Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka (przykładowy jadłospis)

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka jest naturalną czynnością w przypadku pociech, które do tej pory były karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub połączeniem mleka modyfikowanego z mlekiem matki. Posiłki dla dzieci od 4-ego miesiąca powinny być przygotowywane zgodnie z tym, co zaleca schemat żywienia niemowląt. Sprawdź, jak będzie wyglądało karmienie Twojego dziecka po 4 miesiącu!

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia niemowlęcia – dlaczego to takie istotne?

Okres pomiędzy ukończeniem czwartego a szóstego miesiąca życia to czas, kiedy dziecko powinno już potrafić samodzielnie siedzieć, wykazywać zainteresowanie jedzeniem, a także podejmować próby jego chwycenia i wsadzenia do buzi. To też moment, kiedy dziecko przestaje odruchowo wypychać jedzenia językiem z ust, ale połyka je. Pierwsza zupka powinna być zjedzona, kiedy maluch jest wypoczęty i w dobrym humorze. Brzuszek dziecka nie powinien być całkowicie pusty, ponieważ głodne dziecko szybciej się zniechęca i denerwuje. Najpierw należy więc podać mu kilka łyków mleka, a potem przejść do obiadku.

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka w nowe produkty pozwala mu na lepsze poznanie otaczającego go świata, odkrycie nowych smaków i konsystencji. To pierwszy krok ku samodzielnemu chwyceniu sztućców i podjęcia prób żywieniowego usamodzielnienia się. Kiedy więc Twój maluch nie wypycha odruchowo pokarmu stałego z ust, wykazuje chęć żucia, dobrze chwyta przedmioty i chce aktywnie uczestniczyć w posiłkach, to najwyższy czas, aby zacząć mu to umożliwiać!

Karmienie niemowląt po 4 miesiącu – co powinno ulec zmianie?

Pierwszym z przełomowych momentów w kwestiach żywieniowych jest rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka. Jedzenie wówczas zaczyna zyskiwać dla niego nowego znaczenia. Staje się ciekawsze, a samo dziecko zaczyna wyrażać chęć aktywnego uczestniczenia w posiłkach całej rodziny.

Pierwszy posiłek niemowlaka po 4 miesiącu wykonany z warzyw lub owoców powinien przybierać postać papki. Początkowo podaje się ją zaraz po mleku, nie na pusty żołądek, na łyżeczce do spróbowania. Następnie dziecko powinno zjadać jedną – dwie łyżeczki papki i stopniowo zwiększać te proporcje.

Dietę rozszerza się poczynając od wprowadzenia pojedynczych gotowanych warzyw. Przykładowo samych gotowanych i roztartych ziemniaków lub marchewki. Nie dodaje się do nich cukru, soli, ani przypraw. Nie zaleca się rozpoczynania od owoców, ponieważ później warzywa mogą nie być dla malucha interesującymi. Pierwszym owocem zjedzonym przez maluszka powinno być przetarte jabłuszko.

Zalecanym przez ekspertów sposobem wprowadzania poszczególnych pokarmów jest podawanie nowego warzywa co cztery dni. Dzięki tej metodzie w łatwy sposób wykluczymy pokarmy alergizujące.

Przykładowy jadłospis dla 4-miesięcznego dziecka

Pierwsze posiłki malucha gdy zaczynamy rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia powinny składać się z gotowanych i roztartych warzyw podawanych solo. Polecamy rozpocząć od papek przygotowanych na bazie gotowanych ziemniaków, dyni i marchewki. Gdy zależy nam na podaniu owoców, to warto wybrać jabłko. Te produkty nie powodują uczuleń. Gdy nowy smak dziecku nie odpowiada można papkę zmieszać z odrobiną mleka modyfikowanego.

Jeśli maluch z chęcią zacznie zjadać posiłki w formie jednolitych smakowo papek, można zacząć myśleć o tworzeniu dla niego nieco bardziej złożonych kompozycji smakowych w postaci zupek. Do ziemniaczków dobrze dodać: pietruszkę, kalafior, brokuły, dynię, cukinię lub kabaczki.

Słodkie smaki najczęściej rozpoczynamy od podania drobno startego jabłka. Następnie można je połączyć z: gruszką, morelą lub odrobiną soku owocowego.

