Imię męskie na Ż – Imiona dla chłopca na Ż

Niedługo ma urodzić nam się dziecko. Jak dać mu na imię? To wyzwanie, któremu muszą sprostać każdego dnia tysiące par rodziców na całym świecie. Nieczęsto myślimy o tym w ten sposób, ale to jedna z najbardziej trwałych decyzji, jakie podejmujemy przez całe życie. Z domu można się wyprowadzić, samochód można zmienić, z ojczystego miasta czy kraju można wyjechać na drugi koniec świata, pieniądze można stracić – ale imię raz nazwanego dziecka i ono samo pozostaje, zazwyczaj dłużej niż my sami. Poznaj imiona męskie na Ż!

Imiona męskie na Ż

Jak więc ugryźć ten niebagatelny problem? Rodzice wybierają bardzo różne strategie. Niektórzy zaczynają dokonując wstępnego przeglądu “kandydatur”, otwierając książkę z imionami na chybił trafił. Istnieje jednak znacznie lepszy sposób na sprostanie wyzwaniu. Jaki? Chodzi po prostu o wybranie najpierw pojedynczej litery, która wydaje nam się sympatyczna czy zwyczajnie wyjątkowo dobrze nam się kojarzy. Może to na nią zaczyna się nasze własne imię, którego jednak nie chcemy wprost powielać? Wtedy możemy przejrzeć imiona rozpoczynające się na tę konkretną literę, zastanawiając się nad każdym z osobna. To bez wątpienia wygodniejsze, niż rozważanie całego długiego alfabetu naraz. Rozpoczynanie od początku jest nudne i przewidywalne – dziś zastanówmy się więc nad ostatnią literą polskiego alfabetu. Jakie znajdziemy męskie imiona rozpoczynające się na dźwięczne Ż?

Zobacz też: Imiona męskie na L – Imiona dla chłopca na L

Imiona dla chłopców na Ż

W przypadku tej wyjątkowej samogłoski jednego możemy być pewni – wśród męskich imion na Ż nie znajdziemy żadnych zaczerpniętych spoza kręgu krajów słowiańskich. Wszyscy nasi dzisiejsi “kandydaci” to imiona staropolskie. Jest w tym coś niezwykle pięknego. Czyż w końcu nie jest wspaniałym możliwość dania dziecku imienia, które z wielkim prawdopodobieństwem nosił jeden z jego prapra(…)pradziadów z tysiąc lat temu? Bo tak, każdy z nas posiada tysiące przodków, a przez wiele ostatnich wieków wszyscy oni jakieś imiona posiadali. Mamy więc szansę powrócić do pięknej tradycji, na którą na pewno ciepło spojrzy z góry ten czy inny z naszych dalekich przodków.

Najbardziej oryginalnym męskim imieniem na Ż wydaje się Żegota. To starosłowiańskie imię, którego wystąpienie na polskich ziemiach mamy odnotowane już pod datą roczną 1212, pochodzi od nieużywanego dziś już czasownika “żec” – dziś powiedzielibyśmy “palić”. Choć imię Żegota już wydaje się niezwykle silnie związane z naszym krajem, musimy przypomnieć sobie także, że postać o tym majestatycznym imieniu występuje w najważniejszym polskim dramacie narodowym – “Dziadach” Adama Mickiewicza. Jak i wielu innych bohaterów tego arcydzieła, Żegota również miał swój pierwowzór. Wileński wieszcz w ten sposób unieśmiertelnił swojego przyjaciela z młodości, Ignacego Domeykę. To jednak nie jedyny sposób, w jaki ten dostojny ziemianin zapisał się w annałach historii. Po stłumieniu powstania listopadowego Domeyko wyemigrował, gdzie został wybitnym naukowcem. Zajmował się między innymi geologią i mineralogią. Wiele lat spędził w południowoamerykańskim Chile, zwiedzając i opisując potężne góry Andy. Warto też wspomnieć o niesamowitej historii z jego życia – podczas powstania został omyłkowo uznany za szpiega i miał zostać rozstrzelany przez innych Polaków. Uratował go jednak ksiądz, który odprowadził niewinnego młodzieńca na bok “celem wyspowiadania przed egzekucją”, a następnie kazał uciekać w las. 

Sprawdź: Imiona męskie na H – Imiona dla chłopca na H

Imię na Ż

Co ciekawe, pseudonim “Żegota” nosił później również Ignacy Daszyński, wybitny polityk okresu II Rzeczpospolitej, między innymi Marszałek Sejmu. Nie można też nie wspomnieć o tym, że właśnie pod pseudonimem “Konrad Żegota” funkcjonowała w czasie II wojny światowej bohaterski podziemny Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom.

Żegota to jednak nie jedyne piękne staropolskie rozpoczynające się na literę Ż. Znajdziemy ich bardzo wiele. Ciekawy jest na pewno Żyrosław, znany także w wersji Żerosław. Jak nietrudno zrozumieć również współczesnemu Polakowi, imię to znaczy “sławiący jedzenie”. Cóż, możemy się różnić w wielu sprawach, ale jeść chyba lubi prawie każdy.

Sprawdź: Zakazane imiona w Polsce – kiedyś i dziś [lista]

Imiona na Ż

Interesująca jest także długa seria imion rozpoczynających się od tego samego przedrostka, zakończona słowami oznaczającymi członków rodziny – Żelibrat, Żelistryj i Żeliwuj. “Żeli” oznacza tu “pragnie” – a więc przykładowo Żeliwuj pragnie, czyli kocha, wuja. Podobnie skonstruowano też imię Żelimysł – osoba je nosząca miała pragnąć myśleć. Znów jest to cel, pod którym chyba każdy z nas chętnie się podpisze i którego życzymy wszyscy swoim dzieciom. W tej serii znajdziemy również imiona Żelibor i Żelisław. Ten pierwszy pragnie walki, losu wojownika, a ten drugi sławy. Do wyboru, do koloru – my musimy zdecydować, jakich cech życzymy swojej latorośli.

Zobacz też: Imiona celtyckie i ich znaczenie – Poznaj najpopularniejsze celtyckie imiona żeńskie i męskie

Jak widać, wbrew pozorom imion męskich na literę Ż jest całkiem sporo. Nasi odlegli przodkowie mieli całkiem bujną wyobraźnię. Czemu więc my mamy być nudni, przewidywalni i wybierać zawsze najbardziej popularne, oklepane imiona? Warto rozważyć imię dla chłopca na Ż – oryginalny, ale zupełnie niegłupi wybór dla ukochanego dziecka. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo