Imiona męskie na U – Imiona dla chłopca na U

Przed nami niebagatelna decyzja. Ma się nam urodzić małe dzieciątko, a dokładnie rzecz biorąc mały chłopczyk. Jakoś będzie trzeba go nazwać – i to właśnie my musimy zdecydować jak. To swego rodzaju przedsmak odpowiedzialności, którą trzeba ponosić za dziecko, wychowując je i wprowadzając w kolejne sfery życia. Jak więc wybrać, by później nie żałować? Ta decyzja pozostanie z niezwykle bliską i trwale związaną z nami istotą na całe życie, które daliśmy jej właśnie my. Poniżej przedstawiamy imiona męskie na U.

Popularne imiona męskie na U

  • Urban
  • Ursus

Imiona męskie na U

Strategie wybierane przez rodziców są bardzo różne. Niektórzy kierują się rodzinnymi tradycjami, nazywając dzieci po ulubionych krewnych albo wprost po sobie samych. Inne pary uważają, że ich dziecko będzie posiadało geny i cechy ich samych, więc również w imieniu starają się zawrzeć np. swoje inicjały. Jeśli jednak nie mamy tak jednoznacznych zwyczajów lub pomysłów, do których jesteśmy przekonani, warto po prostu przejrzeć kolejne propozycje. Oczywiście nie chodzi o patrzenie na wszystkie, od początku do końca listy. Zazwyczaj jest dla nas jednak jasne, że niektóre litery są nam bliższe niż inne. Choćby te, od których zaczynają się imiona nas samych czy naszych bliskich. W tych usystematyzowanych, rozsądnie zorganizowanych poszukiwaniach pomoże nasz przystępny przewodnik. Dziś zatrzymajmy się nad literą U. Wbrew pozorom, ma nam ona naprawdę wiele do zaoferowania.

Zobacz też: Francuskie imiona męskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla chłopca

Imiona dla chłopców na U

Jako pierwsze narzuca się chyba charakterystyczne, bo używane również jako nazwisko imię Urban. To w języku polskim jeden z bardzo niewielu przypadków takiej podwójnej “funkcjonalności”. W angielskim czy francuskim o nie zdecydowanie łatwiej.

Imię Urban pochodzi z łaciny i wywodzi się od słowa oznaczającego mieszczanina. Gdy się nad tym zastanowimy, nie jest to ani trochę zaskakujące – w końcu podobne ślady przetrwały również w innych słowach. Mówi się w końcu chociażby o współczynniku urbanizacji, czyli procentowym udziale mieszkańców miast w ogólnej populacji danego kraju. Urban jako imię kojarzy nam się przede wszystkim z aż ośmioma papieżami. Urban I stał na czele Kościoła Katolickiego w trzecim, a Urban VIII w siedemnastym wieku.

Choć tylko wspomniany Urban I został świętym, w historii i powszechnej świadomości zapisał się zapewne papież Urban II. To właśnie ten francuski szlachcic, “w cywilu” noszący równie dostojne imię Odon, w 1095 roku podczas synodu w Clermont, wezwał do zbrojnego odzyskania Ziemi Świętej dla chrześcijaństwa. W ten sposób rozpoczął krucjaty, które trwały kolejne dwa wieki. Rzeczywiście, już niecałe cztery lata później krzyżowcy zdobyli Jerozolimę. Wiadomość o tym nie dotarła jednak do Urbana II, który zmarł ledwie dwa tygodnie po tym zwycięstwie. W jedenastym wieku było to zaś za krótko, by taka informacja dotarła z Bliskiego Wschodu do Rzymu. Jak wiadomo, ostatecznie chrześcijanie zostali wyparci z Ziemi Świętej. Co ciekawe i nieoczywiste, imię Urban to dziś jest szczególnie popularne właśnie w ojczyźnie wspomnianego wojowniczego papieża. We Francji brzmi ono Urbain (czytamy mniej więcej “urbę”).

Zobacz również: Arabskie imiona męskie: najpopularniejsze imię arabskie dla chłopca

Imię na U

Również z łaciny pochodzą trzy kolejne i niewątpliwie równie co Urban II wojownicze rozpoczynające się na U męskie imiona. Ursus nieprzypadkowo brzmi tak groźnie – to imię po łacinie oznacza “niedźwiedzia”. Bohatera o tym rzymskim imieniu spotkamy w powieści “Quo Vadis” autorstwa pierwszego (ale dalece nie ostatniego!) polskiego literackiego noblisty, Henryka Sienkiewicza.

W świecie germańskim spotkamy często jego krótszą wersję, czyli po prostu Urs. Nas interesują bardziej spokrewnione, bo wywodzące się od Ursusa imiona Ursyn i Ursycyn. To właśnie od tego pierwszego pochodzi nazwa warszawskiej dzielnicy, Ursynowa. Skojarzymy je również z niezwykłym człowiekiem wielu talentów, poetą, pisarzem, historykiem i tłumaczem, żyjącym na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku Julianem Ursynem Niemcewiczem. Jego najsłynniejsze, znane po dziś dzień dzieło to napisana w newralgicznym dla naszej historii 1790 roku komedia polityczna “Powrót posła”. Jego wydaniem Julian Ursyn chciał wesprzeć reformatorskie skrzydło Sejmu Czteroletniego.

Poznaj: Japońskie imiona męskie: najładniejsze imię japońskie dla chłopca

Imiona na U

Kolejne interesujące imię męskie na literę U pochodzi dla odmiany z języka hebrajskiego. Uriel – czasem polonizowany jako Uryjel – oznacza “mój ogień” lub “moje światło”. W tradycji żydowskiej, w cerkwi prawosławnej i u niektórych protestantów spotkamy archanioła Uriela, którego kult nie występuje jednak u katolików.

Warto wspomnieć na koniec o dwóch dźwięcznych imionach o germańskiej proweniencji. Mowa o Udalryku i jego skróconej, bardziej popularnej wersji – Ulryku. To ostatnie imię nie musi nam się kojarzyć jedynie z zabitym w bitwie pod Grunwaldem wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego Ulrichem von Jungingenem. Nosił je także jeden z twórców protestantyzmu, Szwajcar Ulrich Zwingli, który podporządkował sobie Zurych, formując w nim autonomiczną teokrację. Do dziś posiada w tym mieście okazały pomnik.

Jak widać, choć na pierwszy rzut oka było to dalece nieoczywiste, znajdziemy kilka naprawdę interesujących imion zaczynających się na literę U. Warto rozważyć, czy naszej pociesze nie przysłuży się lepiej imię nieco oryginalniejsze, a przez to ciekawsze i ewidentnie starannie dobrane.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo