Imiona męskie na Ś – Imiona dla chłopca na Ś

Przed nami stoi niezwykle istotna i poważna decyzja. Jak dać na imię dziecku, które ma niedługo przyjść na świat? Tak jak raz na zawsze daliśmy mu życie, tak teraz raz na zawsze dajmy mu imię. Często zwłaszcza młodzi rodzice nie zastanawiają się odpowiednio długo nad tą kwestią. Później żałować tego mogą zarówno oni, jak i – co gorsza – same ich pociechy. Dlatego lepiej porządnie przemyśleć sprawę, a do wyboru właściwie się przygotować. Poznaj wyjątkowe imiona męskie na Ś.

Imiona męskie na Ś

Jak więc się do tego zabrać? Najprościej zrobić przegląd dostępnych imion męskich. W końcu liczba opcji jest ograniczona. Tylko co, zaczynać od A, a kończyć na Ż? Przecież to zajęłoby nam ogromnie wiele czasu. Na pewno jest jest jakaś prostsza metoda. Rzeczywiście, jest. Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni samego imienia, często czujemy jednak, która litera jest nam bliższa. W ten sposób decydujemy w końcu chociażby o inicjałach swojej pociechy. Dlatego warto nasze poszukiwania zacząć od próbnego postawienia na konkretną literę, a później rozważać rozpoczynających się od niej “kandydatów”. Powinien w tym pomóc nasz przystępny przewodnik, w którym zastanawiamy się nad imionami zaczynającymi się na poszczególne litery alfabetu. Dziś przyszedł czas na specyficznie polską, choć w podobnej formie obecnej także w innych językach słowiańskich literę Ś.

Zobacz też: Imiona męskie na Z – Imiona dla chłopca na Z

Imiona dla chłopców na Ś

Ano właśnie – specyficznie polską. Inaczej niż w przypadku liter pochodzących wprost z alfabetu łacińskiego, nie znajdziemy zaimportowanych do naszego języka z Zachodu imion rozpoczynających się na literę Ś. Ma to pewne oczywiste wady – narzuca się myśl o problematycznym przedstawianiu się obcokrajowcom. Z drugiej strony, może lepiej porzucić te lęki i kompleksy. W końcu właśnie możemy zaobserwować, jak na kolejnych płaszczyznach – politycznej, gospodarczej, technologicznej, kulturowej – niezwykle znaczącą pozycję zaczynają zdobywać sobie Chińczycy. Mieszkańcy Państwa Środka posiadają zaś przecież całkowicie nieprzystające do zachodnich uszu imiona i nazwiska – a jednak ich nie zmieniają. Również my mamy swoje własne, piękne, staropolskie, nadawane nieprzerwanie od wielu setek lat imiona. Jeśli będziemy sobą odpowiednio wiele reprezentować jako ludzie, “trudne” imię nie będzie miało znaczenia. Tylko pozytywne myślenie i wiara w siebie dają szansę na sukces.

Zacznijmy więc od imienia jednego z ewidentnych ludzi sukcesu naszej historii. Świeciech (lub Sieciech) – tak nazywał się jedenastowieczny możnowładca, który mimo braku choćby kropelki królewskiej krwi w żyłach u szczytu swojej potęgi trząsł całą ówczesną Polską, kontrolując księcia Władysława Hermana. Prawdopodobnie to właśnie Świeciech (Sieciech) doprowadził wcześniej do wygnania starszego brata Władysława, króla Bolesława Śmiałego, który ledwie trzy lata wcześniej odzyskał koronę dla Polski. Palatyn był tak potężny, że bił własną monetę. Był też pierwszym opiekunem syna Władysława Hermana, znanego później jako znakomity władca księcia Bolesława Krzywoustego. To piękne staropolskie imię oznacza “tego, który się ze wszystkiego cieszy” lub “tego, który wszystkich cieszy”. Czyż jedno i drugie znaczenie nie są jednoznacznie pozytywną cechą, której wypada życzyć każdemu, a tym bardziej swojemu potomkowi?

Zobacz również: Amerykańskie imiona damskie i męskie: Jakie jest znaczenie popularnych amerykańskich imion?

Imię na Ś

W historii niewątpliwie zapisało się także imię Świętopełk (w innej wersji: Światopełk), poza Polską używane między innymi również u naszych południowych sąsiadów (po czesku Svatopluk, w XII wieku był nawet taki książę panujący nad Czechami). To imię nosił między innymi drugi po Bolesławie zwanym później Chrobrym syn pierwszego historycznego władcy naszego kraju, Mieszka I. Niestety, prawdopodobnie Świętopełk przedwcześnie zmarł. Tak samo nazywał się zięć tegoż Bolesława Chrobrego, syn władcy Rusi, który przeprowadził jej chrzest – Włodzimierza Wielkiego. Tak tak, mało kto wie, że władca który ochrzcił Polskę i władca który ochrzcił Rosję byli ze sobą tak blisko spowinowaceni – wnuczka Mieszka wzięła ślub z synem Włodzimierza. Świętopełk przez chwilę również był wielkim księciem kijowskim, jednak później przegrał wojnę domową z bratem, Jarosławem Mądrym.

Zobacz też: Imiona męskie na O – Imiona dla chłopca na O

Imiona męskie na Ś

Świętopełk nie jest jednak jedynym starosłowiańskim imieniem zaczynającym się od tego przedrostka. Jednym z najładniejszych z nich jest Świętosław. Jak nietrudno się domyśleć również współczesnemu człowiekowi, oznacza ono człowieka cieszącego się niezwykle silną sławą. Podobnie możemy rozłożyć na czynniki pierwsze imię Świętomir – oznacza ono człowieka budującego trwały pokój (mir). Z kolei Świętobor będzie imieniem dla prawdziwego wojownika, mężczyzny niezwykle silnego w walce. Sympatyczniejsze cechy powinien zaś mieć Świelub – to człowiek, który lubi wszystko i wszystkich. Ten zestaw dopełni znakomicie mężczyzna noszącym imię Świemił – on powinien być wszystkim miły.

Sprawdź: Imiona męskie na M – Imiona dla chłopca na M

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Jak widać, nasi przodkowie mieli bardzo bogatą wyobraźnię i posługiwali się naprawdę szeroką paletą rdzennie słowiańskich imion. Może właśnie jedno z nich, rozpoczynających się na dźwięczną iterę Ś, nada się dla naszej latorośli?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo