Kiedy wracamy do szkoły? Czarnek: “Jeszcze w tym semestrze będziemy starać się wrócić do nauczania stacjonarnego”

Minister edukacji i nauki (zdalnej) Przemysław Czarnek w rozmowie z TVP1 i TVP Info pytany był wczoraj (28.02.2021) o powrót do szkół klas 4-8. Jego zdaniem jest on możliwy jeszcze w tym semestrze, a to wszystko dzięki temu, że szczepienia nauczycieli przebiegają bardzo sprawnie. A zatem kiedy wracamy do szkoły?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ponad 200 000 nauczycieli zostało już zaszczepionych.
  • Według ministra Czarnka to dobry znak, który może sprawić, że uczniowie klas 4-8 wrócą do szkół jeszcze w tym semestrze.
  • Dokładna data powrotu starszych uczniów do nauki stacjonarnej nie została podana. Na pewno nie odbędzie się to przed 14 marca 2021.
  • W 2021 roku naukę stacjonarną odbywają wyłącznie uczniowie klas 1-3.
  • Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie. Tu z uwagi na dużą liczbę zakażeń nauka zdalna odbywa się w klasach 1-8. Zamknięte są także niektóre żłobki i przedszkola.

Ponad 200 000 nauczycieli zaszczepionych

Według ministra Czarnka proces szczepienia nauczycieli przebiega bardzo sprawnie. Stwierdził on, że większość zarejestrowanych pedagogów jest już zaszczepiona. To jego zdaniem znak, że powrót do szkół wszystkich uczniów będzie możliwy jeszcze w tym semestrze.

Szczepienie nauczycieli przeciw Covid-19 przebiega bez zakłóceń. Duża część z tych, którzy się zarejestrowali, jest już zaszczepiona, to około 200 tys. osób. Jeśli będzie to możliwe, to jeszcze w tym semestrze będziemy starać się wrócić do nauczania stacjonarnego Szef MEiN

Kiedy wracamy do szkoły?

Szef MEiN został dopytany o dokładną datę powrotu do szkół dzieci z klas 4-8. Reporterzy chcieli wiedzieć, czy odbędzie się on jeszcze w 2021 roku. Niestety na to pytanie minister Czarnek nie udzielił konkretnej odpowiedzi. Zapewnił, że wierzy, iż nastąpi to jeszcze w tym semestrze, ale podkreślił, że jest jedno ważne kryterium – to epidemiolodzy, wirusolodzy oraz medycy muszą potwierdzić, że powrót dzieci do szkół jest bezpieczny.

Kryterium jest jedno: jeśli epidemiolodzy, wirusolodzy, medycy stwierdzą, że są warunki do tego, żeby można było posłać uczniów do szkoły w trybie stacjonarnym, zarówno w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, jak i na uczelniach, to niezwłocznie to zrobimy. To nie my, to nie urzędnicy, to nie politycy decydują o tym, jaka jest sytuacja pandemiczna i czy ona zezwala na to, by uczyć się w trybie stacjonarnym, to epidemiolodzy i wirusolodzy, medycy, to przede wszystkim oni wydają opinię, która jest niezwykle ważna przy podejmowaniu tej decyzji.poinformował Przemysław Czarnek

O tym, kiedy dzieci wracają do szkoły zadecyduje także liczba dziennych zakażeń. Jeżeli zacznie ona znacząco spadać, to zostaną podjęte dyskusje na temat wyznaczenia konkretnej daty powrotu do nauki stacjonarnej. Wiele jednak wskazuje na to, że nastąpi to jeszcze w 2021 roku, być może nawet tym semestrze.

Jeśli będzie to możliwe, to jeszcze w tym semestrze będziemy starać się wrócić do nauczania stacjonarnego.Przemysław Czarnek

Nauka zdalna klas 4-8

Przypomnijmy, że nauka zdalna uczniów starszych klas (4-8) odbywa się w trybie zdalnym od 26 października 2020 roku. Obecnie została ona przedłużona do 14 marca 2021. Jednak decyzja o tym, czy starsze dzieci wrócą do szkoły po 14 marca jeszcze nie zapadła. O tym kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły zadecydują wirusolodzy, epidemiolodzy, a także medycy. To na ich rekomendacjach polega Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Powrót do szkół klas 1-3

Uczniowie młodszych klas wrócili do nauki stacjonarnej już 18 stycznia 2021. W większości województw w kraju stan ten nie zmieni się conajmniej do 14 marca.
Wyjątek stanowi województwa warmińsko-mazurskiego. Z uwagi na dużą liczbę zakażeń w tym regionie, wycofano decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej najmłodszych uczniów.
Oznacza to, że od dziś, conajmniej do 14 marca, uczniowie ze wszystkich roczników z województwa warmińsko-mazurskiego będą odbywały naukę w trybie zdalnym.

Czy uczniowie z warmińsko-mazurskiego wrócą po 14 marca do szkoły? O tym także zadecyduje sytuacja epidemiologiczna w tym regionie. Być może uczniowie klas 1-3 z tego regionu wrócą do szkoły razem z uczniami klas 4-8.

Zajęcia w przedszkolach bez zmian

W przeciwieństwie do szkół podstawowych obostrzenia wprowadzone 26 października 2020 nie dotyczyły żłobków i przedszkoli. Te były przez cały czas otwarte i takie pozostaną conajmniej do 14 marca 2021.
Tutaj wyjątek także stanowi województwo warmińsko-mazurskie. W niektórych z miast tego regionu (np. Nidzicy) władze lokalne same zadecydowały o zamknięciu żłobków i przedszkoli. Mimo, że rządowe zalecenia dotyczyły wyłącznie klas 1-3. Aż 7% pracowników przedszkoli i żłobków z tego województwa miało w ostatnim czasie pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. To właśnie z tego powodu zmiana sposobu nauczania według władz lokalnych była wręcz wymuszona.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo