1000 zł na dziecko. Nowy dodatek wyniesie nawet 12 tys. na dziecko, ale nie wszyscy go dostaną

Od stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowe świadczenie socjalne dla rodzin. Będzie to dodatek wypłacany w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, potocznie nazywane 1000 plus. Nie wszyscy rodzice otrzymają jednak pieniądze. Aby środki zostały przyznane trzeba spełnić konkretne warunki. Kto dostanie 1000 zł na dziecko?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od stycznia 2022 zacznie obowiązywać nowe świadczenie socjalne dla rodzin.
  • Będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko do 12. do 36. miesiąca życia.
  • Przez dwa lata rodzice mogą liczyć nawet na 12 tys. złotych dodatkowego wsparcia.
  • Dla rodziców jedynaków również szykowana jest pomoc w wysokości 400 złotych dofinansowania na przedszkola i żłobki.

1000 zł na dziecko: kto dostanie pomoc?

1000 zł na dziecko to jeden z istotnych punktów Polskiego Ładu. Od 2022 roku zacznie obowiązywać nowy dodatek dla rodzin, oficjalnie określany Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, potocznie nazywany 1000 plus. Kolejna rządowa pomoc, której celem jest zachęcenie obywateli do powiększania rodzin, co pomogłoby zapobiec lub chociaż zniwelować skutki kryzysu demograficznego.

Zobacz: Problemy z wypłatą 500 plus wrzesień 2021

Kto może liczyć na otrzymanie dodatku? Niestety nie wszyscy spełnią warunki, aby otrzymać świadczenie. Zgodnie z przepisami przyjętymi przez rządzących o 1000 zł na dziecko będą mogli się ubiegać wyłącznie rodziny, w których wychowuje się więcej niż jeden maluch. Świadczenie ma być wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice będą mieli do wyboru dwie opcje: 500 zł co miesiąc przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, co łącznie daje kwotę w sumie 12 tys. złotych. Wybór jest całkowicie dowolny.

Dodatkowe pieniądze na dzieci

Nowe świadczenie z pewnością szczególnie ucieszy rodziny wielodzietne. Rodzice czwórki dzieci w ramach nowego dodatku mogą otrzymać nawet 5 tys. złotych miesięcznie, łącznie z 500 plus. Program będzie obejmował drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia.

Zobacz: 1000 plus? Dla kogo i od kiedy?

Jeśli rodzice zdecydują się na opcję 500 złotych miesięcznie, to przez dwa lata będą otrzymywali w sumie 1000 złotych na drugie i kolejne dziecko. Wybór drugiej formy, czyli 1000 złotych miesięcznie, spowoduje, że co miesiąc na koncie znajdzie się nawet 1500 zł na dziecko.

Co ważne, przy przyznawaniu nowego świadczenia nie będą obowiązywały żadne kryteria dochodowe. Niezależnie od tego, ile rodzice zarabiają dodatkowe pieniądze na dzieci będą im przysługiwały.

1000+ na dziecko nie dla wszystkich

Rodziny posiadające tylko jedno dziecko nie będą uprawnione do skorzystania ze świadczenie. Rodzice jedynaka będą mogli jednak ubiegać się o dodatek w wysokości 400 złotych.

Kto otrzyma 400 plus? O pieniądze mogą wnioskować rodzice wychowujący pierwsze i jedyne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Mają one stanowić dofinansowanie do opieki nad dzieckiem, m.in. w przedszkolu czy żłobku. Co istotne, środki nie będą wypłacane rodzicom “do ręki”, ale przekazywane wprost do odpowiedniej placówki.

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Mama, Finanse

Pieniądze na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy i pieniądze? Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać,...

Czytaj dalej →
Zakupy

Gumki Loom: wyzwanie dla wyobraźni?

Gumki Loom Bands początkowo miały być jedynie biżuterią dla dzieci. Szybko okazało się, jak wiele rzeczy można z nich stworzyć! Gumeczki Loom Bands są wyzwaniem dla dziecięcej wyobraźni, która przekształca...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general