Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa (1K2O) – szczególny przypadek ciąży mnogiej

Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa jest szczególnym przypadkiem ciąży bliźniaczej, który należy otoczyć odpowiednią opieką lekarską. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, jeśli Twoja ciąża została sklasyfikowana jako 1K2O.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa powstaje poprzez podział zapłodnionej komórki między 4. a 7. dniem od jej zapłodnienia.
  • W przypadku ciąż mnogich kluczowe jest szybkie rozpoznanie typu ciąży i określenie, czy jest to ciąża jedno- czy dwujajowa. Dwukosmówkowa dwuowodniowa czy jednokosmówkowa dwuowodniowa?
  • Ciąża bliźniacza tego typu obarczona jest większym ryzykiem, niż ciąża dwukosmówkowa.
  • Ciąża jednojajowa wiąże się z większym niż zazwyczaj ryzykiem śmierci jednego z płodów, porodu przedwczesnego oraz powstania wad wrodzonych u dzieci.
  • Ciąża jednojajowa jednokosmówkowa wymaga obserwacji płodów pod kątem tego, czy w równym stopniu pobierają składniki odżywcze i podobnie je wydalają.
  • Odpowiednia opieka lekarska w ciąży bliźniaczej jest bardzo istotna od najwcześniejszych etapów ciąży.
  • 50% ciąż bliźniaczych rozwiązywanych jest poprzez cesarskie cięcie.
  • Jeśli ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa przebiegała bez komplikacji, a niżej położone dziecko ułożone jest główką w dół, sam fakt, że jest to ciąża mnoga nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.

Ciąża bliźniacza: jednokosmówkowa dwuowodniowa a dwukosmówkowa dwuowodniowa

Przyszli rodzice przechodzący pierwszą ciążę często mają wiele pytań i wątpliwości, dotyczących również nomenklatury i pojęć. Nic dziwnego – ciąża to skomplikowany proces i wiąże się z nią wiele informacji. Ciąża bliźniacza to dla młodych rodziców podwójna radość, ale też podwójnie więcej obowiązków i wyzwań. I to już od momentu stwierdzenia ciąży.

Generalnie ciąża bliźniacza jednojajowa uznawana jest za rzadkość. Dochodzi do niej kiedy jedna komórka jajowa zostaje zapłodniona przez jeden plemnik (jak w ciąży pojedynczej), ale tuż po zapłodnieniu dojdzie do jej podziału. W ten sposób powstają dwa zarodki, które fizycznie są niemal identyczne. Kod genetyczny tych zarodków jest tożsamy; pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości, czy na pewno w 100 procentach.

Ciąża bliźniacza jednojajowa może rozwijać się w dwójnasób, a sposób jej rozwoju zależy od momentu, w jakim dokonał się podział zapłodnionej komórki jajowej.

  • podział do 4. dnia od zapłodnienia – jeśli zygota podzieliła się na dwa zarodki do tego terminu, dochodzi do rozwijania się ciąży dwukosmówkowej dwuowodniowej. Oznacza to, że każdy zarodek rozwija się we własnym worku owodniowym, z własną kosmówką.
  • podział między 4. a 7. dniem od zapłodnienia – w wyniku podziału zygoty w tym okresie rozwija się ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa (1K2O). Każdy zarodek ma swój worek owodniowy, ale współdzielą kosmówkę.

Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa uważana jest za ciążę obarczoną wysokim ryzykiem komplikacji. Generalnie każda ciąża mnoga uzyskuje status podwyższonego ryzyka, ale ten przypadek wymaga szczególnej troski.


Źródło: Wikipedia

Ciąża bliźniacza jednojajowa: USG, diagnostyka

To, jak wygląda badanie USG w ciąży mnogiej nie różni się znacząco od USG w ciąży pojedynczej. Jednak diagnostyka przyszłej mamy spodziewającej się bliźniąt zawiera znacznie więcej badań ultrasonograficznych, niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Generalnie pierwsze badanie USG powinno być przeprowadzone jak najwcześniej po potwierdzeniu przez kobietę ciąży poprzez dodatni wynik testu ciążowego. Statystycznie dzieje się to ok. 7 tygodnia ciąży. Pary, które bardzo niecierpliwie oczekują potomstwa wykrywają ją wcześniej – nawet w 5 tygodniu (gdy mija data spodziewanej miesiączki). Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej stwierdzić, że ciąża jest mnoga. To warunkuje bowiem ustalenie kalendarza badań, włączenia odpowiednich suplementów, przekazania stosownych zaleceń lekarskich.

Rozpoznanie ciąży mnogiej powinno obejmować określenie, czy jest to ciąża jedno czy dwujajowa i w przypadku jednojajowej: czy dwukosmówkowa dwuowodniowa czy jednokosmówkowa dwuowodniowa. Ponieważ jak już wspomniano, do podziału komórki jajowej w przypadku ciąży mnogiej dochodzi bardzo wcześnie (do 7 dnia od daty zapłodnienia) w kolejnych tygodniach od tego momentu możliwe jest rozpoznanie na USG stanu ciąży.

Ciąża bliźniacza jednojajowa i ciąża bliźniacza dwujajowa: zagrożenia

Ciąże mnogie uznawane są za ciąże obarczone podwyższonym ryzykiem. Istnieje jednak pewna stopniowalność tego ryzyka i tak za najbardziej “bezpieczną” uznana jest ciąża bliźniacza dwujajowa. Zagrożenia z nią związane nie przewyższają tych, które powiązane są z ciążą pojedynczą.
Bardziej ryzykowna jest ciąża jednojajowa. Ryzyko związane z tego typu ciążą zależy od tego, czy w jej wyniku spodziewane są bliźnięta jednokosmówkowe czy dwukosmówkowe. Bliźniaki dwukosmówkowe (rozwijające się w dwóch workach owodniowych, każdy z własną kosmówką) w mniejszym stopniu są zagrożone wadami rozwojowymi z niedoboru składników odżywczych, niż bliźniaki jednokosmówkowe. W przypadku tych drugich bardzo istotne jest obserwowanie, czy oba płody w równym stopniu pobierają z łożyska odpowiednie substancje i tak samo wydalają.

Do zagrożeń ciąży jednojajowej zalicza się:

  • wzmożone ryzyko śmierci jednego z płodów,
  • poród przedwczesny,
  • różnorodne wady wrodzone (w tym wady serca i innych narządów, zespół poplątania pępowiny),
  • komplikacje u matki (dolegliwości związane z większym obciążeniem organizmu, niż w przypadku ciąży pojedynczej).

Poród – jak wygląda rozwiązanie ciąży bliźniaczej?

Rozwiązanie ciąży bliźniaczej następuje często wcześniej, niż w przypadku ciąży pojedynczej. Większość bliźniąt przychodzi na świat już w 37. tygodniu ciąży. Poród bliźniaczy obarczony jest większym ryzykiem komplikacji, niż poród w przypadku ciąży pojedynczej. Jednak nie oznacza to, że wszystkie ciąże mnogie rozwiązywane są poprzez cesarskie cięcie – statystyki mówią, że jest to 50% przypadków.

Jeśli w trakcie całego trwania ciąży nie dochodziło do szczególnych odchyleń od normy, w momencie porodu nie ma większego znaczenia fakt, że jest to ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa. Poród bliźniąt jedno i dwukosmówkowych może przebiegać tak samo – większe znaczenie ma ułożenie dzieci. Najważniejsze aby to, które umiejscowione jest niżej, obrócone było główką w dół. Drugie może mieć ułożenie pośladkowe. Jeśli jednak oboje dzieci ułożonych jest pośladkowo, lekarze decydują się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa w pytaniach i odpowiedziach

Ciąża 1K2O – co to znaczy?

1K2O chociaż wygląda jak zapis związku chemicznego, jest po prostu skrótowym określeniem długiej nazwy: ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej dwuowodniowej. To ciąża, która powstaje na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej przez jeden plemnik, z tym jednak zastrzeżeniem, że zygota ta podzieliła się na dwie części między 4. a 7. dniem od zapłodnienia. Wtedy każdy z zarodków rozwija się we własnym worku owodniowym, ale współdzieląc kosmówkę.

Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

To, czy w macicy przyszłej mamy rozwija się jeden czy dwa zarodki, możliwe jest do określenia już na bardzo wczesnym etapie ciąży. W większości przypadków, jeśli możliwe jest stwierdzenie na USG ciąży, możliwe jest również rozpoznanie czy jest pojedyncza, czy podwójna. W skrajnych przypadkach lekarz może nie dostrzec na wczesnym etapie ciąży drugiego zarodka, najczęściej związane jest to z różnego rodzaju wadami rozwojowymi i patologiami ciąży. Stuprocentową pewność, co do ilości płodów uzyskuje się jednak w 12-13 tygodniu ciąży, kiedy przeprowadzane jest gruntowne badanie USG.

Źródła:
  • Grzegorz H. Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1: Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 131–132.
  • Multiple Pregnancy: The Management of Twin and Triplet Pregnancies in the Antenatal Period, National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Health, NCBI.
  • Twin Births, Prabhcharan Gill; Michelle N. Lende; James W. Van Hook MD, NCBI.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo