Kalkulator punktów do szkoły średniej to jeden z najbardziej przerażających rzeczy dla wszystkich ósmoklasistów. O przebiegu rekrutacji na dalszy etap nauki zadecyduje bowiem suma punktów wyliczona na podstawie kilku czynników, przede wszystkim wyników egzaminów oraz ocen końcowych z poszczególnych przedmiotów. Ile jest punktów za 4? Jak obliczyć punkty do liceum i technikum?
Kalkulator punktów do szkoły średniej
Już niebawem rozpocznie się postępowanie rekrutacyjne do szkół średnich na rok szkolny 2025/2026, a w całym procesie kalkulator punktów może okazać się nieodzownym narzędziem. Każdy kandydat uzyskuje pewną sumę punktów, którą oblicza się na podstawie m.in. rezultatów egzaminów ósmoklasisty oraz ocen końcowych z wybranych przedmiotów. Co ważne jednak, uczeń może liczyć na dodatkowe punkty za ewentualne osiągnięcia w konkursach, świadectwo z wyróżnieniem czy działalność w wolontariacie.
Egzamin ósmoklasisty, choć nie ma progu zdawalności, stanowi kluczowy element rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Im wyższy wynik, tym rzecz jasna lepsza punktacja i wyższe szanse na sukces w rekrutacji. W sumie uczeń może uzyskać 200 punktów w procesie rekrutacyjnym (w niektórych klasach, do których obowiązują dodatkowe egzaminy wstępne, może być więcej punktów). 100 punktów można zdobyć za egzaminy i 100 a oceny na świadectwie, konkursy lub dodatkową działalność.
Podczas rekrutacji do poszczególnych klas brane są pod uwagę również oceny z wybranych przedmiotów (np. w przypadku kandydatów do klasy humanistycznej może to być m.in. język polski i historia). Oceny przeliczane są na punkty w następujący sposób
- celujący – 18 punktów,
- bardzo dobry – 17 punktów,
- dobry – 14 punktów,
- dostateczny – 8 punktów,
- dopuszczający – 2 punkty.
Dodatkowe 7 punktów można uzyskać m.in. za świadectwo z wyróżnieniem, tzw. czerwonym paskiem. Kolejne trzy punkty dolicza się uczniom, którzy działali aktywnie w wolontariacie szkolnym, a od 2 do 10 punktów otrzymują kandydaci, którzy odnieśli sukces np. w konkursach kuratoryjnych lub innych punktowanych albo w zawodach sportowych.
Zobacz: Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2025. MEN przygotował korzystną dla uczniów rewolucję
Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty?
Za egzaminy można otrzymać w sumie 100 punktów – po 35 za język polski i matematykę oraz 30 za język obcy. Aby wyliczyć punkty z egzaminu, należy pomnożyć procenty uzyskane na egzaminie z języka polskiego oraz z matematyki przez 0,35 (np. 100% x 0,35 daje 35 punktów). Wynik procentowy z testu z języka obcego trzeba natomiast pomnożyć przez 0,3.
Sprawdź też: Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie? To od tych ocen zależy wynik rekrutacji do szkoły średniej!
Czytelnicy pytają o obliczanie punktów do szkoły średniej
Ile punktów to 80%?
80% z języka polskiego i matematyki to 28 punktów (80×0,35), a z języka obcego – 24 (80×0,3).
Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty 2025?
Należy pomnożyć procenty uzyskane na egzaminie z języka polskiego oraz z matematyki przez 0,35 (np. 100% x 0,35 daje 35 punktów), a z testu z języka obcego przez 0,3.