1000 zł na drugie dziecko. Komu przysługuje dodatek w wysokości 12 tysięcy? Oto warunki

Od 1 stycznia 2022 roku część rodzin może uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe w ramach programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki w wysokości nawet 12 tysięcy złotych, ale konieczne jest spełnienie kilku warunków. Komu przysługuje dodatkowe 1000 zł na drugie dziecko? Jak złożyć wniosek o dodatek? Sprawdź najważniejsze informacje!

Komu przysługuje 12 tys. na dziecko?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejne świadczenie, które może zasilić budżet wielu polskich rodzin. Ustawa wprowadzająca dodatek weszła w życie 1 stycznia 2022 roku i od tego momentu wielu rodziców zdążyło już skorzystać z wsparcia. Środki przysługują matce, ojcu oraz osobie, który przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.

W przeciwieństwie do programu 500 plus, aby otrzymać pieniądze w ramach RKO, trzeba jednak spełnić określone warunki i o środki nie mogą się ubiegać wszyscy. Kapitał przyznawany jest na drugie i każde kolejne dziecko od momentu ukończenia przez nie 12. miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym skończy 35. miesięcy. W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i/lub przysposobienia go, środki wypłacane są od od dnia, w którym wystąpiłeś do sądu z wnioskiem do końca 35. miesiąca, ale maksymalnie do momentu ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub 10, jeśli jest decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego).

Co ważne, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Niezależnie od sytuacji finansowej rodzice mogą otrzymać w sumie aż 12 tys. na dziecko. We wniosku natomiast należy wskazać, czy mają one wpływać na konto w wysokości 500 zł przez dwa lata czy 1000 zł przez rok.

Zobacz: Terminy wypłat 500 plus 2023. Kiedy ZUS przelewa pieniądze? Rodzice muszą pilnować dat, inaczej stracą pieniądze

1000 zł na drugie dziecko – jak się o nie ubiegać?

Świadczenie zwane potocznie 1000 plus na dziecko nie jest przyznawane automatycznie. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie drogą internetową za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia,
  • PUE ZUS
  • bankowości elektronicznej: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A., Getin Noble Bank S.A., Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.

Wnioski można składać dopiero od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, ale nie warto zwlekać z dopełnieniem formalności. Aby środki zostały wypłacone w pełnej sumie, wniosek musi trafić do ZUS najpóźniej do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. Każdy miesiąc opóźnienia będzie skutkował utratą 500 zł z sumy 12 tysięcy.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku świadczenie przyznawane jest od miesiąca, w którym dziecko kończy rok.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Co przysługuje rodzicom po urodzeniu dziecka? To pytanie, które zadaje sobie większość z rodziców. Okazuje się, że świadczeń pieniężnych jest tak dużo, iż z łatwością można się w nich pogubić....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo