Imiona żeńskie na U – Imiona dla dziewczynki na U

W polskiej kulturze trudno znaleźć dużo imion dla dziewczynek na literę U. Oprócz znanej Urszuli, trudno znaleźć takie, brzmiące swojsko. Nie zmienia to faktu, że jest całe bogactwo imion, które zaczyna się na tę literkę, więc jeśli nie boisz się wyróżniać i chcesz, aby Twoje dziecko miało niezapomniane, oryginalne imię, już teraz sprawdź nasz poradnik! Poznaj imiona żeńskie na U!

Wybór imienia dla swojego jeszcze nienarodzonego dziecka to świetna przygoda, a zarazem wielka odpowiedzialność. Niektórzy rodzice kierują się w tym przypadku tradycją i nadają swoim pociechom imię po dziadku lub babci. Inni przyszli mamusiowie i tatusie lubią popuścić wodzę fantazji i nadać swoim pociechom oryginalne imię, którym wyróżniać się będzie w szkole na tle listy obecności. Warto jednak uważać i mieć na uwadze dobro dziecka, żeby jej rówieśnicy nie wyśmiewali Waszej córki z powodu imienia.

Popularne imię żeńskie na U

 • Urszula

Imiona żeńskie na U

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – jednym z najpopularniejszych imion dla dziewczynek jest Urszula lub Ula, jako zdrobnienie. Z pewnością zyskało ono na popularności, kiedy na ekrany trafił serial “Brzudula” o historii Urszuli Cieplak, dziewczynie z małego miasteczka odnoszącej sukcesy w wielkiej korporacji. Imię Urszula wywodzi się z łaciny i oznacza małą i młodą niedźwiedzicę, a Ursula jest zdrobnieniem od słowa “ursa”, czyli właśnie niedźwiedzica. Swoje imieniny obchodzi 29 maja i 21 października. To odpowiednie imię dla dziewczynki, która będzie opiekuńcza, dbająca o rodzinę i towarzyska.

Inne mniej znane, ale również popularne imiona:

 • Ursuline,
 • Uta,
 • Unice.

Warto jednak pamiętać, że wybór popularnego imienia ma swojego dobre i złe strony. Z pewnością inni nie będą dokuczać Waszemu dziecku z powodu nieznanego imienia i będzie mogło bezpiecznie pójść do przedszkola, czy podstawówki. Trzeba jednak mieć na uwadzę fakt, że wybierając znane imię może się zdarzyć, że inne dzieci w klasie Waszej pociechy mogą mieć tak samo na imię.

Zobacz też: Imiona żeńskie na R – Imiona dla dziewczynki na R

Imiona damskie na U

Jednym z ciekawszych imion, nawiązujących do historii jest Ulryka. Ten żeński odpowiednik imienia Ulryk nawiązuje jeszcze do czasów wczesnego średniowiecza i kultury germańskiej. Imię to z dumą nosiły królowe Szwecji w XVII i XVIII w. i nic dziwnego – imię to oznacza “pochodząca ze szlachetnego rodu”. Imieniny obchodzi 8 maja. Nada się dla każdej dziewczynki, której rodzice chcieliby zobaczyć obracającą się wokół wyższych sfer. Być może przyszła dyplomatka?

Inną wyjątkową propozycją jest imię Uma. Z pewnością w pierwszej kolejności kojarzy się z wybitną aktorką Umą Thurman, znaną z silnych ról kobiecych. Uma to imię bardzo stare, wywodzące się z języka sanskryckiego. Oznacza “kwiat lnu”. Zapisało się w mitologii indyjskiej. Według podań było to jedno z imion bogini Parwati, utożsamianej z kobiecością. Uma obchodzi imieniny 6 czerwca.

Zobacz również: Irlandzkie imiona damskie i męskie. Jakie znaczenie mają popularne imiona irlandzkie?

Imiona dla dziewczynki na U

Jeśli należycie do tych rodziców, którzy chcą na każdym kroku sprawić, że ich dziecko będzie wyjątkowe – zdecydowanie powinniście się zdecydować na oryginalne, niepowtarzalne imię, którego nikt nie zapomni. Dzięki temu nie tylko sprawicie, że Wasza córka będzie się wyróżniać na tle innych, błyskawicznie zapadając w pamięć. Kiedy dorośnie będzie to świetnie działało na jej korzyść – nie tylko w zawieraniu nowych przyjaźni, ale i przy szukaniu nowej pracy. W końcu kto nie zapomni Udelli czy Umeko?

Problem z oryginalnymi imionami polega na tym, że najczęściej są to imiona zagraniczne, które obco brzmią. W przypadku imiona na literę U, najczęściej wywodzą się z kultury germańskiej i nordyckiej. Przykładem jest Ursa, która jest przodkinią Ursuli lub naszej, polskiej Urszuli. Ursa cechuje się dużą energią i niezależnością. To osoba, której bez przeszkód można powierzyć odpowiedzialne stanowisko. Imieniny obchodzi 18 listopada.

Sięgając do tradycji staropolskiej znajdziemy Ubysławę. Imię to oznacza “tą, która pomniejsza sławę”, lub “ta, której pojawienie się na świecie wiąże się z gorszą sławą”. Nie warto jednak przejmować się jego znaczeniem, ponieważ w tym przypadku oznacza to dosłowne tłumaczenie – człon “uby” oznacza ubywać. Ubysława imieniny obchodzi 24 maja.

Sprawdź: Imiona damskie na P – Imiona dla dziewczynki na P

Imię na U damskie

Może warto zastanowić się nad nadaniem oryginalnego imienia? Świetnie sprawdzi się Udelia albo Urith. Z pewnością wyróżni to Waszą pociechę na tle innych dzieci i z pewnością nie będzie dziecka o takim imieniu w jej klasie.

Jeśli zastanawiacie się nad kilkoma imionami lub być może chcecie się skusić na coś bardziej oryginalnego, żeby Wasza pociecha mogła być wyjątkowa i widoczna na tle innych dzieci – z pewnością przeszło Wam przez myśl, czy istnieją imiona, których lepiej nie dawać dzieciom. Jeśli nie jesteście pewni, czy jakieś imię będzie odpowiednie dla Waszej córki – zapytajcie znajomych i rodzinę. W końcu kto jak nie najbliżsi, którzy znają Was najlepiej ze wszystkich będą najlepiej potrafili pomóc rozgryźć ten problem. Warto jednak pamiętać, że nie ma złych imion, a jeśli któreś szczególnie przypadło Wam do gustu, pamiętajcie, że to Wasza decyzja i każde imię będzie idealne, tak jak idealna będzie Wasza córka.

Sprawdź: Imiona żeńskie na S – Imiona dla dziewczynki na S

Wyjątkowe imiona żeńskie na U

 • Undine,
 • Udella,
 • Ute,
 • Ulrica,
 • Ursala,
 • Ulva,
 • Una,
 • Ulrika,
 • Urlrike,
 • Ulani,
 • Umeko,
 • Uda,
 • Unita,
 • Urina.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo