ANNA: Co oznacza imię Anna? Znaczenie imienia Ania

Jakie jest znaczenie i pochodzenie imienia Anna? Dowiedz się, które z cech jej charakteru sprawiają, że lubi rządzić, dlaczego odnosi sukcesy i jak znosi porażki. Odkryj także, co łączy ją z… piekarzami!

Znaczenie imienia Anna

Anna to osoba zdecydowanie energiczna i pełna pomysłów. Na szczęście to zwykle trafione pomysły, chociaż dobrze jeśli partner życiowy Anny będzie człowiekiem cierpliwym i wyrozumiałym (ile razy można remontować tę samą łazienkę). Jednak przy tym Anna jest również spokojna i wrażliwa. Ceni życie rodzinne, nawet bardziej niż zawodowe, ale nie myślcie, że to typowa kura domowa, skądże znowu! Jej kariera zazwyczaj przebiega błyskotliwie, jest świetnym szefem, lubi bowiem rządzić. Łatwo przyswaja wiedzę, ma chłonny umysł. Ceniona w towarzystwie, uważana za świetnego słuchacza. Czasem lubi narzucić swoje zdanie otoczeniu, ale ciepło jakim epatuje i jej urok pozwalają z łatwością się temu podporządkować.

Anna w pracy

Annie zależy na tym, by być dobrze wykształconą. Stale przy tym się uczy i podnosi swoje kompetencje. Przychodzi jej to z łatwością. Jest wymagająca tak wobec siebie, jak i innych. Jeśli zostaje szefem (a często nim zostaje) to świetnie spełnia się w tej roli. Rządzi twardą, ale sprawiedliwą ręką. Bywa momentami trudna, szczególnie gdy chce podporządkować otoczenie swojej woli. Zważywszy jednak, że podejmuje rozsądne decyzje poprzedzone analizą i niejednokrotnie dobrze zaplanowane, to skutki jej działań są z korzyścią dla wszystkich. Jest ceniona w zespole za umiejętność jasnego formułowania myśli i zdolność do przekazywania zrozumiałych poleceń.

Sprawdź także:

Anna w rodzinie

Anna jest pełna pomysłów, a że przede wszystkim ceni sobie życie rodzinne, to większość z nich realizuje właśnie na tym polu. Wspominaliśmy już o kolejnym remoncie łazienki? Bez obaw, Anna ma naprawdę dobre pomysły. A jeśli dołożymy do tego jej artystyczną smykałkę, to „będą państwo zadowoleni”. Anna to również doskonały powiernik trosk i problemów domowników. Wysłucha, przytuli, pomoże znaleźć rozwiązanie.

Anna w związku

„Wdzięk i łaska” – te cechy trafnie opisują Annę. Jest (prawie) doskonałą partnerką, ale ma wysokie wymagania. I nie bądźmy aż tak przyziemni, że chodzi tu o pieniądze. To znaczy chodzi o pieniądze, ale nie bądźmy aż tak przyziemni. Zresztą, umówmy się, to będzie już problem jej partnera, a nie Wasz, jej rodziców.

Anna w towarzystwie

Anna lubi towarzystwo i lgnie do ludzi. Należy do osób otwartych na innych, chętnych do wysłuchania i chętnych do pomocy. Rozumie, jeśli ktoś ma odrębne zdanie, jest przy tym delikatna i wyrozumiała. Łatwo wybacza, co jest cechą rzadką i niezwykle cenioną w towarzystwie. Dzięki ciepłu, które roztacza wokoło, Anna ma wielu przyjaciół i znajomych.

Anna w szkole

Anna to dusza artystyczna. Sztuki plastyczne, film i muzyka są dla niej ważniejsze niż fizyka kwantowa czy chemia organiczna. Zdarza się, że Anna wybiera zawód pedagoga i jest w tym potem naprawdę dobra. Bo niby w czym nie jest?

Pochodzenie imienia Anna

Anna to imię żeńskie i pochodzi z języka hebrajskiego od słowa channah, które oznacza wdzięk i łaskę. Imię Anna oznacza miłą i łagodną kobietę.

Imieniny Anny

Nie zapomnij o imieninach Anny! Obchodzi je 9 stycznia, 1 lutego, 3, 26 marca, 8, 16 kwietnia, 7, 9, 17, 26, 27 czerwca, 6, 13, 15, 20, 23, 26 lipca, 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15, 26 października, 20, 21, 28 listopada.
Najpopularniejszą z tych dat jest 26 lipca.

Patroni Anny

Święta Anna to według Biblii matka Najświętszej Marii Panny. Miejscem jej kultu w naszym kraju jest Góra św. Anny koło Opola, gdzie mieści się klasztor i sanktuarium prowadzone przez ojców franciszkanów. Anna to patronka piekarzy (już wiesz, co ją z nimi łączy!), a także żeglarzy, matek i małżeństw.

Zdrobnienia imienia Anna

Zwracamy się zwykle formami: Ania, Anka, Aneczka, Anulka, Anula, Anusia, Andzia i milionem jeszcze innych, na które sami wpadniecie.

Imię Anna po angielsku i nie tylko

angielski – Anna, Ann, Anne,
czeski – Hanýžka, Hana
francuski – Anne, Anna
grecki – Anna
hiszpański – Ana
łaciński – Anna
łużycki – Hana
niemiecki – Anna, Anne
rosyjski – Анна, Анюта
słowacki – Anna, Hana
szwedzki – Annika
ukraiński – Ganna
węgierski – Anikó, Anilla
włoski – Anna

Znane osoby o imieniu Anna

Anna Chodakowska – polska aktorka teatralna i filmowa
Anna Czerwińska – polska alpinistka
Ania Dąbrowska – polska piosenkarka
Anna Dereszowska – polska aktorka
Anna Dymna – polska aktorka, założycielka fundacji charytatywnej
Anna German – polska piosenkarka
Anna Guzik – aktorka
Anne Hathaway – aktorka amerykańska
Anna Jantar – piosenkarka (mama piosenkarki Natalii Kukulskiej)
Anna Maria Jopek – piosenkarka
Anna Kendrick – amerykańska aktorka i piosenkarka
Anna Korcz – aktorka
Anna Kurnikowa – rosyjska tenisistka
Anna Lewandowska – zawodniczka karate, żona Roberta Lewandowskiego
Anna Mucha – aktorka
Anja Orthodox – polska piosenkarka
Anna Przybylska – polska aktorka
Anja Rubik – polska modelka o międzynarodowej sławie
Anna Starmach – autorka poradników kulinarnych i programów telewizyjnych o gotowaniu
Anna Wyszkoni – polska piosenkarka

Przysłowia i powiedzenia o Annie

Niejedna panna ma na imię Anna
Od świętej Anki zimne poranki
Od świętej Anki chłodne wieczory i ranki
Gdy pada w dniu świętej Anny, pada aż do Zuzanny
Od świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny
Szczęśliwy, kto na świętą Annę upatrzy sobie pannę

Inne ciekawostki

roślina: czarna jagoda
szczęśliwa liczba: 3
szczęśliwy kamień: szafir
zwierzę: ryś (nie mylić z Ryszardem!)
szczęśliwy kolor: jasnoniebieski
planeta: Księżyc
znak zodiaku: rak

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo