1000 zł na dziecko. Nowy dodatek wyniesie nawet 12 tys. na dziecko, ale nie wszyscy go dostaną

Od stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowe świadczenie socjalne dla rodzin. Będzie to dodatek wypłacany w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, potocznie nazywane 1000 plus. Nie wszyscy rodzice otrzymają jednak pieniądze. Aby środki zostały przyznane trzeba spełnić konkretne warunki. Kto dostanie 1000 zł na dziecko?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od stycznia 2022 zacznie obowiązywać nowe świadczenie socjalne dla rodzin.
  • Będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko do 12. do 36. miesiąca życia.
  • Przez dwa lata rodzice mogą liczyć nawet na 12 tys. złotych dodatkowego wsparcia.
  • Dla rodziców jedynaków również szykowana jest pomoc w wysokości 400 złotych dofinansowania na przedszkola i żłobki.

1000 zł na dziecko: kto dostanie pomoc?

1000 zł na dziecko to jeden z istotnych punktów Polskiego Ładu. Od 2022 roku zacznie obowiązywać nowy dodatek dla rodzin, oficjalnie określany Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, potocznie nazywany 1000 plus. Kolejna rządowa pomoc, której celem jest zachęcenie obywateli do powiększania rodzin, co pomogłoby zapobiec lub chociaż zniwelować skutki kryzysu demograficznego.

Zobacz: Problemy z wypłatą 500 plus wrzesień 2021

Kto może liczyć na otrzymanie dodatku? Niestety nie wszyscy spełnią warunki, aby otrzymać świadczenie. Zgodnie z przepisami przyjętymi przez rządzących o 1000 zł na dziecko będą mogli się ubiegać wyłącznie rodziny, w których wychowuje się więcej niż jeden maluch. Świadczenie ma być wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice będą mieli do wyboru dwie opcje: 500 zł co miesiąc przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, co łącznie daje kwotę w sumie 12 tys. złotych. Wybór jest całkowicie dowolny.

Dodatkowe pieniądze na dzieci

Nowe świadczenie z pewnością szczególnie ucieszy rodziny wielodzietne. Rodzice czwórki dzieci w ramach nowego dodatku mogą otrzymać nawet 5 tys. złotych miesięcznie, łącznie z 500 plus. Program będzie obejmował drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia.

Zobacz: 1000 plus? Dla kogo i od kiedy?

Jeśli rodzice zdecydują się na opcję 500 złotych miesięcznie, to przez dwa lata będą otrzymywali w sumie 1000 złotych na drugie i kolejne dziecko. Wybór drugiej formy, czyli 1000 złotych miesięcznie, spowoduje, że co miesiąc na koncie znajdzie się nawet 1500 zł na dziecko.

Co ważne, przy przyznawaniu nowego świadczenia nie będą obowiązywały żadne kryteria dochodowe. Niezależnie od tego, ile rodzice zarabiają dodatkowe pieniądze na dzieci będą im przysługiwały.

1000+ na dziecko nie dla wszystkich

Rodziny posiadające tylko jedno dziecko nie będą uprawnione do skorzystania ze świadczenie. Rodzice jedynaka będą mogli jednak ubiegać się o dodatek w wysokości 400 złotych.

Kto otrzyma 400 plus? O pieniądze mogą wnioskować rodzice wychowujący pierwsze i jedyne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Mają one stanowić dofinansowanie do opieki nad dzieckiem, m.in. w przedszkolu czy żłobku. Co istotne, środki nie będą wypłacane rodzicom “do ręki”, ale przekazywane wprost do odpowiedniej placówki.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo