Dodatkowe 500 plus na dziecko. Rodzice powinni pilnować jednej kwestii, inaczej stracą pieniądze

W 2022 roku rodzice mogą skorzystać z kolejnych form wsparcia finansowego z budżetu państwa. W przypadku niektórych programów trzeba jednak szczególnie pilnować terminów. Niedopełnienie formalności może bowiem skutkować utratą części przysługujących środków. Warto więc upewnić się, że o niczym nie zapomnieliśmy. O które świadczenia chodzi? Komu przysługuje dodatkowe 500 plus na dziecko i jakie warunki należy spełnić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Dodatkowe 500 plus przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia.
  • Należy jednak skrupulatnie pilnować terminu składania wniosku, ponieważ można stracić pieniądze.
  • Wsparcie w postaci dodatkowego 500+ można wykorzystać także w postaci bonu turystycznego - trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ wkrótce straci ważność.

Dodatkowe 500 plus na dziecko. Część rodziców musi zachować czujność

1 stycznia 2022 w życie weszła ustawa wprowadzająca nowy program wsparcia finansowego dla rodzin. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą otrzymać w sumie nawet 12 tys. zł na dziecko. W przeciwieństwie jednak do programu 500 plus, w tym przypadku obowiązują pewne konkretne warunki do spełnienia. Zgodnie z przepisami środki mogą zostać przyznane na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice sami mogą wybrać formę pobierania świadczenia – może to być 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Dlatego też program bywa określany jako “dodatkowe 500 plus”.

Co ważne, a z czego być może nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, o pieniądze można się ubiegać również na dzieci, które skończyły 12 miesięcy przed 2022 rokiem, ale nie mają jeszcze 3 lat. W takim przypadku jednak trzeba ściśle trzymać się terminu i złożyć wniosek na czas. W przeciwnym razie można bezpowrotnie stracić część przysługujących nam środków. O co dokładnie chodzi?

[…] na dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed 1 stycznia 2022, rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje w wysokości 12 tysięcy – pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc począwszy od miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, a przypadający przed miesiącem, w którym ustawa weszła w życie.

Jeśli Twoje dziecko ma już rok, ale nie ma 3 lat – nadal możesz otrzymać pieniądze, ale wniosek należy złożyć jak najszybciej. Każdy kolejny miesiąc opóźnienia oznacza utratę kolejnych 500 zł. Dodatek nie będzie bowiem wypłacany z wyrównaniem. Przykładowo – rodzice dziecka, które skończyło rok w sierpniu 2021, mogą otrzymać nawet 9500 zł, o ile złożyli wniosek już w styczniu (12 tys. – 2,5 tys. = 9, tys.). Jeśli zrobią np. dopiero to teraz oznacza, że stracą środki przysługujące za każdy miesiąc od początku roku (po 500 zł).

Warto dodać, że terminów powinni pilnować także rodzice dzieci, które kończą 12 miesięcy w tym roku. Całość świadczenia zostanie na pewno wypłacona pod warunkiem, że wniosek trafi do ZUS-u najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. Jeśli rodzic spóźni się z dokumentami, straci 500 zł za każdy miesiąc zwłoki.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy złożymy za pośrednictwem:

  • Portalu Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowości elektronicznej.

Zobacz: Aż 30 tys. zł na dziecko? Zmiana #NiskiePodatki miałaby obowiązywać już od lipca 2022 roku

500 plus na wakacje? Trzeba się pospieszyć

Dodatkowe 500 plus przysługuje także na każde dziecko do 18. roku życia w postaci bonu turystycznego. Świadczenie zostało wprowadzone już w 2020 roku w ramach wsparcia nie tylko rodziców, ale także branży hotelarskiej i turystycznej, która mocno ucierpiała z powodu pandemicznych obostrzeń. Środki można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski i z ich pomocą pokryć koszty pobytu w hotelu czy pensjonacie. Rodzice mogą opłacić bonem również wycieczkę dziecka, wyjazd na obóz czy kolonię, a także wizyty w niektórych parkach rozrywki. Oficjalną listę podmiotów i firm, które akceptują płatności bonem można znaleźć po tym linkiem.

Co ważne, wszystko wskazuje na to, że nadchodzące wakacje 2022 będą ostatnią okazją na wykorzystanie bonu, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił. Zgodnie z przyjętą niedawno nowelizacją ustawy straci on ważność z końcem września tego roku. Warto więc wziąć to pod uwagę przy planowaniu tegorocznych wakacji, aby nie stracić należnych środków.

Dodatek przysługuje – podobnie jak 500 plus – bez konieczności spełnienia żadnych warunków, wystarczy zalogować się na osobistym koncie na portalu PUE ZUS i dokonać aktywacji bonu. Następnie każdy otrzymuje indywidualny kod, za pomocą którego może dokonywać płatności.

Sprawdź: Jak płacić bonem turystycznym? Aktywacja krok po kroku

Rodzice pytają o dodatkowe 500+

Dodatkowe 500 plus dla kogo?

Dodatkowe 500+ w ramach RKO mogą otrzymać rodzice na drugie i każde kolejne dziecko. Natomiast bon w wysokości 500 zł przysługuje na każdą pociechę do 18. roku życia.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo