Kwarantanna narodowa: Jakie sklepy otwarte po 28 grudnia?

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021, czyli od poniedziałku po świętach w Polsce wchodzi w życie kwarantanna narodowa. Jakie sklepy będą otwarte w tym czasie? Czy będziemy mogli zrobić zakupy w galeriach handlowych, dyskontach typu Biedronka lub sklepikach osiedlowych typu Żabka? Czy sklepy budowlane typu Castorama i Ikea będą otwarte?

Kwarantanna narodowa a sklepy

17 grudnia Adam Niedzielski, czyli minister zdrowia przedstawił listę nowych obostrzeń, które tuż po świętach będą obowiązywały w całym kraju. Kwarantanna narodowa ma potrwać od 28 grudnia do 17 stycznia. W czasie konferencji minister zdrowia opowiedział także, jak będzie wyglądało funkcjonowanie sklepów w czasie kwarantanny narodowej. Jakie sklepy będą otwarte? Niestety od poniedziałku 28 grudnia większość sklepów będzie zamknięta.

Zamykamy galerie, oprócz oczywiście tych sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli sklepy spożywcze, drogerie i inne sklepy, które w takiej kategorii sobie zamieszczamy

Jakie sklepy będą otwarte w czasie kwarantanny narodowej?

Po wystąpieniu ministra zdrowia, na stronie kancelarii premiera pojawił się komunikat, który doprecyzowuje wypowiedź Adama Niedzielskiego.


Zgodnie z informacjami podanymi przez kancelarię premiera, od 28 grudnia w galeriach handlowych otwarte będą mogł być jedynie:

  • sklepy spożywcze,
  • sklepy z książkami i prasą,
  • drogerie,
  • apteki,
  • wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Wszystkie inne sklepy pozostaną zamknięte conajmniej do 17 stycznia 2021 roku. Warto jednak pamiętać, że nawet w otwartych sklepach będzie obowiązywał rygor sanitarny. Liczba osób w sklepie będzie ograniczona. Na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej będzie jak do tej pory przypadać jedna osoba. Nie przestają także obowiązywać godziny dla seniora. Oznacza to, że od 10:00 do 12:00 w sklepach będą mogły przebywać wyłącznie osoby, które ukończyły 60 rok życia.

Czy 28 grudnia sklepy są otwarte?

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczą sklepów znanych sieci, typu Biedronka, Lidl, Carrefour, ale także Ikea, Leroy Merlin czy Empik lub Euro RTV AGD i Media Markt.

Według komunikatu kancelarii premiera z powyższej listy otwarte w czasie narodowej kwarantanny będą wszystkie sklepy oprócz Euro RTV AGD i Media Markt, co jest zaskakujące w czasie pracy oraz nauki zdalnej. Zamknięcie sklepów ze sprzętem komputerowym jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że sklepy sieci Empik i Ikea pozostaną otwarte.

Rodzice pytają o otwarcie sklepów od 28 grudnia

Czy lumpeksy są otwarte podczas kwarantanny?

Lumpesky, czyli popularne sklepy z odzieżą używaną nie będą otwarte w czasie kwarantanny narodowej. Ich zamknięcie potrwa przynajmniej do 17 stycznia.

Czy Empik jest otwarty 28 grudnia?

Tak, sieć sklepów Empik, z racji tego, że zajmuje się sprzedażą książek oraz prasy, będzie mogła mieć otwarte swoje sklepy po 28 grudnia.

Czy Castorama będzie otwarta od 28 grudnia?

Castorama i Leroy Merlin to sklepy budowlane, ale podobnie jak Ikea oferują w swojej ofercie także meble. Są również wolnostojącymi wielkopowierzchniowymi sklepami, dlatego zgodnie z rozporządzeniem mogą być otwarte w czasie narodowej kwarantanny. Co ze sklepami budowlanymi, które znajdują się w centrach handlowych, a nie są wolnostojące? Tego komunikat kancelarii premiera nie wyjaśnia.

Jakie sklepy będą otwarte po 28 grudnia?

Po 28 grudnia otwarte będą sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie i apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy z meblami.

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo