Powrót do szkół: Tylko najmłodsze dzieci wrócą do szkół po feriach?

Czy szkoły po feriach będą znów otwarte dla wszystkich uczniów? Czy lekcje będą odbywały się w trybie mieszanym? Sprawdź, co na ten moment wiemy na temat powrotu do szkół po feriach.

Powrót do szkół po feriach

Jeszcze przed świętami minister edukacji w rozmowie z TVP zapowiedział, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że dzieci wrócą do szkół po feriach. Zwrócił jednak uwagę, że w dużej mierze zależy to od odpowiedzialności Polaków w czasie świąt i ferii. Jeśli do 17 stycznia liczba zakażeń będzie malała, to dzieci wrócą do edukacji stacjonarnej.

Czy wszystkie dzieci wrócą do szkół po feriach?

Z wypowiedzi ministra Czarnka można wnosić, że rozważany jest scenariusz w ramach którego w pierwszej kolejności do szkół wrócą dzieci z klas I-III.

Jeżeli sytuacja się nie będzie rozwijała na niekorzyść, a to zależy od tego, w jaki sposób będziemy podchodzić do obostrzeń, to na pewno klasy I-III będą miały wielką szansę na powrót do szkół

Przypomnijmy, że na dzieci z klas I-III rodzicom przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy. Rodzice muszą zapewnić opiekę dzieciom do lat 8. Rządzący chcą odciążyć rodziców najmłodszych dzieci i zapewnić im możliwość pracy zarobkowej. Jednocześnie chcą ograniczyć wydatki, które ponosi wypłacając zasiłek opiekuńczy.

Takiego scenariusza obawiają się jednak wirusolodzy, którzy zwracają uwagę na to, że po otwarciu szkół jesienią, znacząco wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W jaki sposób rząd zamierza nie dopuścić do trzeciej fali zachorowań po kolejnym otwarciu szkół?

Profesor Andrzej Horban (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych) w programie “Onet Opinie” wyjaśnił, jak będzie wyglądał powrót do szkół.

Jeśli wszystko wyjdzie tak, jak planujemy, to dzieci wrócą do szkół. Będziemy kontrolowali epidemię. Dzieci chorują w sposób łagodny, niezagrażający życiu. Będziemy chronili nauczycieli i rodziców, a zwłaszcza dziadków. Dlatego jak dziadkowi będą wyszczepieni, to będziemy już praktycznie “w ogródku”

Szkoły po feriach według wiceministra edukacji

W czasie wideokonferencji, podczas której omawiano kwestie edukacji stacjonarnej i zmian w regułach dotyczących funkcjonowała szkół, Dariusz Piontkowski wspomniał, że dyrektorzy placówek postulują, by w pierwszej kolejności do szkół mogli wrócić uczniowie klas I-III. Zaznaczył także, że uwagi te pokrywają się z wizją powrotu do nauki zdalnej, jaką ma Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wyjaśnił jednak, że nie chodzi tylko o kwestie finansowe i zapewnienie rodzicom możliwości pracy zarobkowej, ale także o to, że najmłodsi najczęściej mają problemy z obsługą laptopa i innych urządzeń, które są niezbędne w czasie nauki zdalnej.

Powrót maturzystów i uczniów klas ósmych do szkół po feriach

Wiceminister edukacji w czasie wideokonferencji powiedział, że zarówno MEN, jak i dyrektorom szkół zależy, żeby w drugiej kolejności do nauczania stacjonarnego wrócili uczniowie klas ósmych oraz maturzyści. Nie wiadomo jednak, czy nastąpi to od razu po feriach. Dariusz Piontkowski wspomniał, że to, kiedy maturzyści wrócą do szkół będzie uzależnione od zagrożenia epidemiologicznego w kraju. Zaznaczył także, ze MEN ma przygotowane różne warianty powrotu do szkół, które będą zależały od tego, jak duży będzie przyrost zachorowań na koronawirusa.

Pozostali uczniowe wrócą do szkół, jeśli możliwe będą szczepienia

W trzeciej kolejności prawdopodobnie do szkół wrócą uczniowie szkół zawodowych. W ich przypadku jednak najprawdopodobniej dojdzie do nauki w modelu hybrydowym. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w szkołach, a teoretycznie zdalnie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznaje, że powrót do szkół przez wszystkie dzieci będzie możliwy, gdy zaczną się masowe szczepienia. Nastąpi to najwcześniej wiosną 2021.

Jeżeli szczepienia odbędą się w ciągu najbliższych dwóch-trzech miesięcy, wszyscy uczniowie będą mogli wrócić do szkół już wiosną.

Narodowa kwarantanna a powrót dzieci do szkół

Wiceminister został zapytany wprost o datę powrotu dzieci do szkół. Odpowiedział, że musimy zaczekać na wyniki kwarantanny narodowej, które zacznie obowiązywać od poniedziałku 28 grudnia i potrwa do końca ferii zimowych, czyli do 17 stycznia.

Jeśli okaże się, że te obostrzenia przyniosły pewne efekty i zacznie spadać liczba zachorowań, wydaje mi się, że wtedy uczniowie klas I-III, co najmniej, będą mogli wrócić do zajęć.
Powiedział Pintkowski

Czekamy zatem i obserwujemy wyniki narodowej kwarantanny. Tak czy inaczej wiemy, że wszyscy uczniowie nie wrócą do szkół wcześniej niż na wiosnę. Czy po feriach naukę stacjonarną będą mogli rozpocząć uczniowie klas I-III oraz maturzyści i uczniowie klas ósmych? O tym dowiemy się zapewne dopiero w połowie stycznia.

Dodaj komentarz

Pandemia

Co z zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?

Od wybuchu pandemii koronawirusa i zamknięcia przedszkoli, szkół i innych placówek edukacyjnych, rząd umożliwił wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Zasiłek mógł być przyznany rodzicom dzieci do lat 8. Od...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo