Jak urządzić pokój dla dziecka? Aranżacje pokoju dziecięcego

Pokój dla dziecka to niezwykle istotne wnętrze, które spełnia wiele ważnych i różnych funkcji. Jako rodzice lub przyszli rodzice często zadajemy sobie pytania, jakie są najlepsze aranżacje pokoju dziecięcego, skąd wziąć pomysł na pokój dziecięcy, jakie dziecięce pokoje robią najlepsze wrażenie itd. Na te wszystkie pytania i wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Chcesz mieć gotowy pomysł na pokój 3-latka? A może nie wiesz, jak powinien wyglądać pokój dla dziesięciolatki? Podpowiadamy!

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pomysł na pokój dziecięcy powinien być dobrze przemyślany. Z jednej strony pokój dziecięcy ma być bowiem funkcjonalny, z drugiej zaś spełniać funkcje estetyczne i być utworzony ze smakiem. Aranżacje pokoju dziecięcego przede wszystkim powinny być dostosowane do wieku i płci dziecka. Pokój dziecięcy ma być w pełni bezpieczny, ale jednocześnie dający naszej pociesze możliwość samodzielności. Dla pokoju dziecięcego ważne jest, aby było możliwe jego ewentualne przerabianie, bo pokój dziecięcy co jakiś czas lubi ulegać rozmaitym metamorfozom, co ma związek z tym, że wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jego potrzeby, oczekiwania, gust, hobby, zainteresowania itp. W końcu nadchodzi też moment, że pokój dziecięcy przemienia się w pokój młodzieżowy.

pokój dla dziecka

Warto wiedzieć, że dziecięce pokoje mogą być zaaranżowane przez nas samych, ale też np. na zamówienie. Wszystko zależy zatem od naszych indywidualnych preferencji, a także możliwości i nakładów finansowych. 

Sprawdź: Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?

Aranżacja pokoju dziecięcego – pokój dla dziewczynki

Pokoik dziecięcy dla dziewczynki najczęściej aranżowany jest w takich kolorach jak: biały, różowy, błękitny, szary czy miętowy. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy się tym sugerować i wybierać najpopularniejsze odcienie. Ważne jest, aby pokój dla dziecka, dla dziewczynki również, był przede wszystkim dla niej – to znaczy jej się podobał. Nasza córeczka ma się w nim czuć dobrze, komfortowo i chcieć przebywać w tym swoim miejscu; ma jej to sprawiać przyjemność. Ważne jest, aby pokój dla dziewczynki zawierał w środku wygodne łóżeczko, regały, szafę, biurko – to są takie podstawowe elementy wyposażenia każdego pokoju dla dziecka. 

Przykładowa aranżacja pokoju dziecięcego pokoju dla dziewczynki to np. pomalowana na pudrowy róż ściana, meble w kolorach miętowej zieleni, białe łóżko oraz biurko, a także szafa z regałami wyłożona białą tapetą, co będzie tworzyło intrygujący design i ciekawą atmosferę w pokoju dla dziewczynki. Dobrze jest, aby pokój dla dziecka był jasny, w jasnych barwach, ponieważ ma on być przestronny, miły dla oka, a przy tym funkcjonalnie zagospodarowany.

Zobacz również: Plakaty do pokoju dziecka – podaruj swojemu maluchowi piękny wystrój

pokój dla dziecka

A jak przykładowo powinien wyglądać pokój dla dziesięciolatki? W tym wieku dziewczynka jest już na tyle samodzielna, że wiele decyzji może podejmować sama. W związku z tym najlepiej, aby to ona zdecydowała, jak ma wyglądać jej pokoik dziecięcy i sama podała jakiś pomysł na pokój dziecięcy, który miałby być jej miejscem do wypoczynku, nauki, zabawy i codziennego funkcjonowania. 

Zobacz też: Jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków?

Pamiętajmy, że pokój dla dziecka, nieważne czy jest to pokój dla chłopca czy dla dziewczynki, powinien przede wszystkim spełniać potrzeby naszej pociechy – jej się podobać, dla niej być wygodny, komfortowy oraz miły dla jej oka. 

Podczas urządzania pokoju dziecięcego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć oraz zaplanować układ funkcjonalny w taki sposób, żeby był on komfortowym miejscem, bo jest to niezwykle istotne. 

Pokój dla dziecka to zarówno miejsce do zabawy, jak też miejsce do nauki, do snu i wypoczywania, do przestrzeni, do której będą zapraszani koledzy czy koleżanki naszej pociechy. Pokoik dziecięcy jest zatem wielofunkcyjny i wielozadaniowy, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia aranżacja.

Sprawdź: Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy dla chłopca

Pokój dziecięcy dla chłopca powinien być urządzany według tych samych zasad, co pokoik dziecięcy dla dziewczynki. Chodzi więc przede wszystkim o to, aby był on miły dla oka, komfortowy, wszechstronny, wygodny, estetyczny i funkcjonalny. 

pokój dla dziecka

Oczywiście należy brać pod uwagę, że zupełnie inny będzie pokój dla 3-latka, a inny dla dorastającego chłopaka, który jest już w pełni samodzielny.

W przypadku pokoju dla chłopca najchętniej wybierane są takie kolory jak: szary, biały, granatowy (w dodatkach), niebieski (we wszelkich możliwych odcieniach) czy nawet czerwony. Najlepiej będzie jednak, jeśli zapytamy naszego chłopaka wprost o to, jaki kolor ścian i ogólnie wystroju swojego pokoju dziecięcego preferuje. 

Zobacz też: Remont pokoju 3-4 latka – na co zwracać uwagę?

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dla chłopca czy dla dziewczynki, kluczowe jest bezpieczeństwo. Nasza pociecha ma się czuć i być w pełni bezpieczna, tak, aby nigdy nic nie mogło jej się stać. To absolutna podstawa. 

pokój dla dziecka

Sprawdź: Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza do pokoju dziecka?

Rodzice pytają o pokój dla dziecka:

Jak wydzielić pokój dla dziecka w kawalerce?

Jeżeli mieszkamy w kawalerce, to warto dodać dodatkową ściankę, która pozwoli na odzyskanie dziecku nieco przestrzeni i pozyskaniu jej dla siebie. Za ścianką warto pociesze urządzić kącik z najbardziej podstawowym wyposażeniem, jak łóżeczko, szafki itp.

Ile metrów powinien mieć pokój dla dziecka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najważniejsze, aby pokój z jednej strony nie był zbyt duży, ani też zbyt mały. Jednak pamiętajmy, że metraż nie ma aż takiego znaczenia jak ogólny wystrój i aranżacja pomieszczenia, dlatego nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo