Liczenie średniej w ósmej klasie. Czy plastyka, muzyka i technika też się wliczają?
Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Ósmoklasiści czekają nie tylko na egzaminy końcowe i wyniki z nich, ale także na świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Który uczeń dostanie świadectwo z paskiem? Czy oceny z plastyki i muzyki wliczają się do średniej? Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie? Podpowiadamy, jak obliczyć średnią ocen w 8 klasie.

- Rozróżniamy dwa typy klasyfikacji szkolnej: roczną i końcową (obejmującą dany etap edukacji).
- Plastyka, muzyka i technika wliczają się do średniej w 8 klasie.
- Średnia na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej ma wpływ na rekrutację do szkoły średniej.
Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie, wyjaśnijmy, że rozróżniamy dwa typy klasyfikacji szkolnej: roczną i końcową. Oba te terminy definiuje ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. Dokument ten mówi, że:
- klasyfikacja roczna to podsumowanie osiągnięć ucznia oraz ustalenie ocen z zajęć edukacyjnych w danym roku szkolnym,
- klasyfikacja końcowa obejmuje roczne oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane
w klasie programowo najwyższej i roczne oceny z obowiązkowych zajęć, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych w szkole danego typu.
Klasyfikacja uczniów klas ósmych jest klasyfikacją końcową, ponieważ kończą oni pewien etap edukacji. Oznacza to, że na świadectwie ukończenia szkoły pojawią się zarówno oceny z przedmiotów, które uczeń realizował w ostatnim roku szkoły, jak i w latach wcześniejszych. Mowa o takich przedmiotach jak plastyka, muzyka czy technika. Te oceny również mają wpływ na to, jaka będzie średnia danego ucznia.
Sprawdź: Kiedy nastąpi koniec roku szkolnego 2020?
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Za co przyznaje się punkty?
Średnia na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest o tyle ważna, że może mieć ona wpływ na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Przypomnijmy, jakie rzeczy bierze się pod uwagę podczas rekrutacji do liceów i techników.
- Wynik z egzaminu ósmoklasisty. Każdy uczeń może otrzymać maksymalnie 100 punktów za ten egzamin – 35 punktów za test z języka polskiego, 35 punktów za test z matematyki oraz 30 punktów za test z nowożytnego języka obcego. Punkty procentowe przelicza się na punkty, mnożąc wynik przez 0,35 w przypadku języka polskiego i matematyki i 0,30 w przypadku języka obcego.
- Oceny z czterech przedmiotów na świadectwie końcowym. Mowa o ocenach z języka polskiego, matematyki oraz dwóch innych przedmiotów w zależności od tego, jakie są brane pod uwagę podczas rekrutacji w danej szkole średniej. Oceny przelicza się w następujący sposób:
– za 6 (celujący) – 18 punktów,
– za 5 (bardzo dobry) – 17 punktów,
– za 4 (dobry) – 14 punktów,
– za 3 (dostateczny) – 8 punktów,
– za 2 (dopuszczający) – 2 punkty. - Świadectwo z wyróżnieniem, czyli z tzw. paskiem. Uczeń ze średnią ocen z klasyfikacji końcowej powyżej 4,75 i co najmniej bardzo dobrym zachowaniem może liczyć na kolejne 7 punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.
- Szczególne osiągnięcia, np. tytuł finalisty w konkursie kuratoryjnym. W tej kategorii punktów uczniowi można przyznać ich maksymalnie 18.
- Aktywność na rzecz innych, np. wolontariat. Za tego typu działania uczeń może otrzymać 3 punkty.
W czasie rekrutacji do szkoły średniej uczeń może otrzymać maksymalnie 200 punktów.
Sprawdź: Podziękowania i życzenia dla nauczyciela na koniec roku
Rekrutacja do szkół średnich w roku szkolnym 2020/2021. Szczegółowy harmonogram
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Oto najistotniejsze daty:
- od 15 czerwca do 10 lipca 2020 r. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły,
- od 31 lipca do 4 sierpnia 2020 r. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować,
- 12 sierpnia 2020 r. – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
- od 13 do 18 sierpnia 2020 r. – termin potwierdzenia woli przyjęcia do szkoły w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego,
- 19 sierpnia 2020 r. – ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Sprawdź: Jakie zasady będą obowiązywały na egzaminie ósmoklasisty w 2020 roku?
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 1991 Nr 95 poz. 425)
- Ministerstwo Edukacji Narodowej https://www.gov.pl
- Kuratorium Oświaty w Warszawie https://www.kuratorium.waw.pl