Od siedemnastego tygodnia życia do diety niemowlęcia można zacząć wprowadzać gluten. W tym celu najwygodniej będzie przyrządzać kleiki oraz kaszki. Początkowo miesza się płaską łyżkę kleiku z mlekiem. Następnie kaszkę dodaje do zupki lub soku, aby nieco złagodzić ich smak. Można korzystać z gotowych produktów dedykowanych dla konkretnego wieku dziecka lub gotować swoje własne.

Bardzo ważne jest, aby owoce i warzywa podawane naszym pociechom były jak najwyższej jakości i w możliwie wysoki sposób ekologiczne. Warto sięgać po wyroby z gospodarstw ekologicznych lub własnego ogródka.

Jadłospis dla 4-miesięcznego dziecka karmionego piersią

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia kiedy karmimy jedynie piersią i nie wspomagamy się mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku nie należy się spieszyć z poszerzaniem jadłospisu naszej pociechy. Pierwsze pół roku to okres, kiedy mleko matki powinno być zupełnie wystarczające dla zaspokojenia wszelkich potrzeb żywieniowych naszego maluszka.

W sytuacji więc, kiedy kobieta karmi swoje dziecko wyłącznie własnym pokarmem, nie musi ona nic w tej kwestii zmieniać aż do skończenia przez malucha szóstego miesiąca życia. Jedzenie dla dzieci po 4 miesiącu, które prezentujemy we wcześniejszym podrozdziale może spokojnie poczekać do tego czasu.

W tym przypadku szósty miesiąc jest odpowiednim momentem na poznawanie nowych smaków i konsystencji posiłków. Wybór odpowiedniego czasu na urozmaicenie diety jest niezbędny, aby uchronić zarówno rodziców, jak i dzieci przed stresem i budowaniem nieprzyjemnych skojarzeń.

Jadłospis dla 4-miesięcznego dziecka karmionego sztucznie

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia podążając za zaleceniami przedstawionymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Dieta niemowlęca powinna zostać rozszerzona jak najszybciej po ukończeniu przez malucha czwartego miesiąca życia, ale nie później niż przed ukończeniem siódmego miesiąca. Dolna granica ma zastosowanie w przypadku dzieci, które do tej pory były karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub poprzez zastosowanie systemu mieszanego – mlekiem modyfikowanym i naturalnym pokarmem matki.

Rodzice pytają o rozszerzanie diety po 4 miesiącu życia dziecka:

Co podawać dziecku po skończeniu 4-ego miesiąca życia?

Ukończenie czwartego miesiąca życia przez naszą pociechę to najlepszy moment na rozszerzenie jej diety o stałe pokarmy. To czas, kiedy do jego jadłospisu po raz pierwszy trafiają nowe smaki i konsystencje pokarmów.

Kiedy nasze dziecko do czwartego miesiąca życia było karmione wyłącznie piersią, to należałoby się wstrzymać do ukończenia piątego miesiąca z rozszerzaniem jadłospisu. Gdy karmione było pokarmem mieszanym lub jedynie mlekiem modyfikowanym, już od czwartego miesiąca możemy zacząć podawać nowe produkty: papkę jarzynową lub przetarte jabłko. Następnie można przygotować zupkę warzywną z odrobiną masła, aby nasza pociecha przyzwyczaiła się do nowej konsystencji. Gdy dziecko chętnie zjada nowe smaki, można przystąpić do dalszego poszerzania diety o warzywa i owoce. Do zupek nie należy podawać cukru, soli oraz przypraw.

Po ukończeniu siedemnastego tygodnia życia do diety dziecka można powoli zacząć wprowadzać gluten, a więc kleiki i kaszki. Początkowo mieszajmy je z zupkami i sokami, aby złagodzić ich smak.

Jakie warzywa podawać 4-miesięcznemu dziecku?

Doskonałym pomysłem na rozpoczęcie przygody naszego malucha z warzywami będzie przygotowanie papki z marchewki lub ziemniaczków. Kiedy te warzywa zostaną pozytywnie przyjęte, można zacząć wprowadzać papki i zupki z: kalafiora, dyni, cukinii oraz kabaczka. Do zupy można dodać pietruszkę. Należy jednak unikać selera naciowego, ponieważ ten może uczulać. Zupek nie solimy, nie dodajemy cukru ani pikantnych przypraw.

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo