1000 plus. Od kiedy i dla kogo? Rząd wprowadza zmiany

W ramach Polskiego Ładu od nowego roku rząd planuje wprowadzić nowe świadczenia socjalne dla rodzin. Przyjęty program Rodzinny kapitał opiekuńczy przyznaje pomoc w wysokości tysiąca złotych, ale nie na każde dziecko. Początkowe ustalenia uległy jednak pewnym zmianom i nie wszyscy otrzymają pełną wypłatę 1000 plus.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W ramach Polskiego Ładu od nowego roku rząd planuje wprowadzić nowe świadczenia socjalne dla rodzin.
  • 1000 plus na każde drugi i kolejne dziecko przez dwa lata.
  • 400 złotych dla rodziców jedynaków.
  • Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić odpowiednie warunki.

1000 plus nie dla wszystkich

W ramach Polskiego Ładu od 2022 roku rząd wprowadza nowe świadczenia socjalne dla rodzin. Rodzinny kapitał opiekuńczy, zwany potocznie 1000 plus, został uchwalony w połowie sierpnia 2021 roku. W przeciwieństwie do 500 plus od początku mówiono, że nowy program nie będzie przeznaczony dla wszystkich rodzin. Pomoc otrzymają wyłącznie rodziny, w których jest więcej niż jedno dziecko – będzie obejmować każdą drugą i kolejną pociechę od 12. do 36. miesiąca życia. Takie kryteria podyktowane są celem programu, który według założeń rządu ma pozytywnie wpływać na dzietność i tym samym ograniczyć problemy demograficzne w Polsce.

Pieniądze w wysokości 12 tys. złotych będą wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca po 1000 złotych miesięcznie przez rok lub po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Opcję wybierają rodzice.

1000+ po zmianach: nie każdy się załapie

Rząd wycofał się z pierwotnego pomysłu, aby świadczenie 1000 plus przysługiwało wyłącznie dzieciom, których rodzice są w związku małżeńskim. Aktualnie wiadomo, że środki mają być wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko (w przedziale wiekowym 12-36 miesięcy), niezależnie od tego czy rodzice są małżeństwem czy nie.

Jak jednak wynika z informacji, wypłaty nowego świadczenia nie będą tak proste jak w przypadku 500 plus. Aby otrzymać pieniądze, będzie trzeba złożyć odpowiedni wniosek za pomocą profilu zaufanego, poprzez bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS lub [email protected]ę. Zarówno złożenie wniosku, jak i wypłata środków ma się odbywać drogą elektroniczną, rodzice nie dostaną pieniędzy do ręki, czyli inaczej niż przy 500 plus. Progam ma bowiem pomóc rodzicom w powrocie do pracy i zapewnić środki na żłobki, przedszkole lub opiekunki.

400 plus na pierwsze lub jedyne dziecko

Rodziny, w których wychowuje się tylko jedno dziecko, także mogą liczyć na pomoc, ale mniejszą. Rodzice jedynaków między 12. a 36. miesiącem życia mają otrzymać 400 złotych dofinansowania, również na opiekę nad dzieckiem, czyli żłobki, opiekunki czy przedszkola.

Dodaj komentarz

Newsy

Czy 2 stycznia są otwarte sklepy?

Czy sklepy są otwarte 2 stycznia? W jakich sklepach będziemy mogli zrobić zakupy w sobotę 2 stycznia 2021 roku? Sprawdzamy jakiego rodzaju handel będzie dozwolony. Sprawdź, czy 2 stycznia jest...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Synek bawi się siusiakiem

Twoje dziecko zaczęło mocno interesować się tym co ma w majteczkach? Majstruje między nogami w przedszkolu, podczas kąpieli, a nawet na zakupach w sklepie? Nie przejmuj się! Są sposoby, dzięki...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ile powinno ważyć niemowlę?

Waga dziecka często jest powodem zmartwienia rodziców. Niektórym wydaje się, że maluch jest zbyt pulchny, a innym z kolei, że zbyt drobny. Najważniejsze jest jednak nie to, ile waży malec, ale...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general