Oto najlepsze cytaty i przysłowia na tłusty czwartek 2024!

Tłusty czwartek to dla wielu osób nie tylko dzień jedzenia przepysznych, nadziewanych i lukrowanych pączków, ale także okazja do złożenia bliskim okazjonalnych życzeń. W związku z tym często wyszykuje się w tłusty czwartek ciekawe cytaty czy powiedzenia, które możemy zamieścić w wiadomości SMS czy w okolicznościowej kartce. Jakie znamy przysłowia o tłustym czwartku i o pączkach? 

Przysłowia na tłusty czwartek

Tłusty czwartek jest ruchomym świętem w kalendarzu chrześcijańskim, które przypada dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. Zgodnie z tradycją jest to czwartek poprzedzający Środę Popielcową i właśnie on rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jest to dzień, w którym wolno się objadać – stąd nazwa “tłusty”. Świetnie oddają to różnego rodzaju powiedzenia na tłusty czwartek, na przykład:

  • „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.
  • „Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”.
  • „Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania”.

Sprawdź: Wszystko na temat tłustego czwartku

Przysłowie o pączkach

Pączki to ulubiony przysmak i niejako już symbol tej tradycji, który przygotowywany jest i zjadany w ilościach hurtowych. W ciągu dnia trwa nieustanna licytacja, kto pochłonął najwięcej i ile jeszcze zamierza. Z tego względu powstało wiele przysłów i powiedzeń dotyczących właśnie tych smakołyków. Warto wiedzieć, że wedle tradycji wręcz trzeba zjeść pączki w ten dzień, jeśli chcemy by towarzyszyło nam szczęście. Mówi o tym na przykład następujące przysłowie staropolskie: 

Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole.

Inne staropolskie przysłowie mówi też: 

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Widać więc, że pączki są związane nierozerwalnie z tym świętem. Budzą też pozytywne skojarzenia. Bardzo popularne jest przysłowie:

Czuć się jak pączek w maśle.Mikołaj Rej

Określenia takiego użył po raz pierwszy Mikołaj Rej w “Żywocie człowieka poczciwego”, a odnosi się ono do doskonałego samopoczucia, kiedy wszystko idzie dobrym torem, a dany człowiek jest w znakomitej kondycji fizycznej, psychicznej lub materialnej.

Cytaty o tłustym czwartku

Każde przysłowie na Tłusty Czwartek związane jest ze zwyczajem zajadania się smakołykami. Zwykle wszystkie powiedzenia i cytaty na Tłusty Czwartek są też zabawne, lekkie – święto jest bowiem radosne i niesie ze sobą przyjemne skojarzenia. Z przymrużeniem oka trzeba traktować na przykład przysłowie 

W tłusty czwartek to i tłusta baba ma wzięcie.

Coraz więcej osób wysyła sobie nawet tłustoczwartkowe życzenia – na przykład w formie zabawnego wierszyka: 

Wszelkie diety dziś na boku -Tłusty Czwartek jest raz w roku! Smacznego!

Tłusty czwartek – to nasza tradycja,
więc szybko chwytaj pączki do rączki,
bo to świetna kompozycja.

Jeśli więc chodzi o Tłusty Czwartek, cytaty i powiedzenia związane z tym dniem są liczne – można wykorzystać je by życzyć innym miłego, wypełnionego smakołykami dnia. 

Życzenia na tłusty czwartek

W wielu rodzinach tradycja tłustego czwartku wiąże się nieodzownie nie tylko z pączkami, ale także ze składaniem sobie okazjonalnych, sympatycznych życzeń. Oczywiście muszą one być związane tematycznie ze święte, czyli nawiązywać do jedzenia.

Góra pączków, za tą górą tłuste placki z konfiturą, za plackami misa chrustu, bo to dzisiaj są zapusty. Smacznego czwartku życzę!

Żył sobie mały, okrągły pączek,
był lukrowany i nie miał rączek.
Miał za to smaczną brązową skórkę,
a w środku dziurkę na konfiturkę!

Ja Ci życzę dziś smacznego,
zjedz pączka chociażby jednego.
A do pączka smaczna kawa,
to dopiero jest zabawa!

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo