Kiedy tłusty czwartek w 2024 roku? Słodkie świętowanie już tuż, tuż

Tłusty czwartek to jedno z tych świąt, na które niektórzy czekają przez cały rok. Warto dowiedzieć się, kiedy wypada i jak właściwie się je obchodzi. Czytając nasz artykuł, dowiesz się również, jakie jest pochodzenie tej niezwykłej tradycji! Kiedy wypada tłusty czwartek w 2024 roku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Tłusty czwartek wypada w 2022 roku 24 lutego.
  • To stare przyzwyczajenie, które ma swoje korzenie w tradycji pogańskiej.
  • Święto jest ruchome, zależy od tego, kiedy przypada Wielkanoc.
  • Wypada zazwyczaj w okresie od 29 stycznia do 4 marca.

Kiedy jest tłusty czwartek w 2024 roku?

Na samym początku sprawdźmy, kiedy jest tłusty czwartek w 2024 roku. Tłusty czwartek 2024 przypada na 8 lutego. Oznacza to, że już niedługo będzie można rozsmakować się w jedzeniu prawdziwych słodkości. 

Przy okazji, warto wspomnieć nie tylko o tym, kiedy wypada tłusty czwartek, ale także, pod jakimi innymi nazwami funkcjonuje to święto. Jest to wydarzenie oznaczone w kalendarzu chrześcijańskim, które ma miejsce w ostatni czwartek – tuż przed Wielkim Postem. Z tego względu określa się go również mianem: ostatki, karnawał, mięsopust czy zapust. Jak widać, nazw jest naprawdę wiele, jednak bezsprzecznie najpopularniejszą z nich jest właśnie „tłusty czwartek”.

Sprawdź: Wierszyki o pączkach na Tłusty Czwartek (nie tylko dla dzieci)

Którego lutego jest tłusty czwartek?

Ustalenie tegorocznej daty tłustego czwartku na 8 lutego nie oznacza, że ma to miejsce zawsze dokładnie o tej porze – wydarzenie należy bowiem do grupy świąt ruchomych. Od czego zatem zależy jego termin? Ma to bezpośredni związek z tym, kiedy wypadają Święta Wielkanocne. W zależności od tego, kiedy obchodzimy wiosenne święta, tłusty czwartek wypada w okresie pomiędzy 29 stycznia, a 4 marca. Jest to bowiem ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post.

Zobacz: Jak przechowywać faworki?

Czy tłusty czwartek to polskie święto – wszystko, co trzeba wiedzieć!

Tłusty czwartek w tym roku, ale i w praktycznie każdym innym, jest jednym z najpopularniejszych świąt obchodzonych w naszym kraju. Już od małego jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że raz w roku przypada dzień, gdy nie trzeba martwić się o liczenie kalorii i z czystym sumieniem można sięgnąć po pączka, czy inne ulubione słodkości. Jednak, czy tłusty czwartek to rzeczywiście polskie święto?

Historia święta jest niezwykle bogata. Pochodzi z dawnych tradycji, które miały bezpośredni związek z Wielkim Postem, poprzedzającym Wielkanoc. Mimo że jest to wydarzenie, którego data zależy od chrześcijańskiego święta, to jego korzeni należy szukać w kulturze pogańskiej. Tradycja była związana z postem, który towarzyszył zimie – czyli okresie, kiedy trzeba było racjonować pożywienie i korzystało się głównie z zapasów. W momencie, gdy żegnano tę porę roku, trwała zabawa i świętowano nadejście wiosny. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i nawet teraz ma wpływ na to, kiedy wypada tłusty czwartek. Kiedy jest to okres końcowo-zimowy, słodkości smakują jeszcze lepiej.

Ciekawostką jest nie tylko to, że tłusty czwartek jest świętem pogańskim, ale również to, że pączki, które są w tym dniu – obok faworków – sztandarowym przysmakiem, początkowo nie były słodkie a wytrawne. Przygotowywano je jako zakąskę do mocnych trunków, a jako nadzienia nie wykorzystywano marmolady, budyniu czy sera, ale mięso, skwarki i słoninę.

Sprawdź: Tłusty Czwartek – cytaty

Jaki rodzaj pączka wybrać?

Skoro wiadomo już, kiedy jest tłusty czwartek i którego konkretnie dnia będziemy go obchodzić, warto dowiedzieć się także co nieco na temat najczęściej wybieranych odmian. Jest o czym mówić, bo w piekarniach nie brakuje rozmaitych typów pączków, które sprawiają kupującym niebywałą przyjemność związaną z konsumpcją. 

Oczywiście, najczęściej spotykana jest klasyczna wersja – są to pączki z marmoladą. Popularny wybór, to także pączek z wiśniami, malinami, czy jabłkiem. Warto także się zdecydować na pączka z czekoladą lub nietypowym nadzieniem – orzechowo-kakaowym, migdałowym czy kokosowym. W piekarniach można nabyć pączki, które wyróżniają się nie tylko przepysznym nadzieniem, ale także smakowitą posypką czy polewą. 

Kakaowe czy kokosowe wiórki cieszą się ogromną popularnością. Nie brakuje także osób, które udają się do cukierni tylko po to, żeby skosztować czekoladowej lub waniliowej polewy. Standardowe rodzaje polewy również są warte uwagi – lukier i cukier puder znajdujące się na pączku smakują wybornie. To, ile dni do tłustego czwartku trzeba czekać, może nieco smucić. Warto jednak być cierpliwym, zapamiętać dokładnie, kiedy jest tłusty czwartek i cieszyć się w pełni tym świętem.

Rodzice pytają, kiedy wypada tłusty czwartek 2024?

Którego jest tłusty czwartek 2024?

Tłusty czwartek wypada w 2024 roku 8 lutego.

Tłusty czwartek kiedy jest 2024?

Tłusty czwartek wypada zawsze w ostatni czwartek przed Wielkim Postem i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Ile dni do tłustego czwartku?

Do tłustego czwartku pozostał nieco ponad tydzień – wypada 8 lutego.

Kiedy jest środa popielcowa 2024?

14 lutego.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo