Kaszel krtaniowy [przyczyny, objawy, leczenie]

Kaszel krtaniowy znany też jako szczekający, jest podtypem kaszlu suchego. Kojarzymy go przede wszystkim z długotrwałym występowaniem i uciążliwością. 

Kaszel krtaniowy – objawy

Rozpoznanie kaszlu krtaniowego jako podtypu kaszlu suchego zazwyczaj nie jest trudne. Określenie „kaszel szczekający” nie pojawia się przy tym bez powodu, on sam przypomina bowiem w największym stopniu właśnie szczekanie psa. Oczywiście, nie jest to jego jedyna cecha.

O kaszlu krtaniowym u dziecka może świadczyć również jego napadowy charakter, a także szereg dodatkowych niedogodności, z jakimi zmaga się pacjent. Tu na szczególną uwagę zasługuje chrypka i zjawisko tak zwanej duszności wdechowej, choć u osób kaszlących w ten sposób wykryć można również charakterystyczny świst wdechowy, który rzadko pojawia się w innych rodzajach kaszlu.

Kaszel krtaniowy u dziecka – przyczyny

Kaszel krtaniowy u dzieci najczęściej jest konsekwencją zakażenia wirusowego. Zwykle prowadzi ono do tak zwanego podgłośniowego zapalenia krtani. Co ciekawe, ze schorzeniem tym mamy do czynienia przede wszystkim wówczas, gdy dziecko jest małe. Najczęściej zmagają się z nim pacjenci, którzy nie ukończyli jeszcze piątego roku życia. Sam przebieg choroby może być dość zaskakujący dla opiekunów dziecka.

Zdarza się, że maluch położył się spać w dobrym zdrowiu i z dobrym samopoczuciem, w nocy doświadcza napadu nie tylko samego kaszla, ale i szeregu innych towarzyszących mu dolegliwości stanowiących poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Oczywiście, podgłośniowe zapalenie krtani to nie jedyna przyczyna kaszlu krtaniowego u dziecka. Bywa i tak, że jego źródłem jest ciało obce, które pojawiło się w drogach oddechowych, a nawet wady anatomiczne związane z budową układu oddechowego. W tym ostatnim przypadku krtaniowy kaszel powoduje przede wszystkim wiotkość chrząstek krtaniowych.

Co na kaszel krtaniowy u dziecka?

Samo ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest schorzeniem na tyle poważnym, że próby jego samodzielnego leczenia mogą prowadzić do wyjątkowo poważnych powikłań. Walka z chorobą wymaga interwencji medycznej, zaleca się więc jak najszybsze złożenie wizyty u lekarza. Jeśli atak kaszlu zaczął się niespodziewanie i nie ustępuje, a dziecko czuje się coraz gorzej, nie warto też zwlekać z wezwaniem pogotowia.

Nie oznacza to jednak, że jeszcze w warunkach domowych nie da się udzielić dziecku pierwszej pomocy. Z pewnością pomóc może choćby szerokie otwarcie okien w pokoju dziecka, a nawet – wyjście z nim ma balkon. Kaszel suchy krtaniowy jest konsekwencją pojawienia się obrzęku krtani i nawet, jeśli chłodne powietrze nie jest w stanie go zlikwidować, możemy mieć pewność, że będzie mogło doprowadzić do jego zasadniczego zmniejszenia.

Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza również wtedy, gdy przypuszczamy, że kaszel krtaniowy u dziecka nie jest konsekwencją zapalenia krtani. Jeśli mamy do czynienia z wadami anatomicznymi, ich natychmiastowa eliminacja rzeczywiście nie jest konieczna. Podczas wizyty lekarz doradzi jednak, co podać na kaszel krtaniowy u dziecka i jak leczyć tę przypadłość.

Kaszel krtaniowy – leczenie

W przypadku kaszlu krtaniowego u dzieci, leczenie powinno być wdrożone możliwie szybko. Nie ma jednej metody leczenia kaszlu krtaniowego u dzieci. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć przy tym jego źródło. Jeśli więc za problem odpowiada ciało obce znajdujące się w drogach oddechowych, najważniejsze jest jego usunięcie. Z kolei wady budowy poszczególnych elementów składających się na układ oddechowy często wymagają operacji, choć oczywiście, nie zawsze ich wykrycie wymaga natychmiastowej eliminacji.

Jak już jednak wspomniano, najczęstszą przyczyną kaszlu krtaniowego u dzieci jest podgłośniowe zapalenie krtani. Jeśli więc taka choroba została zdiagnozowana, konieczne jest zastosowanie na kaszel krtaniowy leków. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście glikokortykosteroidy. Zwykle podaje się je doustnie, można jednak stosować je też dożylnie i domięśniowo. W każdym przypadku cel podawania leków jest taki sam, odpowiadają one bowiem za zmniejszenie obrzęku krtani. W podobnym celu lekarz może zlecić inhalacje.

Jeśli stan dziecka jest ciężki, a ono samo zostaje skierowane na leczenie szpitalne, poza wspomnianymi już lekami zastosowanie znajduje adrenalina i tlenoterapia – jeśli kaszel doprowadzi do niedotlenienia. Tak radykalne sposoby leczenia mogą wydawać się nieuzasadnione, warto jednak pamiętać o tym, że w skrajnych przypadkach podgłośniowe zapalenie krtani jest w stanie doprowadzić do niewydolności oddechowej, a w związku z tym pod żadnym pozorem nie powinno się go lekceważyć.

Kaszel krtaniowy u dorosłych

Większość informacji, jakie możemy zdobyć na temat kaszlu krtaniowego, odnosi się do najmłodszych pacjentów i ich potrzeb. Warto jest jednak pamiętać, że mamy do czynienia z problemem, który może dotykać osób dorosłych nawet, jeśli ma to miejsce zdecydowanie rzadziej.

Powodem kaszlu krtaniowego u dorosłych najczęściej okazuje się ostre nieżytowe zapalenie krtani będące chorobą wirusową. Schorzenie może pojawić się samoistnie, bywa jednak i tak, że daje o sobie znać po infekcji gardła, gdy ta ostatnia jest już wyleczona albo prawie wyleczona. Rozpoznanie ostrego nieżytowego zapalenia krtani nie jest proste przede wszystkim dlatego, że w pierwszej fazie choroby jej objawy można pomylić z przeziębieniem. Z czasem jednak pacjent czuje się coraz gorzej, a chrypka w połączeniu z coraz bardziej uciążliwym kaszlem są w stanie doprowadzić nawet do bezgłosu.

Choroba nie trwa, na szczęście, dłużej niż dwa tygodnie, choć w tym czasie pacjentom zaleca się odpoczynek i pozostawanie w domu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kaszlu krtaniowego u dzieci, ulgę może im przynieść regularne wietrzenie pokoju. Z pomocą przychodzi też prawidłowe nawadnianie organizmu oraz inhalacje. Utrzymujący się długo u osoby dorosłej krtaniowy kaszel powinien zostać skonsultowany z lekarzem z jednego jeszcze powodu. Pozwala to na wykluczenie możliwości wystąpienia zmian nowotworowych. Nie pojawiają się one często, należy jednak liczyć się także z taką ewentualnością.

Kaszel krtaniowy – domowe sposoby

Bez względu na to, czy kaszel krtaniowy jest problemem męczącym dziecko, czy też osobę dorosłą, powinniśmy pamiętać o tym, że nie powinno się nadużywać leków przeciwkaszlowych. Wynika to przede wszystkim z tego, że kaszel pełni pożyteczne funkcje w ludzkim organizmie – to on odpowiada przecież za oczyszczanie dróg oddechowych. Jeśli więc chcemy podawać na kaszel krtaniowy syrop, stawiajmy przede wszystkim na taki, który w swoim składzie ma wyciągi roślinne lub miód. Jego zaletą jest to, że nie podrażnia śluzówki, którą wyściełane są drogi oddechowe.

Jeśli stan chorego jest na tyle dobry, że nie ma konieczności podejmowania leczenia szpitalnego, a jednocześnie kaszel jest szczególnie uciążliwy, dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie inhalacji z soli fizjologicznej. Zawsze pomaga też chłodne powietrze, pozwala bowiem na ochłodzenie śluzówki krtani, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia obrzęku. Bez względu na wiek pacjenta z kaszlem krtaniowym, należy zwracać też uwagę na to, ile płynów przyjmuje, co do zasady bowiem im jest ich więcej, tym lepiej.

Sprawdź: Syropy na kaszel u niemowlaka

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo