Jak chronić dzieci przed komarami?

Komary to jeden z najpoważniejszych minusów ciepłych, letnich dni. Potrafią zepsuć najprzyjemniejszy wieczór i wygonić nas z ogrodu. Są uciążliwe dla nas dorosłych, lecz szczególnie we znaki dają się całkiem malutkim szkrabom, zwłaszcza niemowlętom, które nie potrafią się jeszcze celowo drapać. Jak chronić dziecko przed komarami?

Komary, a raczej ich samice, ponieważ jedynie one żywią się ludzką krwią, są prawdziwym utrapieniem od wiosny aż do później jesieni. Wkłuwają się w skórę i wpuszczają kropelkę swojej śliny, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu ludzkiej krwi. Oprócz nich ślina komara zawiera również różne białka, które są alergenami niemal dla wszystkich ludzi. Wywołują one reakcję w postaci bardzo uciążliwego swędzenia. Potrafi się ono utrzymywać nawet przez kolejny tydzień.

Co gorsza, wcale do rzadkości nie należy uczulenie na komary. Alergeny wstrzykiwane w komarzej ślinie mogą silnie podrażnić układ odpornościowy. Zdarza się, że rana wokół ugryzienia jest nienaturalnie obrzmiała, a zaczerwienienie utrzymuje się przez dłuższy czas. Reakcja alergiczna może także obejmować puchnięcie warg, języka, dłoni i stóp, mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem. Jeżeli zauważysz u swojego malucha jakiekolwiek niepokojące objawy, które pojawią się po ugryzieniu komara, skontaktuj się z pediatrą.

Sposób na komary

Walka z komarami jest zazwyczaj walką nierówną i bardzo trudno uchronić siebie i malucha przed ich ugryzieniami. Podpowiadamy, co ma największą skuteczność.

Pułapka na komary

Z uwagi na to, że komary namierzają ludzi za pomocą wykrywania źródeł ciepła i jednocześnie źródeł dwutlenku węgla, na rynku dostępne są pułapki na komary, które wydzielają zarówno ciepło, jak i niewielkie stężenie CO2. Pułapka postawiona w okolicy łóżeczka malucha lub miejsca jego przebywania odciągnie uwagę komarów, które wlatują do zbiorniczka pułapki i nie są w stanie się z niej wydostać.

Moskitiera na łóżeczko i wózek

Przed wybraniem się na spacer, zasłoń wózek specjalną moskitierą, która najczęściej sprzedawana jest w komplecie z wózkiem. Chroni ona malucha przed ugryzieniem nie tylko komarów, ale także innych owadów oraz przed uporczywą obecnością much. Zapewni to dziecku spokojny sen podczas spaceru.  Z kolei w domu w moskitierę wyposaż łóżeczko dziecka.

Przeczytaj także o: opaskach na komary i kleszcze dla dzieci >>

Rośliny odstraszające komary

Istnieją rośliny, które swoim zapachem skutecznie odstraszają komary. Jeżeli zasadzisz je w ogrodzie, zwłaszcza w okolicach okien, komarów w Waszym otoczeniu będzie znacznie mniej. Dobrze sprawdzą się także rośliny odstraszające komary rosnące w doniczkach – to świetne rozwiązanie, jeśli nie dysponujesz przydomowym ogrodem.

Rośliny odstraszające komary to geranium, pelargonia, lawenda, koper włoski i kocimiętka.

Oprysk na komary

Środki odstraszające komary i inne owady chronią bardzo skutecznie, lecz krótko. Spryskane nimi ubranie wydziela odstraszający dla komarów zapach. Zabieg psikania na ubranka malucha należy powtarzać co pół godziny-godzinę, ponieważ po tym czasie środki przestają działać.

Poznaj: Domowe sposoby na ukąszenia owadów >>

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo