Kochające się rodzeństwo to dla większości rodziców dwójki dzieci niespełnione marzenie. Ciągła konkurencja, kłótnie i dokuczanie? Tak nie musi wyglądać wasza codzienność…
Jak to jest mieć rodzeństwo?
Kto z Was ma rodzeństwo? Cytaty, które dla Was wybraliśmy pokazują, że rodzeństwo to nie zawsze armagedon.
Kochające się rodzeństwo to w dużej mierze zasługa rodziców
To, jaki stosunek ma do siebie brat z siostrą w dużym stopniu zależy od ich rodziców. Kochające się rodzeństwo nie jest jedynie wypadkową charakterów dwójki małych ludzi. Bo czy można lubić brata lub siostrę, gdy:
- rodzice ciągle ich ze sobą porównują? Na skutek tego podświadomie rodzeństwo zaczyna ze sobą rywalizować.
- jedno z dzieci skupia na sobie całą uwagę. Może to być wynikiem choroby, ale też wyjątkowej nadpobudliwości. Wystarczy, że starszy brat jest spokojny, a młodszy cały czas psoci! Siłą rzeczy rodzice poświęcają więcej uwagi jednemu z dzieci. Drugie czuje się opuszczone.
- zazwyczaj rodzice traktują starsze z dzieci jako bardziej odpowiedzialne, zaś młodszemu pozwalają na wiele więcej. Nie zawsze maluchy dobrze odnajdują się w tym standardowym podziale ról. Zanim przypniesz swoim dzieciom określone role, zastanów się, czy nie są dla jednego z nich krzywdzące.
Co zrobić, gdy dojdzie do kłótni między rodzeństwem?
Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz się starać, rodzeństwo od czasu do czasu będzie się kłócić. Wystarczy katalizator w postaci problemów w przedszkolu czy szkole, a negatywne emocje zostaną wyładowane na bracie lub siostrze. Jak się zachować, gdy rodzeństwo się kłóci?
- Pozwól dzieciom ochłonąć. Spróbuj też nazwać ich uczucia.
- Wysłuchaj, co każdy z maluchów ma co powiedzenia.
- Nie umniejszaj problemu. Nawet jeśli tobie wydaje się nieistotny, dla dzieci może być w tej chwili priorytetem.
- Pozwól, by rodzeństwo samo wypracowało rozwiązanie. Wyjdź z pokoju i zostaw ich na chwilę samych.