Wanda było jednym z tych imion.

Historia imienia Wanda

Pierwszy raz imię Wanda zostało wspomniane przez Wincentego Kadłubka, autora „Kroniki”, która opisywała dzieje Polski. „Ojciec kultury polskiej” przedstawił Wandę jako legendarną władczynię Krakowa. Miała być córką Kraka, kolejnej legendarnej postaci, założyciela Krakowa. Kadłubek zapisywał imię legendarnej bohaterki również jako Węda. 

Legenda Wandy jest dobrze znana. Była to kobieta, która miała rzucić się w odmęty Wisły, byleby tylko nie poślubić niemieckiego księcia Rydygiera. Ponieważ Niemiec postawił przed Wandą ultimatum – albo go poślubi, albo książę napadnie na Kraków i jej włości, zdecydowała poświęcić swe życie dla dobra ludu. W miejscu, gdzie rzeka miała wyrzucić ciało władczyni, powstał kopiec Wandy. Zbudowano go mniej więcej w VII lub VIII wieku. Kopiec można znaleźć w obecnej krakowskiej dzielnicy – Nowej Hucie, a znajdujący się tam marmurowy pomnik na cześć Wandy został zaprojektowany przez Jana Matejkę około 1890 roku. 

Zobacz: Szatka do chrztu – co symbolizuje? Kto ją kupuje i kiedy nakłada?

Dlaczego imię Wanda było zakazane na chrzcie?

Akt chrztu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina. Dlatego tak ważną i często delikatną sprawą było nadanie odpowiedniego imienia dziecku. Imię powinno nawiązywać do chrześcijańskiej tradycji, najlepiej być nadane po jakimś świętym. Obecnie Kościół nie może zakazać jakiegoś imienia, jednak może dojść do sytuacji, w której ksiądz odmówi udzielenia chrztu dziecku o imieniu niezgodnym z katolickimi przekonaniami. 

Imię Wanda spotkało się z kościelną dezaprobatą ze względu na swoje pogańskie korzenie. Ze względu na nawiązanie do tradycji słowiańskiej było to po prostu, według Kościoła, niechrześcijańskie. Dlatego też zabraniano chrzczenia, jak również nadawania tego imienia nowo narodzonym dziewczynkom. 

Wanda to nie jedyne imię, które było stygmatyzowane przez Kościół. Imię Maria, które traktowano jako monopol dla Matki Boskiej, również było zakazane, a używanie go traktowane jako świętokradztwo. Dopiero protestantyzm, który odrzucał kult maryjny, na nowo rozpowszechnił to imię. 

Wanda, jak również inne zakazane przez Kościół imiona, wróciły do łask dopiero po XIX wieku. Wtedy szybko imię zyskało popularność ze względu na zainteresowanie średniowieczem. Przez lata moda na to imię naprzemiennie spadała i wzrastała. Obecnie imię Wanda nie jest już tak często nadawane dzieciom jak kiedyś. 

Znaczenie imienia Wanda

Pochodzenie imienia Wanda nie jest do końca jasne. Może ono pochodzić od słowa „węda” figurującego w staropolskim języku, co oznaczało „wędka”. Innym źródłem powstania tego imienia może być litewskie słowo „vandene” znaczące „rusałka”, czy też niemieckie „Wende”, czyli „Słowianka”. Niezależnie od tego, które etymologiczne wyjaśnienie było tym właściwym, wszystkie zdają się pasować do legendy o krakowskiej władczyni. Wincenty Kadłubek w swojej kronice tłumaczył, że od niej ma pochodzić rzeka Wandal, a lud, który podlegał jej władzy, był określany jako Wandalowie. Tak samo określano grupę plemion wschodniogermańskich, którzy również w III w. p.n.e. mieli zjawić się na ziemiach polskich, dzisiejszym terenie Podlasia oraz Mazowsza. 

Wanda obchodzi imieniny 26 stycznia oraz 23 czerwca. W niektórych językach można spotkać to imię pisane przez literę „V”. Wśród znanych osobistości o tym imieniu można wyróżnić poetkę Wandę Chotomską, śpiewaczkę operową Wandę Polańską, skrzypaczkę Wandę Wiłkomirską, czy też aktorkę i reżyserkę Wandę Siemaszkową. Wśród niepolskich nosicielek tego imienia można wyróżnić amerykańską aktorkę Wandę D’Isidoro, argentyńską celebrytkę Wandę Nara oraz amerykańską komiczkę Wandę Sykes. Jedna z planetoid z głównego pasa asteroid, która okrąża Słońce, została nazwana (1057) Wanda. 

Co ciekawe, Wanda to również rodzaj rośliny należący do rodziny storczykowatych. Wiele gatunków wandy można spotkać głównie we wschodniej części świata, czyli między innymi w Japonii, obu Koreach, Tajlandii, na Filipinach czy też Australii. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo