Końcowe wyniki osiągnięte w 8. klasie podstawówki mają bardzo duże znaczenie dla uczniów. To w dużej mierze oceny ze świadectwa – obok wyników egzaminów – zadecydują o rezultatach rekrutacji do szkół średnich. Na dodatkowe punkty przy przyjęciu mogą liczyć między innymi absolwenci, którzy otrzymali świadectwo z czerwonym paskiem. Kto może na nie liczyć? Czy oceny z plastyki i muzyki wliczają się do średniej? Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie? Podpowiadamy, jak wygląda liczenie średniej w ósmej klasie.
Liczenie średniej w ósmej klasie. Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie 2022?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie, wyjaśnijmy, że rozróżniamy dwa typy klasyfikacji szkolnej: roczną i końcową. Oba te terminy definiuje ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. Dokument ten mówi, że:
- klasyfikacja roczna to podsumowanie osiągnięć ucznia oraz ustalenie ocen z zajęć edukacyjnych w danym roku szkolnym,
- klasyfikacja końcowa obejmuje roczne oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej i roczne oceny z obowiązkowych zajęć, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych w szkole danego typu.
Przedmioty na świadectwie 8 klasy 2023. Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie?
Klasyfikacja uczniów klas ósmych jest klasyfikacją końcową, ponieważ kończą oni pewien etap edukacji. Oznacza to, że na świadectwie ukończenia szkoły pojawią się zarówno oceny z przedmiotów, które uczeń realizował w ostatnim roku szkoły, jak i w latach wcześniejszych. Mowa o takich przedmiotach jak plastyka, muzyka czy technika. Te oceny również mają wpływ na to, jaka będzie średnia danego ucznia. Które dokładnie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie?
- język polski;
- matematyka;
- język obcy;
- historia;
- chemia;
- fizyka;
- geografia;
- biologia;
- informatyka;
- wychowanie fizyczne;
- wiedza o społeczeństwie;
- przyroda;
- edukacja dla bezpieczeństwa;
- plastyka;
- muzyka;
- technika.
Jak obliczyć średnią w 8 klasie?
Kiedy już znamy oceny ze wszystkich przedmiotów, również tych zakończonych w poprzednich latach (jak muzyka czy technika), średnią liczy się tak samo jak w każdej innej klasie. Wystarczy zsumować wszystkie oceny z poszczególnych przedmiotów, a następnie uzyskaną sumę podzielić przez liczbę przedmiotów.
Sprawdź: Czy przyroda liczy się do średniej w 8 klasie?
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Za co przyznaje się punkty?
Średnia na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest o tyle ważna, że może mieć ona wpływ na to, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Przypomnijmy, jakie rzeczy bierze się pod uwagę podczas rekrutacji do liceów i techników.
- Wynik z egzaminu ósmoklasisty. Każdy uczeń może otrzymać maksymalnie 100 punktów za ten egzamin – 35 punktów za test z języka polskiego, 35 punktów za test z matematyki oraz 30 punktów za test z nowożytnego języka obcego. Punkty procentowe przelicza się na punkty, mnożąc wynik przez 0,35 w przypadku języka polskiego i matematyki i 0,30 w przypadku języka obcego.
- Oceny z czterech przedmiotów na świadectwie końcowym. Mowa o ocenach z języka polskiego, matematyki oraz dwóch innych przedmiotów w zależności od tego, jakie są brane pod uwagę podczas rekrutacji w danej szkole średniej. Oceny przelicza się w następujący sposób:
– za 6 (celujący) – 18 punktów,
– za 5 (bardzo dobry) – 17 punktów,
– za 4 (dobry) – 14 punktów,
– za 3 (dostateczny) – 8 punktów,
– za 2 (dopuszczający) – 2 punkty. - Świadectwo z wyróżnieniem, czyli z tzw. paskiem. Uczeń ze średnią ocen z klasyfikacji końcowej powyżej 4,75 i co najmniej bardzo dobrym zachowaniem może liczyć na kolejne 7 punktów podczas rekrutacji do szkoły średniej.
- Szczególne osiągnięcia, np. tytuł finalisty w konkursie kuratoryjnym. W tej kategorii punktów uczniowi można przyznać ich maksymalnie 18.
- Aktywność na rzecz innych, np. wolontariat. Za tego typu działania uczeń może otrzymać 3 punkty.
W czasie rekrutacji do szkoły średniej uczeń może otrzymać maksymalnie 200 punktów.
Sprawdź: Podziękowania i życzenia dla nauczyciela na koniec roku
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024. Szczegółowy harmonogram
Harmonogram naboru do szkół średnich jest ustalany przez kuratorium w danym województwie. Aby poznać szczegóły, trzeba odwiedzić witrynę internetową odpowiedniego kuratorium i sprawdzić dokładne daty otwarcia rekrutacji. W większości regionów procedura rozpocznie się w połowie maja – od 15 maja uczniowie mogą składać podania o przyjęcie do szkół średnich. Najczęściej uczeń może złożyć podanie maksymalnie do 3 placówek.
Proces rekrutacji można podzielić na kilka etapów:
- Składanie wniosków,
- Uzupełnienie podania o informacje dotyczące ukończenia szkoły podstawowej – kandydaci muszą dostarczyć dokument potwierdzający ukończenie szkoły podstawowej.
- Uzupełnienie podania o wyniki egzaminu ósmoklasisty – jest to dokument potwierdzający wyniki egzaminu ósmoklasisty, który stanowi jedno z kryteriów przyjęcia do szkoły.
- Opublikowanie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych – po zakończeniu procesu rekrutacji, komisja rekrutacyjna ogłasza listę kandydatów zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych do szkoły.
4 komentarze