Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?


Systematyczne kontrole stomatologiczne są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowego, estetycznego uzębienia. Szczególnie ważna w przypadku małych pacjentów jest pierwsza wizyta, która nie może zniechęcić dziecka, tak aby bez problemu poddawało się ewentualnym zabiegom. Dowiedz się więcej o pierwszej wizycie dziecka u stomatologa!

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta przeglądowa dziecka u stomatologa? 

Zdarza się, że mając kilkuletniego malca w domu w ogóle nie planujemy wizyty u stomatologa i decydujemy się na nią dopiero, gdy dziecko narzeka na ból zęba lub zauważymy jakieś nieprawidłowości. Tymczasem pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć już po wyrośnięciu pierwszych zębów mlecznych, czyli w wieku ok. 12 miesięcy. 

Systematyczne kontrole stomatologiczne od najmłodszych lat są bardzo ważne z wielu względów. Po pierwsze lekarz jest w stanie zaobserwować ewentualne nieprawidłowości w rozwoju uzębienia. Zęby mleczne wypadają, ale stanowią ważny etap w rozwoju trwałego uzębienia. Nieprawidłowości na etapie wyrzynania mleczaków mogą skutkować występowaniem wad zgryzu. Stomatolog może także zaobserwować początki próchnicy. Dzięki temu możliwe jest wczesne podjęcie leczenia i uniknięcie komplikacji w postaci rozprzestrzenianie się próchnicy na kolejne zęby, czy przykrych dla malca dolegliwości bólowych. 

Ponadto dziecko, które jest przyzwyczajone do regularnych wizyt chętniej poddaje się leczeniu, gdy zachodzi taka potrzeba. Zabierając malucha do stomatologa nawet co kilka miesięcy kształtujesz jego pozytywne podejście do profilaktyki. Z czasem wizyty takie będą dla niego zupełnie normalne i przede wszystkim bezstresowe.

Przebieg pierwszej wizyty u stomatologa – czego się spodziewać? 

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się w celach adaptacyjnych. Maluch znajdzie się w nowym otoczeniu, zobaczy sprzęt medyczny i zupełnie obce dla siebie osoby, które będą miały założone fartuchy, rękawiczki i maseczki, co może wprowadzić go w zakłopotanie. Ważne jest więc, aby zajął się nim stomatolog dziecięcy (peododnta), który wykazuje odpowiednie podejście do małych pacjentów. 

Na pierwszej wizycie dziecku powinny zostać pokazane podstawowe przyrządy stomatologiczne. Lekarz może zachęcić dziecko do otworzenia budzi pokazując mu odbicie jego zębów w lustrze. Maluszek będzie też mógł posiedzieć na fotelu, najprawdopodobniej na Twoich kolanach. Zwykle malec otrzymuje też naklejki, drobne upominki itp., a także jest chwalony za współpracę. Im częściej będziesz zabierać dziecko do stomatologa tylko w celach przeglądowych, tym szybciej zrozumie ono, że nic mu nie grozi i nauczy się współpracy, co przyda się wówczas, gdy konieczne będzie wykonanie różnych procedur. Dzięki nowoczesnej stomatologii leczenie zębów możliwe jest w sposób przyjazny dla dziecka, ale umiejętność wykonywania poleceń lekarza wciąż jest niezbędna.  

Jakie zabiegi najczęściej wykonuje stomatolog dziecięcy?  

Jednym z zadań stomatologa dziecięcego jest kontrola prawidłowego wzrostu zębów. Zdarza się, że wyrzynają się one zbyt późno, nierówno lub w nieodpowiedniej kolejności. Wczesne wykrycie takich zmian w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie rozwoju wad zgryz. Niekiedy konieczne jest też usunięcie zębów mlecznych, które utrzymują się zbyt długo i utrudniają prawidłowe wyrzynanie zębów stałych. 

Nawet zdrowe, prawidłowo wyrośnięte zęby należy kontrolować i wspierać od najmłodszych lat. Niestety również mleczaki narażone są na rozwój próchnicy, która jest schorzeniem bakteryjnym. Nieleczona powoduje ból, rozprzestrzenia się na inne zęby i prowadzi do ich przedwczesnego zniszczenia. Co więcej, bakterie mogą migrować także do innych narządów w organizmie, np. do nerek, powodując poważne komplikacje zdrowotne. 

Często przeprowadzanymi zabiegami jest także lakowanie, które zabezpiecza zęby przed demineralizacją szkliwa. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny dla dziecka. Polega na pokryciu korony zębów specjalnym lakiem, z którego uwalniane są fluorki. W celach profilaktycznych wykonuje się także fluoryzację. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo