Oto najlepsze cytaty i przysłowia na tłusty czwartek 2023!

Tłusty czwartek to dla wielu osób nie tylko dzień jedzenia przepysznych, nadziewanych i lukrowanych pączków, ale także okazja do złożenia bliskim okazjonalnych życzeń. W związku z tym często wyszykuje się w tłusty czwartek ciekawe cytaty czy powiedzenia, które możemy zamieścić w wiadomości SMS czy w okolicznościowej kartce. Jakie znamy przysłowia o tłustym czwartku i o pączkach? 

Przysłowia na tłusty czwartek

Tłusty czwartek jest ruchomym świętem w kalendarzu chrześcijańskim, które przypada dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. Zgodnie z tradycją jest to czwartek poprzedzający Środę Popielcową i właśnie on rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to dzień, w którym wolno się objadać – stąd nazwa “tłusty”. Świetnie oddają to różnego rodzaju powiedzenia na tłusty czwartek, na przykład:

  • „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.
  • „Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”.
  • „Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania”.

Sprawdź: Wszystko na temat tłustego czwartku

Przysłowie o pączkach

Pączki to ulubiony przysmak i niejako już symbol tej tradycji, który przygotowywany jest i zjadany w ilościach hurtowych. W ciągu dnia trwa nieustanna licytacja, kto pochłonął najwięcej i ile jeszcze zamierza. Z tego względu powstało wiele przysłów i powiedzeń dotyczących właśnie tych smakołyków. Warto wiedzieć, że wedle tradycji wręcz trzeba zjeść pączki w ten dzień, jeśli chcemy by towarzyszyło nam szczęście. Mówi o tym na przykład następujące przysłowie staropolskie: 

Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole.

Inne staropolskie przysłowie mówi też: 

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Widać więc, że pączki są związane nierozerwalnie z tym świętem. Budzą też pozytywne skojarzenia. Bardzo popularne jest przysłowie:

Czuć się jak pączek w maśle.Mikołaj Rej

Określenia takiego użył po raz pierwszy Mikołaj Rej w “Żywocie człowieka poczciwego”, a odnosi się ono do doskonałego samopoczucia, kiedy wszystko idzie dobrym torem, a dany człowiek jest w znakomitej kondycji fizycznej, psychicznej lub materialnej.

Cytaty o tłustym czwartku

Każde przysłowie na Tłusty Czwartek związane jest ze zwyczajem zajadania się smakołykami. Zwykle wszystkie powiedzenia i cytaty na Tłusty Czwartek są też zabawne, lekkie – święto jest bowiem radosne i niesie ze sobą przyjemne skojarzenia. Z przymrużeniem oka trzeba traktować na przykład przysłowie 

W tłusty czwartek to i tłusta baba ma wzięcie.

Coraz więcej osób wysyła sobie nawet tłustoczwartkowe życzenia – na przykład w formie zabawnego wierszyka: 

Wszelkie diety dziś na boku -Tłusty Czwartek jest raz w roku! Smacznego!

Tłusty czwartek – to nasza tradycja,
więc szybko chwytaj pączki do rączki,
bo to świetna kompozycja.

Jeśli więc chodzi o Tłusty Czwartek, cytaty i powiedzenia związane z tym dniem są liczne – można wykorzystać je by życzyć innym miłego, wypełnionego smakołykami dnia. 

Życzenia na tłusty czwartek

W wielu rodzinach tradycja tłustego czwartku wiąże się nieodzownie nie tylko z pączkami, ale także ze składaniem sobie okazjonalnych, sympatycznych życzeń. Oczywiście muszą one być związane tematycznie ze święte, czyli nawiązywać do jedzenia.

Góra pączków, za tą górą tłuste placki z konfiturą, za plackami misa chrustu, bo to dzisiaj są zapusty. Smacznego czwartku życzę!

Żył sobie mały, okrągły pączek,
był lukrowany i nie miał rączek.
Miał za to smaczną brązową skórkę,
a w środku dziurkę na konfiturkę!

Ja Ci życzę dziś smacznego,
zjedz pączka chociażby jednego.
A do pączka smaczna kawa,
to dopiero jest zabawa!

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo