Z każdym dniem przybywa uczniów, którzy chcieliby zrezygnować z uczęszczania na lekcje religii. Część z nich nie może tego zrobić bez zgody rodziców, a niektórzy po prostu nie wiedzą, że jest to możliwe. Ponieważ jednak religia ma charakter fakultatywny, można z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Jak wypisać dziecko z religii? Aby to zrobić, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie. Co powinno zawierać? Poniżej znajdziesz przykładowy wzór takiego podania.
Jak wypisać dziecko z religii?
W ostatnich miesiącach w wielu szkołach w Polsce można obserwować masowy odpływ uczniów z lekcji religii. Z każdym rokiem coraz większa liczba rodziców decyduje się nie posyłać swoich pociech na te zajęcia, a jako powód najczęściej wymieniają kontrowersje narosłe wokół KK lub po prostu odejście od wiary. Pełnoletni uczniowie natomiast często sami decydują o wypisaniu się z katechezy. Warto więc podkreślić, że jest to całkowicie dobrowolna decyzja i nie powinna spotykać się z żadnymi konsekwencjami czy to ze strony szkoły, czy nauczycieli. Konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi wolność wyznania, a co za tym idzie lekcje religii nie są (i nie mogłyby) być obowiązkowe. W każdej chwili można z nich zrezygnować, nawet w trakcie roku szkolnego.
Jeśli rodzic nie chce, aby jego dziecko brało udział w katechezie, najlepiej byłoby już od początku szkoły nie posyłać na nie swojej pociechy. Zapisywanie dziecka na religię nie powinno bowiem odbywać się automatycznie, to rodzice powinni najpierw skierować do dyrekcji odpowiednie oświadczenie, w którym wyrażają taką wolę.
W przypadku gdy w poprzednich latach złożyliśmy już deklarację uczestniczenia dziecka w katechezie lub dziecko zostało automatycznie na nią zapisane (co nie powinno mieć miejsca) i uczestniczyło w zajęciach już wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę sytuację zmienić. Wystarczy dostarczyć do szkoły specjalne, pisemne oświadczenie, w którym rodzice wycofują się z poprzedniej decyzji i rezygnują z udziału dziecka we wspomnianych zajęciach.
Zamiast na lekcje religii uczeń może uczęszczać na etykę. Póki co jednak oba te przedmioty mają charakter fakultatywny, co oznacza, że nie ma obowiązku wyboru pomiędzy którymś z nich. Najczęściej więc uczniowie oraz ich rodzice nie decydują się na żadne z nich. W większości szkół jest spory problem ze zorganizowaniem zajęć z etyki, w związku z czym często naucza ich ta sama osoba, która chwilę wcześniej prowadziła lekcje religii.
Zobacz: Jak napisać podanie o przeniesienie do innej szkoły? O kilku kwestiach trzeba pamiętać
Oświadczenie o wypisaniu z religii – co powinno zawierać?
Wypisanie dziecka z religii polega wyłącznie na złożeniu specjalnego oświadczenia woli, nie trzeba wypełniać żadnych dodatkowych formalności. Warto jednak pamiętać, że chociaż ani etyka ani katecheza nie są obowiązkowe, to uzyskane z nich oceny liczą się do średniej na koniec roku. Wielu uczniów uczęszcza więc na któreś z nich wyłącznie po to, aby poprawić sobie średnią. Wypisanie się nie grozi jednak żadnymi konsekwencjami związanymi z klasyfikacją czy promocją do kolejnej klasy.
Uczniowie i rodzice nie powinni się niczego obawiać, a przynajmniej na razie. Niestety minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada wprowadzenie zmian w tej kwestii. Wszystko wskazuje na to, że już od przyszłego roku obowiązkowy stanie się wybór pomiędzy religią a etyką. Nie będzie można nie uczęszczać na żadne z wymienionych. Wielu rodziców i specjalistów obawia się, że celem takiego rozwiązania jest powstrzymanie uczniów przed rezygnacją z religii. Skoro i tak będą musieli wybierać, część z nich z pewnością pozostanie przy katechezie. Tym bardziej, że w wielu szkołach jest problem ze znalezieniem odpowiednich nauczycieli etyki.
Wniosek o wypisanie dziecka z religii powinien zawierać dane rodziców (bądź opiekunów prawnych), oficjalny zwrot do dyrektora oraz oświadczenie woli wraz ze stosowną podstawą prawną. Wzór takiego oświadczenia można pobrać za darmo w tym miejscu: wypisanie dziecka z religii w szkole [wzór].
Sprawdź też: “Godziny czarnkowe” już od września w szkołach, ale to nie koniec nowości. Co jeszcze się zmieni?
Rodzice pytają o wypisanie dziecka z religii
Tak, podanie o wypisanie dziecka z religii można złożyć w dowolnym momencie, również w trakcie trwania roku szkolnego.