1000 plus. Od kiedy i dla kogo? Rząd wprowadza zmiany

W ramach Polskiego Ładu od nowego roku rząd planuje wprowadzić nowe świadczenia socjalne dla rodzin. Przyjęty program Rodzinny kapitał opiekuńczy przyznaje pomoc w wysokości tysiąca złotych, ale nie na każde dziecko. Początkowe ustalenia uległy jednak pewnym zmianom i nie wszyscy otrzymają pełną wypłatę 1000 plus.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • W ramach Polskiego Ładu od nowego roku rząd planuje wprowadzić nowe świadczenia socjalne dla rodzin.
  • 1000 plus na każde drugi i kolejne dziecko przez dwa lata.
  • 400 złotych dla rodziców jedynaków.
  • Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić odpowiednie warunki.

1000 plus nie dla wszystkich

W ramach Polskiego Ładu od 2022 roku rząd wprowadza nowe świadczenia socjalne dla rodzin. Rodzinny kapitał opiekuńczy, zwany potocznie 1000 plus, został uchwalony w połowie sierpnia 2021 roku. W przeciwieństwie do 500 plus od początku mówiono, że nowy program nie będzie przeznaczony dla wszystkich rodzin. Pomoc otrzymają wyłącznie rodziny, w których jest więcej niż jedno dziecko – będzie obejmować każdą drugą i kolejną pociechę od 12. do 36. miesiąca życia. Takie kryteria podyktowane są celem programu, który według założeń rządu ma pozytywnie wpływać na dzietność i tym samym ograniczyć problemy demograficzne w Polsce.

Pieniądze w wysokości 12 tys. złotych będą wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca po 1000 złotych miesięcznie przez rok lub po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. Opcję wybierają rodzice.

1000+ po zmianach: nie każdy się załapie

Rząd wycofał się z pierwotnego pomysłu, aby świadczenie 1000 plus przysługiwało wyłącznie dzieciom, których rodzice są w związku małżeńskim. Aktualnie wiadomo, że środki mają być wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko (w przedziale wiekowym 12-36 miesięcy), niezależnie od tego czy rodzice są małżeństwem czy nie.

Jak jednak wynika z informacji, wypłaty nowego świadczenia nie będą tak proste jak w przypadku 500 plus. Aby otrzymać pieniądze, będzie trzeba złożyć odpowiedni wniosek za pomocą profilu zaufanego, poprzez bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS lub Emp@tię. Zarówno złożenie wniosku, jak i wypłata środków ma się odbywać drogą elektroniczną, rodzice nie dostaną pieniędzy do ręki, czyli inaczej niż przy 500 plus. Progam ma bowiem pomóc rodzicom w powrocie do pracy i zapewnić środki na żłobki, przedszkole lub opiekunki.

400 plus na pierwsze lub jedyne dziecko

Rodziny, w których wychowuje się tylko jedno dziecko, także mogą liczyć na pomoc, ale mniejszą. Rodzice jedynaków między 12. a 36. miesiącem życia mają otrzymać 400 złotych dofinansowania, również na opiekę nad dzieckiem, czyli żłobki, opiekunki czy przedszkola.

Dodaj komentarz

Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general