Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty trzeba odebrać osobiście? Zaświadczenie jest bardzo ważne

Maraton egzaminacyjny w szkołach podstawowych dobiegł końca. Teraz rozpoczyna się dla wszystkich ósmoklasistów niezwykle nerwowy okres oczekiwania na wyniki. Uczniowie muszą uzbroić się jednak w cierpliwość, ponieważ rezultaty poznają dopiero za ponad miesiąc. Kiedy odbiera się wyniki egzaminu ósmoklasisty ze szkoły? Kto może odebrać wyniki egzaminu ósmoklasisty? Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty trzeba odebrać osobiście?

Kiedy odbiór wyników egzaminu ósmoklasisty?

Egzaminy ósmoklasistów odbyły się w tym roku między 23 a 25 maja. Uczniowie przystąpili do testów z trzech przedmiotów obowiązkowych – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Rezultaty swoich zmagań poznają jednak dopiero za jakiś czas, już po zakończeniu roku. Teraz muszą skupić się na wystawieniu ocen i poprawie ostatnich stopni, ponieważ zarówno świadectwo, jak i wyniki egzaminów zadecydują o przebiegu rekrutacji do szkoły średniej.

Zgodnie z informacjami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wyniki egzaminów zostaną opublikowane 3 lipca około godziny 8:30. Aby je poznać, konieczne będzie zalogowanie się na stronie internetowej wyniki.edu.pl. Każdy uczeń ma własne konto powiązane z numerem PESEL, który najczęściej służy także jako login. Hasło do profilu powinna przekazać szkoła.

Oficjalne zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można odebrać kilka dni później, w czwartek 6 lipca.

Sprawdź: Egzamin ósmoklasisty 2023 matematyka odpowiedzi. Oto poprawne rozwiązania! Sprawdź, ile zdobędziesz punktów!

Czy wyniki egzaminu ósmoklasisty trzeba odebrać osobiście?

Odbiór zaświadczeń z egzaminu ósmoklasisty odbędzie się 6 lipca w konkretnych godzinach, wyznaczonych przez szkołę. Po dokument uczeń powinien zgłosić się osobiście. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, zaświadczenie może odebrać rodzic lub osoba oficjalnie upoważniona przez rodzica. Rodzic lub osoba upoważniona powinni stawić się w szkole z dowodem tożsamości.

Zobacz: Wpadka CKE na egzaminie ósmoklasisty! “Za coś takiego uczniowie dostaliby zero punktów”

Jak wygląda zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty?

Na zaświadczeniu o wynikach egzaminu znajdują się podstawowe dane ucznia – imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Poniżej znajdują się procentowe rezultaty z testów z podziałem na przedmioty, a także informacja o tym, ile procent zdających uzyskało taki sam lub niższy wynik.

Zaświadczenie to dokument oficjalny, wystawiany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Warto więc zwrócić uwagę, czy na pewno znajduje się na nim pieczęć OKE oraz wszystkie niezbędne podpisy. W przeciwnym razie dokument będzie nieważny, co może stanowić poważny problem w trakcie rekrutacji. Zaświadczenie trzeba bowiem złożyć w szkole pierwszego wyboru.

Sprawdź: Co zrobić, gdy mamy mało punktów z egzaminu ósmoklasisty? To nie koniec marzeń o wybranej szkole

Czy można zobaczyć swój egzamin ósmoklasisty?

Każdy uczeń oraz jego rodzice/opiekunowie mają prawo złożyć do OKE wniosek o wgląd do pracy. Następnie należy poczekać, aż dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej wyznaczy konkretny termin i poinformuje nas o nim. Datę powinniśmy poznać w ciągu maksymalnie 5 dni.

Na wyznaczonym spotkaniu pracę można nie tylko swobodnie przeglądać, ale także fotografować i robić notatki. Jeśli uczeń lub jego rodzice dostrzegą błąd w ocenie lub wątpliwości dotyczące przyznanych punktów, w ciągu dwóch dni roboczych jest czas na złożenie wniosku o ponowne sprawdzenie pracy. We wniosku powinno się znaleźć uzasadnienie (które zadania budzą wątpliwości i dlaczego).

Ponowna weryfikacja egzaminu powinna nastąpić w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku, a następnie w ciągu dwóch tygodni musi pojawić się odpowiedź i wynik ponownego sprawdzenia.

Zobacz: Ile jest punktów na egzaminie z angielskiego? Najwięcej spośród wszystkich przedmiotów

Rodzice i uczniowie pytają, czy wyniki egzaminu ósmoklasisty trzeba odebrać osobiście

Czy po egzaminie ósmoklasisty chodzi się do szkoły?

Tak, ósmoklasiści normalnie chodzą do szkoły po egzaminach, aż do oficjalnego zakończenia roku.

Gdzie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023?

Można je odebrać w szkole 6 lipca lub zapoznać się z nimi na stronie wyniki.edu.pl wcześniej – 3 lipca rano.

Kiedy dostaje się wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Oficjalne zaświadczenie o wynikach będzie można odbierać od 6 lipca ze szkoły.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo