Rodzina 500 plus w 2019 roku +[POBIERZ WNIOSEK]

Chyba o żadnym z rządowych programów skierowanych do rodzin nie było tak głośno jak o Rodzinie 500 plus. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie? Czy 500 plus wlicza się do naszych dochodów i wpływa na prawo do pobierania innych zasiłków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Rodzina 500 plus w 2019 roku +[POBIERZ WNIOSEK]
  • Z programu 500+ mogą skorzystać rodzice i opiekunowie co najmniej dwojga dzieci.
  • Według zapowiedzi rządu od 1 lipca program 500+ zostanie rozszerzony również na pierwsze dziecko w rodzinie.
  • Świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.
  • Okres rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku, a wniosek należy złożyć przez internet, wysyłając go pocztą lub osobiście w urzędzie.
  • Wniosek o wypłatę 500 Plus trzeba składać co roku.
  • 500 zł na dziecko nie jest opodatkowane i nie wlicza się do dochodów

Rodzina 500+ – Jak skorzystać z programu po zmianach?

Powszechnie wiadomo, że z Programu 500 plus mogą skorzystać rodzice i opiekunowie co najmniej dwojga dzieci – na drugie i każde kolejne dziecko co miesiąc otrzymają 500 zł, niezależnie od osiąganych dochodów. Programem objęte są jednak również rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł lub 1200 zł netto (jeśli w rodzinie jest co najmniej jedno niepełnosprawne dziecko). W takim przypadku rodzice dostają świadczenie 500 Plus także na pierwsze dziecko.

Jak długo otrzymuje się świadczenie? Aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Sprawdź też:

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o 500 plus w 2019 roku?

Wniosek należy składać co roku, przez internet lub we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy. Okres rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku, ale o dołączenie do programu można ubiegać się w dowolnym momencie. Im szybciej złożymy dokumenty, tym lepiej dla nas – świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, kiedy wniosek wpłynie do urzędu.

Rodziny, które chcą otrzymywać 500 zł na pierwsze dziecko, powinny załączyć do wniosku także oświadczenie o osiąganych dochodach. Oprócz zarobków członków rodziny, zaliczają się do nich też otrzymywane alimenty oraz stypendia socjalne. Na wysokość dochodów nie wpływają świadczenia rodzinne (wyjątkiem jest świadczenie rodzicielskie) oraz świadczenia pielęgnacyjne. Obliczając dochód na osobę w rodzinie, bierze się również pod uwagę dzieci do 25 roku życia, jeśli pozostają na utrzymaniu rodziców.
Do wniosku o przyznanie 500 plus nie dołącza się aktu urodzenia dziecka.

Kiedy składamy wniosek o 500 plus w 2019

Nowe wnioski o 500 Plus w 2019 roku można składać od 1 lipca online za pośrednictwem portalu Emp@tia lub poprzez serwis transakcyjny jednego z kilku banków. Wnioski w wersji papierowej będzie można złożyć w urzędzie miesiąc później, tj. od 1 sierpnia 2019 roku.

Pobierz aktualny w 2019 roku wniosek o 500 plus

Poniżej możesz bezpłatnie pobrać wniosek o 500+. Został przygotowany w wygodnym do edycji formacie docx. Do wyboru załączamy także wniosek w formie PDF do druku.

POBIERZ: Wniosek o 500 plus w formacie DOCX >>
POBIERZ: Wniosek o 500 plus w formacie PDF >>

500 plus a inne zasiłki w 2019 roku

Świadczenie 500 plus nie jest opodatkowane i nie wlicza się do dochodów, w związku z czym nie tylko rodzice nie muszą odprowadzać od niego składek i podatków, lecz także nie wpływa ono na prawa rodziny do innych zasiłków, m.in. świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, funduszu alimentacyjnego.
Ze świadczenia nie mogą skorzystać rodziny, które pobierają zasiłek o podobnym charakterze w innym z krajów Unii Europejskiej (szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/rodzina-500-plus-w-ue/).

Sprawdź: Czy dostaniesz pomoc z programu Mama Plus?

Wiemy już kiedy składamy wniosek o 500 plus w 2019 roku i jak go wypełnić.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)
ANNA: Co oznacza imię Anna? Znaczenie imienia Ania
Jakie jest znaczenie i pochodzenie imienia Anna? Dowiedz się, które z cech jej charakteru sprawiają, że lubi rządzić, dlaczego odnosi sukcesy i jak znosi porażki. Odkryj także, co łączy ją
Czytaj dalej
Ciąża Prawo Finanse
L4 w ciąży: ile płatne i jak je liczyć?
Ciąża jest z jednej strony bardzo pięknym okresem i często bardzo oczekiwanym zarówno przez niektóre kobiety, jak i ich partnerów. Jednak z drugiej strony jest też czasem trudnym, w którym
Czytaj dalej
Newsy 500+
500+ na pierwsze dziecko w 2020 r. [AKTUALIZACJA!]
Od ubiegłego roku 500+ jest wypłacane także na pierwsze dziecko. Od kiedy można składać wnioski i kto dostanie pieniądze na dziecko? Którzy rodzice nie muszą składać wniosku w 2020 roku
Czytaj dalej
Newsy 500+
Ważne zmiany w 500+! Rodzicu, powinieneś o nich wiedzieć!
Uwaga rodzice! W 2020 roku ominie Was składanie wniosków o 500+! Zmiany w programie zostały juz potwierdzone decyzjami administracyjnymi wydanymi przez urzędy. Zmiany w 500+ w 2020 r. Dotychczas wnioski o 500+ składaliśmy
Czytaj dalej
Newsy 500+
500+ na pierwsze dziecko 2019: Od kiedy wypłata środków?
Od kiedy wypłaty 500+? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej urzędy pracują bardzo sprawnie, a pierwsze wypłaty 500+ trafiają na konta rodziców. W maju prezydent
Czytaj dalej
Newsy 500+
Podwójne, a nawet potrójne 500+? Sprawdź, czy w Twoim mieście także je przyznają!
Niektórzy rodzice dostaną nie 500+ na dziecko, a 1000+ lub nawet 1500+. Które gminy wypłacą dodatkowe świadczenia i na jakich warunkach? Podwójne lub potrójne 500+ Jak informuje poniedziałkowy "Super Express" mieszkańcy niektórych
Czytaj dalej