Jak spisać dziecko w spisie powszechnym? Śpiesz się, aby uniknąć kary!
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się już w najbliższy czwartek, 30 września. Do tego dnia każdy może się jeszcze spisać. Czasu zostało już jednak naprawdę niewiele i warto się pośpieszyć, ponieważ za niedopełnienie tego obowiązku przewidywane są kary. Spisane muszą zostać również dzieci. Sprawdź, jak spisać dziecko w spisie powszechnym.

- Spis powszechny potrwa jeszcze tylko kilka dni i zakończy się w najbliższy czwartek.
- Spisywać się można do 30 września.
- Niepełnoletnie dzieci muszą zostać spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych.
- Za niedopełnienie obowiązku spisania się lub podanie nieprawdziwych infromacji grożą kary.
Czy trzeba spisać dzieci?
Ogólnopolski spis powszechny rozpoczął się już w kwietniu 2021 roku. Potrwa jeszcze tylko kilka dni i zakończy się w czwartek 30 września. Wzięcie udziału w spisie jest obligatoryjne dla każdego obywatela. Wciąż jeszcze spora grupa Polaków nie dopełniła tego obowiązku.
Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, czy dzieci też trzeba spisać. Przepisy mówią jednak jasno, że dzieci – również te niepełnoletnie – objęte są spisem i muszą zostać spisane. Wobec tego często pojawia się pytanie, kto powinien spisać dziecko i tutaj również nie ma wątpliwości – osoby małoletnie muszą być spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych.
Jak spisać dziecko w spisie powszechnym?
Podstawową i jednocześnie obowiązkową formą dokonania spisu jest tzw. samospis internetowy. Formularz z pytaniami trzeba uzupełnić poprzez specjalną aplikację na stronie GUS (https://spis.gov.pl/). Po przejściu do aplikacji trzeba wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji uwierzytelniania i logowania – PESEL lub login.gov.pl, czyli profil zaufany bądź bankowość elektroniczna. Do zalogowania potrzebne będzie również unikatowe hasło do konta, które użytkownik ustala samodzielnie przy rejestracji. Osoby, które z różnych powodów nie mogą spisać się za pośrednictwem strony internetowej, mogą to zrobić także telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na specjalną, dedykowaną infolinię pod numer: 22 279-99-99, która działa od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:00.
Ostatnia metoda spisu dotyczy osób, które nie spisały się samodzielnie. Zostaną one spisane przez rachmistrzów telefonicznie lub osobiście. Rachmistrzowie mogą się z nami kontaktować sami z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Nie można odmówić im przekazania danych, jeśli nie spisaliśmy się wcześniej sami, ponieważ grozi za to kara.
Jak spisać dziecko w spisie powszechnym? Osoby nieletnie (do 17. roku życia) powinny zostać spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych. Nie jest jednak konieczne tworzenie dla dziecka osobnego konta. Wystarczy, że podczas wypełniania spisu wpiszemy je w zakładce związanej ze współmieszkańcami. Następnie należy uzupełnić wszystkie podstawowe dane osobowe swoich dzieci (imiona, nazwisko, numer PESEL) oraz określić łączące wszystkich domowników relacje rodzinne. Co ważne, dane w spisie dotyczą stanu obowiązującego na 31 marca 2021 roku.
Spis obejmuje także noworodki i niemowlęta, które na dzień 31 marca 2021 nie otrzymały jeszcze numeru PESEL. Trzeba zaznaczyć wówczas opcję “dziecko bez nadanego numeru PESEL” i wpisać datę urodzenia dziecka. Dane podawane w formularzu bezwględnie muszą odpowiadać dokładnie sytuacji z dnia 31 marca 2021 roku, co znaczy, że dzieci urodzone 1 kwietnia lub później nie powinny zostać uwzględnione w spisie.
Zobacz też: Nauka zdalna to kwestia czasu?
Spis powszechny: co z pełnoletnimi dziećmi?
Zgodnie z informacjami umieszczonymi na oficjalnej stronie GUS wszystkie osoby pełnoletnie powinny samodzielnie uzupełnić spis i odpowiedzieć na zawarte w nim pytania. Dotyczy to więc również dzieci, które ukończyły już 18 lat, ale wciąż mieszkają z rodzicami. Każda osoba powyżej 18. roku życia może już założyć własne konto w serwisie lub osobiście odpowiedzieć na pytania za pośrednictwem infolinii czy w rozmowie z rachmistrzem.
Istnieje także możliwość, aby jedna osoba pełnoletnia na całe gospodarstwo domowe wypełniła formularz za wszystkich pozostałych mieszkańców, oczywiście za ich zgodą. W takim przypadku jedna osoba, najczęściej któreś z rodziców, na swoim osobistym koncie podaje informacje o wszystkich współmieszkańcach, określa relacje rodzinne, a także uzupełnia kwestionariusz mieszkaniowy i osobowy.
Jaka grozi kara za niespisanie się?
Jak wynika z zapisów ustawy za niedopełnienie obowiązku i niespisanie się w terminie do 30 września grożą kary. Odmowa wzięcia udziału (np. gdy zadzwoni do nas rachmistrz, a my nie zgodzimy się na przekazanie mu danych) może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Karę można otrzymać również, jeśli poda się nieprawdziwe informacje, nawet nieświadomie. Może to być grzywna, ale w szczególnych przypadkach nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
Rodzice pytają, jak spisać dziecko w spisie powszechnym:
Wszystkie niepełnoletnie dzieci spisują rodzice lub opiekunowie prawni, podczas wypełniania własnego internetowego kwestionariusza, telefonicznie lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Dzieci powyżej 18. roku życia mogą spisywać się samodzielnie.
Niepełnoletnie dziecko objęte jest spisem powszechnym, jednak nie musi się spisywać samodzielnie. Robi to za niego rodzic lub opiekun prawny podczas dokonywania własnego spisu.
Spis powszechny obowiązuje wszystkich obywateli, niezależnie od wieku, również tych niepełnoletnich. Informacje o dzieciach podaje rodzic lub opiekun prawny w sekcji dotyczącej współmieszkańców, można to zrobić także telefonicznie lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Dane muszą odpowiadać stanowi faktycznemu na 31 marca 2021 roku, co znaczy, że dzieci urodzone 1 kwietnia lub później nie powinny być uwzględniane w spisie.
Jeśli osoba pełnoletnia uzupełniła spis bez podawania informacji o innych domownikach, np. dzieciach, niepełnoletnie dzieci mogą zostać jeszcze spisane przez drugiego rodzica lub opiekuna prawnego. Osoby pełnoletnie natomiast spisują się samodzielnie. Może również dla pewności skontaktować się z infolinią pod numerem 22 279 99 99, aby poprosić o dokładną radę w tej sytuacji.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Jak spisać dziecko w spisie powszechnym? Śpiesz się, aby uniknąć kary!
Ile mleka dla noworodka?
Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...
Czytaj dalej →Menu weselne
Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...
Czytaj dalej →Konflikt Serologiczny [Tabela, Objawy, Leczenie, Zastrzyk]
Konflikt serologiczny – pamiętam, że ten zwrot był pierwszym, który w czasie ciąży wprawił mnie w zakłopotanie. Kiedy zachodzi konflikt serologiczny? GRUPA KRWI RH+ RH- RH+ Brak Konfliktu Konflikt RH-...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem