Jak napisać podanie o przeniesienie do innej szkoły? O kilku kwestiach trzeba pamiętać

Przeniesienie dziecka do innej placówki jest możliwe na każdym etapie edukacji, również w trakcie roku szkolnego. Jeśli nasza pociecha, z różnych powodów, chciałaby rozpocząć edukację w innej szkole, należy złożyć w tym celu odpowiedni wniosek do dyrekcji. Aby został pozytywnie rozpatrzony, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Co powinno zawierać podanie o przeniesienie do innej szkoły? Jak uzasadnić wniosek?

Podanie o przeniesienie dziecka do innej szkoły

Zmiana szkoły to niełatwa, ale często nieunikniona decyzja. Szczególnie trudno ją podjąć, gdy rok szkolny już trwa i przeniesienie ucznia wiąże się z kilkoma komplikacjami (np. nowa klasa jest na innym etapie przerabiania materiału itp.). Często jednak jest to najlepsze wyjście dla naszego dziecka, zwłaszcza jeśli w szkole, do której aktualnie uczęszcza, nie czuje się dobrze, nie jest akceptowany lub zwyczajnie nie lubi do niej chodzić. Przeniesienie może okazać się prawdziwym wybawieniem i końcem kłopotów, a przede wszystkim może oszczędzić dziecku stresów i pozytywnie wpłynąć na jego zdrowie psychiczne.

Co jednak warto podkreślić, decyzji o przeniesieniu nie należy podejmować pod wpływem impulsu. Ewentualne problemy adaptacyjne dziecka czy inne kłopoty warto najpierw przedyskutować z wychowawcą i pedagogiem szkolnym. Jeśli po przeanalizowaniu sytuacji, zarówno uczeń, jak i rodzice pozostaną przy swoim postanowieniu, trzeba zapoznać się z całą procedurą.

Na początek należy przygotować odpowiednie podanie, które będzie zawierało pełne uzasadnienie prośby. Taki wniosek kierujemy do dyrektora placówki, do której chcemy przepisać dziecko. Wcześnie należy jednak poinformować dyrektora obecnej szkoły o naszych zamiarach i przygotować się na rozmowę, w której wyjaśnimy powody takiej decyzji. Kolejnym krokiem jest skierowanie prośby o przeniesienie dokumentów ucznia do nowej szkoły. Chodzi tu o: arkusz ocen, druk przeniesienia do innej szkoły, orzeczenia i opinie z poradni, kartę zdrowia i szczepień. Uczeń będzie musiał zwrócić do szkoły legitymację.

Do nowej szkoły oprócz podania należy dostarczyć również zaświadczenie o ocenach i frekwencji, ostatnie świadectwo, kwestionariusz osobowy oraz zdjęcie do legitymacji.

Zobacz: Czy rada rodziców jest obowiązkowa? “Wpłata jest dobrowolna, ale w tym roku wynosi 50 zł”.

Wzór podania o przeniesienie do innej szkoły

Podanie o przeniesienie do innej szkoły w przypadku dzieci niepełnoletnich składają rodzice. Natomiast jeśli uczeń ma ukończone 18 lat, może to zrobić samodzielnie. Najważniejsze jest to, aby wniosek został właściwie uzasadniony. Najczęściej wśród powodów zmiany szkoły wymienia się: problemy z adaptacją w klasie, zmianę miejsca zamieszkania lub nieodpowiedni poziom nauczania.

Druk przeniesienia dziecka do innej szkoły – uzasadnienie:

  • konflikty z rówieśnikami,
  • zły kontakt z resztą klasy lub z nauczycielami,
  • zbyt wysoki lub zbyt niski poziom nauczania,
  • prześladowanie ucznia,
  • przeprowadzka,
  • chęć zmiany profilu nauczania,

Pod poniższym linkiem znajduje się przykładowy wniosek o zmianę placówki, można go bez problemu pobrać i wydrukować: podanie o przeniesienie do innej szkoły – wzór

Co ważne, dyrektor szkoły, do której chcemy przenieść dziecko, może nie wyrazić na to zgody. Dzieje się tak, gdy w szkole (i wybrane klasie) brakuje miejsc, a dziecko jest spoza rejonu. Powodem odmowy mogą być również zbyt duże różnice programowe pomiędzy obecną szkoła a nową.

Sprawdź: 300 plus – dla kogo? Niestety część rodziców może być bardzo zawiedziona

Rodzice pytają, jak napisać podanie o zmianę szkoły

Co powinien zawierać druk przeniesienia do innej szkoły?

Dane rodziców i ucznia, nazwę i adres szkół – obecnej i tej, do której chcemy przenieść dziecko, oraz szczegółowe uzasadnienie prośby.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo