Kiedy wyrywać cebulę? Spójrz na szczypior. Ważny jest jeden szczegół

Kiedy wyjąć cebulę z ziemi? Najlepszą wskazówką do tego będzie szczypior. Jeden szczegół zdradzi nam, czy warzywo nadaje się już do wyrwania. To sprawdzony patent ogrodników.

Cebula wbrew pozorom jest dość kapryśnym warzywem w uprawie. Sadzonki wrażliwe są na niedobór wody oraz składników odżywczych. Zbyt mała ilość azotu czy fosforu może spowolnić ich wzrost, a niedobór potasu spowoduje brązowienie szczypiorku. Ponadto cebuli nie można uprawiać na tym samym miejscu nie częściej niż co 4 lata. Zdradzamy natomiast kilka praktycznych trików, które przydadzą się posiadaczom tego warzywa w ogrodzie.

Sprawdź: Jak zeszklić cebulę? Będzie wyjątkowo smaczna, jeśli dodasz jeden składnik. Różnicę poczujesz od razu

Kiedy wyrywamy cebulę? Zdradzi ci to wygląd szczypioru

Cebulę zaleca się zbierać w dni słoneczne, dzięki czemu dosuszy się na słońcu. Skąd jednak mamy mieć pewność, że możemy już ją wyrwać? Należy popatrzeć na szczypior. Jeśli ponad połowa szczypioru jest złamana, to możemy, a nawet powinniśmy ją wyciągnąć. Inaczej skrócimy jej okres przechowywania.

Sprawdź: Zapomnij o opalaniu cebuli. Wypróbuj te 2 triki. Rosół wyjdzie obłędny

Co sadzić obok cebuli? Dobre sąsiedztwo warzyw

Wzrost cebuli mogą wspierać warzywa i rośliny posadzone w jej pobliżu. Dobrym sąsiadem dla cebuli będzie np. nagietek. Odstraszy on mszyce i inne szkodniki, które mogą doprowadzić do gnicia korzeni cebuli. Pozytywny wpływ na uprawy ma także rumianek, dzięki któremu cebula nabierze delikatnie słodkiego posmaku. Koperek też warto rozważyć, gdyż ma podobne wymagania w uprawie.

Cebula również może być świetnym towarzystwem dla innych warzyw. Posadzona obok marchwi odstraszy od niej połyśnicę marchwiankę, zaś marchew przepędzi od upraw śmietkę cebulankę. Nie można zapominać także o brokułach, kapuście, kalarepie, jarmużu czy brukselce. Poza zbliżonymi wymaganiami warzywa wzajemnie stymulują swój wzrost.

Sprawdź: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo