Rowerek dla bliźniaków
Zakup roweru może stanowić problem dla wielu rodziców, a tym bardziej, jeśli mają oni w domu nie jednego, a dwa małe szkraby, które chcą rozpocząć przygodę z jazdą na rowerze. Rodzice bliźniaków mają do wyboru pojedyncze zwykłe rowerki, ale mogą się zdecydować również na podwójne rowerki, na których dzieci mogą jeździć jednocześnie. Podpowiadamy Wam jaki rowerek najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Dlaczego warto uczyć dziecko jeździć na rowerze?
Zacznijmy od tego, dlaczego warto zachęcać dzieci do tej formy aktywności, jaką jest jazda na rowerze. Przede wszystkim naukę można zacząć już naprawdę wcześnie, niedługo po tym, jak dziecko zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Z rowerka biegowego może korzystać nawet około dwuletni maluch. Dzięki zabawie na takim rowerku dziecko nauczy się, jak utrzymywać równowagę, a także będzie spędzało czas aktywnie, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju malca. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupować maluchowi rowerek biegowy to podpowiadamy, że naprawdę warto. Dziecko nabierze pewności siebie i łatwiej będzie mu nauczyć się jeździć na zwykłym rowerku. Kupno rowerku biegowego jest stratą pieniędzy jedynie w sytuacji, gdy maluch jest już na tyle sprawny, że może zacząć naukę jazdy na zwykłym rowerze. Dla takiego dziecka rower biegowy nie będzie atrakcyjny i znudzi się nim po kilku dniach zabawy.
Wracając do korzyści, jakie dziecko czerpie z jazdy na rowerze – ta forma aktywności doskonale wpływa na rozwój mięśni oraz koordynacji ruchowej, poprawia kondycję, a poza tym, daje Wam okazję do wspólnego spędzania czasu i dobrej zabawy w rodzinnym gronie. Co więcej, jazda na rowerze wpływa nawet na dziecięcą koncentrację.
Rowerek dla bliźniąt: jaki wybrać?
Wybierając rowerek dla bliźniąt trzeba pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują również przy zakupie jednośladu dla jednego dziecka. Przede wszystkim nie należy kupować rowerku, który jest za duży. Na takim rowerze jazda nie będzie ani przyjemna, ani co najważniejsze bezpieczna. Kupując rower, najlepiej zabrać dziecko ze sobą do sklepu i pozwolić maluchowi przymierzyć się do jednośladu, a następnie wspólnie wybrać taki, który będzie odpowiedni. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy dziecko będzie w stanie obsłużyć jedną ręką hamulec oraz czy będzie mu wygodnie do niego sięgać. Poza tym, konieczny jest wybór roweru o odpowiedniej wielkości ramy i kół. Zaleca się, żeby dla dzieci w wieku 2 – 4 lata kupować rowery o kołach w rozmiarze 12 cali, dla dzieci w wieku 3 – 6 lat rowerki na kołach 16 calowych, dla dzieci w wieku 4 – 7 lat na kołach w rozmiarze 20 cali, a dla dzieci starszych niż 7 – 8 lat rowery na kołach w rozmiarze co najmniej 24 cale. Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie orientacyjne wymiary i dzieci w tym samym wieku mogą znacznie różnić się wzrostem, więc najlepiej, żeby maluch wsiadł na rower i zobaczył, czy będzie mu wygodnie. Rower musi być takiej wielkości, żeby dziecko mogło na niego z łatwością wsiąść i z niego zejść. Maluch powinien być w stanie pewnie stanąć stopą na podłożu, a jeżeli dosięga ziemi tylko końcówką palców, to rower jest zbyt duży. Jeśli masz wątpliwości, poproś o pomoc sprzedawcę.
Wiele rowerków, szczególnie dla młodszych dzieci, które bardzo szybko rosną, ma możliwość regulacji wysokości w szerokim zakresie. Ważną kwestią jest też waga roweru. Dla malucha rower nie może być zbyt ciężki, ponieważ będzie mu trudno prowadzić czy przenosić jednoślad.
Oprócz wyboru odpowiedniego rozmiaru roweru, koniecznie zwróć uwagę na materiały, z których jednoślad jest wykonany oraz na to, czy posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o jakości sprzętu. Pamiętaj, że zabawka nie może być zrobiona z toksycznych tworzyw, które mogą powodować na przykład alergie lub problemy z układem oddechowym. Co ważne, wszystkie elementy muszą być wykonane na tyle dokładnie i solidnie, żeby nie miały ostrych krawędzi, o które maluch mógłby się zranić.
Zakup roweru często wiąże się również z koniecznością dokupienia różnych akcesoriów, takich jak dzwonek, światła czy kask. Zgodnie z prawem, każdy rower, a więc również ten dziecięcy (oprócz rowerków biegowych, ponieważ te są traktowane jako zabawki, a nie rowery) musi być wyposażony w przynajmniej jeden działający hamulec, odblaski oraz dzwonek. Dla bezpieczeństwa dziecka warto zaopatrzyć się również w kask, a opcjonalnie także w ochraniacze na łokcie i kolana.
Rowerek dla bliźniaków
Pojedynczy czy podwójny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców bliźniaków i to nie tylko w odniesieniu do zakupu roweru, ale również innych gadżetów i zabawek, takich jak na przykład sanki. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Pojedynczy rowerek jest oczywiście tańszy niż podwójny, a poza tym łatwiej się na nim jeździ i dziecko może uczyć się samodzielności, a także jeździć wtedy, kiedy ma na to ochotę, nawet, jeśli drugi bliźniak nie chce w tej chwili iść na dwór. Z kolei przy rowerku podwójnym unikniesz sytuacji, w której obydwoje rodzeństwa chce jeździć na rowerze i nie potrafią zdecydować, które będzie pierwsze.
Z drugiej strony, o zgodność podczas jazdy na podwójnym rowerku także może być trudno. Zazwyczaj każde z dzieci chce jechać w swoją stronę, własną drogą, najczęściej całkowicie inną niż drugi bliźniak. Wydawać by się mogło, że najlepszą opcją jest zakup dwóch pojedynczych rowerków, jednak największą wadą takiego rozwiązania jest kwestia finansowa. Na zakup dwóch rowerków tym bardziej trudno się zdecydować, że dzieci rosną niezwykle szybko i bardzo często rowerek posłuży tylko przez jeden sezon. Jeśli już zdecydujecie się na zakup dwóch rowerków, najlepiej wybierzcie takie same, żeby uniknąć konfliktów o to, który jest ładniejszy, lepszy i który będzie należał do którego dziecka.
Rowerek trójkołowy dla bliźniąt
Rowerek trójkołowy to dobra opcja dla dzieci, które dopiero zaczynają uczyć się jeździć. Bardzo ważne jest, żeby taki rowerek był stabilny i miał dostatecznie szeroko rozstawione kółka boczne. W przeciwnym wypadku, rowerek będzie bardzo niewygodny i maluch nie będzie czerpał przyjemności z jazdy. W sklepach dostępne są dwa rodzaje rowerków z potrójnymi kołami – z pedałami przy przednim kole oraz takie z pedałami pośrodku. Lepiej wybierz taki model, który będzie miał pedały pośrodku, ponieważ dzieciom zazwyczaj trudno się pedałuje na rowerku, w którym pedały znajdują się przy przednim kole.
Dobrą opcją jest zakup roweru z odkręcanymi dodatkowymi kółkami. Taki rowerek będzie dobry dla malucha w wieku około 2 – 4 lat. Na początku szkrab będzie mógł jeździć z bocznymi kółkami, a gdy nabierze pewności i zrozumie o co chodzi z pedałowaniem, będziecie mogli zacząć próby jeżdżenia na dwóch kółkach. Jeśli okaże się, że maluch jeszcze nie jest gotowy na naukę utrzymywania równowagi, zawsze można z powrotem dokręcić boczne kółka. Niestety, żeby dzieci mogły jeździć na takim rowerku, musisz znaleźć teren, na którym podłoże jest dość równe, ponieważ na nierównościach boczne kółka bardzo często blokują się o kamienie, koleiny, itp. Jeśli zdecydujecie się na zdemontowanie bocznych kółek, możecie zamontować przy rowerze kij od miotły lub specjalny przeznaczony do roweru. Dzięki takiemu kijkowi, będziecie mogli podtrzymywać rowerek, a maluch z czasem będzie się uczył samodzielnej jazdy.
Tandem dla bliźniaków
Opcją, którą warto rozważyć przy zakupie rowerka dla bliźniąt jest tandem, czyli rower, na którym jedna osoba jedzie za drugą. Główną różnicą między tandemem a tradycyjnym rowerem jest to, że tandem ma dwa siodełka, dwie pary pedałów i dwie kierownice, jednak tylko jedna z nich jest przeznaczona do kierowania, natomiast druga tylko do przytrzymywania się podczas jazdy. W związku z tym, kieruje osoba, która siedzi z przodu, a osoba z tyłu ma za zadanie głównie pedałować. Najważniejszą zaletą tandemu dla bliźniaków jest to, że dzieci mogą korzystać z rowerka jednocześnie i jechać jednym tempem, więc jedno z dzieci nie będzie czuło się gorsze, ponieważ pedałuje trochę wolniej i zostaje w tyle. Decydując się na tandem, pamiętaj jednak, że nadaje się on tylko do jazdy we dwie osoby, jednej osobie byłoby bardzo ciężko, więc dzieci zawsze będą musiały bawić się razem. Wadą tandemu jest przede wszystkim cena, ale także to, że takim rowerkiem jeździ się trochę inaczej niż zwykłym, więc dzieciom może się to nie spodobać i mogą się zniechęcić do jazdy na rowerze. Oprócz tego, osoba, która jedzie z tyłu nie może liczyć na ciekawe widoki i przez całą drogę ogląda plecy rodzeństwa jadącego z przodu. Z tego względu, jeśli zdecydujecie się na zakup tandemu, będziecie musieli dobrze przemyśleć, jak rozwiązać problem tego, jak podzielić czas, przez który każde z rodzeństwa będzie jechało z przodu. Na rynku są dostępne również rowerki, w których jedno z siodełek (tylne) jest umieszczone trochę wyżej, przez co dziecko jadące z tyłu będzie mogło więcej widzieć. Warunkiem jest jednak to, że jedno dziecko jest wyższe i będzie dosięgało do ziemi i pedałów.
Tak samo jak w przypadku rowerów z pedałami, tandem można znaleźć również w formie rowerka biegowego. Taki rowerek będzie dobry dla dzieci, które dopiero uczą się jak utrzymywać równowagę i zaczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze. W przypadku zakupu rowerku biegowego warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej kupić rowerek pojedynczy, na którym dzieciom będzie łatwiej nauczyć się jeździć. Oprócz tego, na pojedynczym rowerku każde z dzieci osobno będzie uczyło się koordynacji i utrzymywania równowagi.
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Bliźniaki
- Rowerek dla bliźniaków
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem