Adres Świętego Mikołaja, czyli gdzie wysłać najważniejszy list w roku?

Mikołajki za pasem, a Święta coraz bliżej, czas już odmierzamy w dniach, a nie w miesiącach. To idealna pora na to, by maluchy napisały list do Świętego Mikołaja. Jeśli ma być realistycznie, list taki trzeba wysłać. Tutaj pojawia się jednak kłopot i od razu rodzi się pytanie, gdzie mieszka Święty Mikołaj. Bez dokładnego adresu przesyłka nie trafi do adresata. Sprawdź, jaki jest adres Świętego Mikołaja.

Oficjalne adresy Świętego Mikołaja

Przełom listopada i grudnia to czas, kiedy po raz pierwszy można naprawdę odczuć atmosferę zbliżających się Świąt. Chociaż od kilku lat nieco brakuje nam śniegu, to jednak zdarza się jeszcze, że w tym okresie widzimy pierwsze białe płatki spadające z nieba i od czasu do czasu poranek wita nas krajobrazem całym w bieli. Końcówka listopada i pierwsze dni grudnia to także moment, kiedy pojawiają się pierwsze inspiracje na świąteczne prezenty. Biorąc pod uwagę zbliżające się mikołajki, będzie to zatem idealna chwila na napisanie listu do Świętego Mikołaja.

Wspólne tworzenie z dzieckiem tego wyjątkowego listu to nie tylko okazja, aby poznać jego największe marzenia, ale także świetny pomysł na spędzenie razem czasu w kreatywny i niebanalny sposób. Pisanie listu do Mikołaja sprawia maluchom naprawdę mnóstwo frajdy. Po napisaniu pojawia się jednak problem – jaki jest adres do Świętego Mikołaja? Przecież bez tej informacji, przesyłka nie trafi do adresata. Co zaskakujące, okazuje się, że nasz ulubiony Święty ma kilka oficjalnych adresów. Pod jaki można wysłać list?

Zobacz: Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie

List do Mikołaja – gdzie wysłać?

Jak się okazuje, adres św. Mikołaja to nie tylko jego legendarna siedziba na biegunie północnym. Oficjalnie mieszka on w jednym z północnych regionów Finlandii, czyli w Laponii. Dokładnie w niewielkiej wiosce o nazwie Rovaniemi. To zazwyczaj właśnie do tego kraju co roku przybywa najwięcej listów z prośbami od dzieci z całego świata.

Mroźne tereny Finlandii to jednak nie jedyny znany adres Mikołaja, pod który maluchy mogą kierować swoje przesyłki. Można je wysyłać także do jego siedziby w Polsce, jego współpracownicy z pewnością przekażą je dalej, tak aby na czas trafiły do Laponii.

Istnieje także możliwość przesłania Mikołajowi listu drogą elektroniczną. Okazuje się, że Święty ma także swój własny adres e-mailowy.

Sprawdź: Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Święty Mikołaj – adres. Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Siedziba Świętego Mikołaja mieści się na dalekiej Północy, w Finlandii. Mikołaj mieszka w wiosce, która nosi nazwę Rovaniemi. Znajduje się ona w regionie administracyjnym nazywanym Laponią. Jest oddalona o około 700 kilometrów od stolicy kraju, czyli Helsinek. I nie, nie jest fikcją! Mikołaj mieszka tam ze swoją żoną, panią Mikołajową, a także z liczną rzeszą elfów, które pomagają mu przez cały rok przyjmować gości zjeżdżających ze wszystkich stron świata, by odwiedzić słynnego brodacza.

W wiosce Mikołaja mieszka spora ilość reniferów oraz psów husky. Można miło spędzić czas na przejażdżce saniami ciągniętymi przez te zwierzęta. Kulig odbywa się po pełnych uroku lasach otaczających wioskę, które niemal przez cały rok pokryte są śniegiem. Na gości czekają również takie atrakcje jak zwiedzanie Szkoły Elfów, rozgrzewające napoje pite przy Lodowym Barze, pyszności serwowane w Piekarni Elfów, a także rzecz jasna spotkanie z samym Świętym Mikołajem!

Wizyta w tym miejscu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego malucha, warto więc rozważyć taką wycieczkę!

Sprawdź: To najlepsze prezenty dla sześciolatków na Święta. Podpowiadamy, jaki prezent dla sześciolatka wybrać

Adres Świętego Mikołaja: Laponia

Jeśli w najbliższym czasie nie wybieracie się do Finlandii, fantastycznym pomysłem jest zachęcenie malucha, by napisał do Świętego Mikołaja list. Będzie to frajda nawet dla starszych dzieci, które już od dawna podejrzewają, że brodaty dziadek jest jedynie piękną bajką.

Co ciekawe – żaden list nie pozostaje bez odpowiedzi! Mikołaj czyta je wszystkie bardzo uważnie, a następnie z pomocą swoich elfów odpowiada na każdą nadesłaną wiadomość. Czasami zajmuje to aż kilka miesięcy, ponieważ kolejka czekających na odpowiedź jest bardzo długa, niemniej jednak odpowiedź ta w końcu do każdego nadejdzie. Sprawdź, jaki jest adres do Świętego Mikołaja w Laponii i spraw swoim pociechom nie lada frajdę!

Adres Świętego Mikołaja w Laponii:
Santa Claus
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Circle
FINLAND

Sprawdź: Rozwijające i inspirujące! Poznaj najlepsze prezenty na Święta dla niemowlaka

Adres do Świętego Mikołaja w Norwegii

Drugim miejscem do którego trafia najwięcej listów zaadresowanych do Świętego Mikołaja jest Norwegia. Co ciekawe, tutaj listy wysyłane są pod dwa adresy:

Julenissen’s Postkontor Torget 4
1440 Drobak
Norwegia

Julenissen i Norge
2500 Savalen
Norwegia

Adres Świętego Mikołaja w Polsce

Być może ta informacja dla niektórych może okazać się zaskakująca, ale istnieje także… polski adres Świętego Mikołaja. Dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że list bezpiecznie dotrze do adresata, powinni z niego skorzystać. Z jego polskiej siedziby przesyłki zdecydowanie szybciej trafią na daleki Biegun Północny.

Adres do Świętego Mikołaja w Polsce:
Biuro Listów do Świętego Mikołaja,
Polska Wioska Świętego Mikołaja,
Przystanek Mikołajów,
57-215 Srebrna Góra

To tutaj działa Biuro Świętego Mikołaja i to stąd Święty odpowiada na wszystkie listy, które do niego trafiają i posiadają adres zwrotny. Niektóre dzieci wraz z listem otrzymują prezenty, które funduje wójt gminy Stoszowice oraz sponsorzy.
Polski adres Świętego Mikołaja nie jest przypadkowy. Tóż obok Srebrnej Góry znajduje się wieś Mikołajów, która jest siedzibą starszego pana z brodą, którego kochają wszystkie dzieci.

Zobacz: Nie stój w kolejkach! Kup świąteczne prezenty online z dostawą

Święty Mikołaj adres mailowy

Jeżeli Twoje dziecko woli być bardziej nowoczesne, to może skorzystać z innej formy dostarczenia swoich życzeń do Świętego. Istnieją dwa oficjalne adresy mailowe, z których korzysta Święty Mikołaj:

Święty Mikołaj: adresy mailowe

Co roku do Mikołaja trafia około 2 miliony listów oraz maili. Nad ich posortowaniem i przekazaniem do tego najważniejszego pracuje około 60 sekretarek. To bardzo ważne, żeby zdążyły ze wszystkimi listami na czas.

Zobacz: Już jest! Ten prezent dla przedszkolaka na Święta ucieszy każde dziecko

Rodzice pytają, gdzie wysłać list do Świętego Mikołaja

Gdzie mieszka Święty Mikołaj dokładny adres?

Święty Mikołaj mieszka na północy Finlandii, w regionie zwanym Laponią, a dokładnie w małym miasteczku Rovaniemi. Listy można wysyłać pod adres:
Santa Claus
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Circle
FINLAND

List do Świętego Mikołaja – gdzie wysłać?

Święty Mikołaj posiada kilka adresów, pod które dzieci mogą wysyłać swoje listy. Najczęściej przesyłki kierowane są do jego głównej siedziby, czyli do Finlandii, ale Mikołaj ma także swój adres w Polsce. Wszystkie dokładne adresy znajdziesz w artykule powyżej.

Jak zaadresować list do Świętego Mikołaja?

List do Świętego Mikołaja adresuje się dokładnie tak samo jak każdy inny list. Najpierw piszemy dane osobowe adresata (czyli Święty Mikołaj), a potem dokładne dane adresowe (skrzynka, ulica, oddział poczty), na końcu dopisujemy miejscowość i kraj.

Jak wysłać list do Świętego Mikołaja?

Po prawidłowym zaadresowaniu należy zakupić odpowiedni znaczek (w zależności od tego czy wysyłamy za granicę czy do Polski). Następnie naklejamy go na kopertę i wrzucamy do skrzynki na poczcie lub przekazujemy pani w okienku.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Adres Świętego Mikołaja, czyli gdzie wysłać najważniejszy list w roku?

  1. gdy nie było internetu wiadomo listownie dostawali moi synowie dzisiaj? TEŻ listownie t wspaniale nie zapominać pisowni pozdrawiam

    • to dobra odpowiedź

      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo