Imiona dla dziewczynek 2022. Które imiona zyskują największą popularność w 2022 roku?

Wybór odpowiedniego imienia dla swojej pociechy to naprawdę trudna i odpowiedzialna decyzja. Jak wynika z rankingów i oficjalnych danych, wciąż większość świeżo upieczonych rodziców stawia na tradycyjne i ponadczasowe imiona, które cieszą się popularnością od lat. W ostatnim czasie w klasyfikacjach królowały często te same imiona, zamieniając się od czasu do czasu pozycją w zestawieniach. Czy w tym roku będzie podobnie? Czy któreś z imion żeńskich ma szansę w 2022 zamieszać w rankingu? Imiona dla dziewczynek 2022 – sprawdź, które podbijają serca rodziców!

Popularne imiona dla dziewczynek 2022

Biorąc jednak pod uwagę rankingi popularności z ostatnich lat, da się mniej więcej określić, jaki gust w tej kwestii mają Polacy. Jeśli bowiem prześledzić te zestawienia, okaże się, że preferencje pozostają póki co dość stałe i niemal niezmienne – od kilku lat w czołówce dominują te same imiona, co jakiś czas zmieniając się miejscami.

Jak wynika z danych w rejestrze PESEL na początku minionego roku najwięcej w Polsce było kobiet o imieniu Anna. Drugim najpopularniejszym żeńskim imieniem było Maria, a na ostatnim miejscu na podium znalazła się Katarzyna. Zważywszy na sporą przewagę liczebną, w rozpoczynającym się roku prawdopodobnie nic się nie zmieni, ale wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat wspomniany rejestr może ulec znaczącym zmianom. Wśród najcześciej nadawanych imion w ostatnich latach w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko Maria. Pozostałe miejsca należą do propozycji zyskujących na popularności.

Sprawdź: Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2021. Zmiany w rankingu

Ranking imion 2022 – które były nadawane najczęściej w poprzednich latach?

Wybór idealnego imienia dla świeżo upieczonego dziecka to dla wielu rodziców spory dylemat, a nawet bardzo stresujące zadanie. Rankingi popularności mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Można do nich zajrzeć w poszukiwaniu inspiracji lub w celu sprawdzenia, jakiego imienia nie wybrać – niektórzy rodzice bowiem pragną dla swojej pociechy czegoś oryginalnego. Zestawienia z ostatnich lat dają całkiem ciekawy ogląd na gusta Polaków. Okazuje się, że spora część świeżo upieczonych rodziców wybiera imiona tradycyjne, bardzo dobrze znane i ponadczasowe.

Ministerstwo Cyfryzacji co roku na portalu Dane.gov.pl publikuje najnowsze informacje dotyczące nadawania imion w Polsce. Jak się okazuje, od kilku lat niekwestionowaną królową rankingu pozostaje Zuzanna. W 2019 imię to zostało nadane aż 8456 razy. Drugie miejsce zajęła wówczas Julia z wynikiem 8189, a z kolei 7737 dziewczynek otrzymało imię Zofia, które zamknęło podium. W pierwszej dziesiątce 2019 roku znalazły się jeszcze następujące imiona:

 • Maja – nadane 7435 razy,
 • Hanna – nadane 7382 razy,
 • Lena – nadane 6815 razy,
 • Alicja – nadane 5229 razy,
 • Maria – nadane 5139 razy,
 • Oliwia – nadane 4858 razy,
 • Amelia – nadane 4732 razy.

Ranking wyglądał niemal identycznie w następnym roku, czyli w 2020. Tym razem jednak ostateczne zestawienie okazało się dosyć zaskakujące, ponieważ miało dwie liderki. Zarówno imię Zuzanna, jak i Julia zostało nadane 7351 razy. Na ostatnim miejscu podium znalazła się po raz kolejny Zofia z wynikiem 7073. Do czołówki dołączyła za to Laura, która zaczęła zdecydowanie zyskiwać na popularności. Tak prezentowała się pierwsza dziesiątka w całości:

 • Hanna – 6658
 • Maja – 6508
 • Lena – 5446
 • Alicja – 5139
 • Oliwia – 4979
 • Laura – 4954
 • Maria – 4650

Mijający rok, tj. 2021 nie był wcale rewolucyjny pod względem popularności imion żeńskich, chociaż ranking przyniósł nieco niespodzianek. Co prawda, Ministerstwo Cyfryzacji nie udostępniło jeszcze danych za całe 12 miesięcy (na nie będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać), to jednak dysponujemy zestawieniem z pierwszego półrocza. Najbardziej zaskakujący może okazać się fakt, że pierwszy raz od lat poza podium znalazła się Julia. Na pierwszym miejscu za to bez niespodzianek – po raz kolejny Zuzanna (3251), tuż za nią Zofia (3178), a na ostatnie miejsce podium wskoczyła Hanna – aż 3064 dziewczynek otrzymało to imię w połowie 2021 roku.

 • Julia – 3022 (liderka zestawienia z połowy 2020 r.)
 • Maja – 2812 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
 • Laura – 2679 (awans z 10. miejsca)
 • Oliwia – 2377 (awans z 8. miejsca)
 • Alicja – 2362 (7. w 2020 r.)
 • Lena – 2309 (6. w 2020 r.)
 • Pola – 2190 (awans z 11. miejsca)

Zobacz: Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2022. Które mogą zyskać największą popularność?

Oczywiście nie sposób przewidzieć, jak będą się kształtowały gusta przyszłych rodziców w 2022 roku w kwestii nadawania imion. Być może pojawi się jakieś nowe imię dla dziewczynki, które szturmem podbije serca wszystkich i wprowadzi nieco zamieszania do rankingu. Trudno jednak przypuszczać, aby zestawienie pod koniec roku przeszło prawdziwą rewolucję. Wszystko wskazuje na to, że wciąż największą popularnością będą się cieszyć te same imiona, co dotychczas – mogą się jedynie nieznacznie zmieniać pozycjami. Istnieje też szansa, że do pierwszej piątki lub dziesiątki wskoczą imiona dla dziewczynek z dalszych miejsc.

Analizując rankingi z poprzednich lat łatwo dojść do wniosku, że nieco spada popularność imienia Julia. Za to trochę częściej świeżo upieczeni rodzice decydują się na Hannę, która być może ma szansę z czasem znaleźć się na fotelu lidera. Duże prawdopodobieństwo na zwycięstwo ma również Zofia, która wciąż staje się coraz bardziej lubiana. Dosyć niespodziewanie wysokie miejsce w poprzednim roku zyskała Pola, która być może przebije się do czołówki w 2022.

Sprawdź: Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2021. Zmiana liderki rankingu!

Oryginalne imiona dla dziewczynek 2022

Nie wszyscy rodzice decydują się nadać swojemu dziecku imię królujące w rankingach popularności. Sprawdzają je raczej po to, aby nie powtórzyć któregoś z typowych imion, ponieważ chcą, aby ich pociecha wyróżniała się na tle innych dzieci. Według oficjalnych danych w pierwszej połowie 2021 roku do najbardziej oryginalnych imion należały: Ligia, Mercedes i Nia.

Zobacz: Imiona celtyckie i ich znaczenie – Poznaj najpopularniejsze celtyckie imiona żeńskie i męskie

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo