Międzynarodowy Dzień Rodziny to święto obchodzone 15 maja niemal na całym świecie. Zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych stosunkowo niedawno, jednak w krótkim czasie zyskało dużą popularność. Jakie jest hasło tegorocznej edycji? Podpowiadamy, jak świętować światowy Dzień Rodziny!
Dzień Rodziny
Międzynarodowy Dzień Rodziny jest świętowany 15 maja. W 2025 roku przypada na czwartek. Niektóre z dużych miast w Polsce, takie jak Kraków czy Poznań, organizują wydarzenia dedykowane rodzinom w weekend następujący po 15 maja. Do akcji włączają się także miejsca oferujące rodzinne atrakcje, jak ogrody zoologiczne, kina oraz restauracje przyjazne dzieciom. Warto sprawdzić lokalne serwisy informacyjne w poszukiwaniu atrakcji związanych z Dniem Rodziny. Jeśli jednak w naszym mieście nie są przewidziane żadne wydarzenia z tego tytułu lub nie są dla nas interesujące, warto samodzielnie zorganizować wspólny czas dla swojej rodziny.
Dzień rodziny: zabawy integracyjne
Na co dzień często nie mamy czasu na dłuższe gry i zabawy. Tymczasem nic tak nie spaja relacji, jak wspólne zaangażowanie np. w gry planszowe czy karciane. Na rynku gier znajdziecie mnóstwo pozycji dedykowanych rodzinom, przy których doskonale bawią się dorośli i dzieci. Gry te mają na celu zwiększanie wiedzy o poszczególnych członkach rodziny – ich zainteresowaniach, marzeniach i planach.
Dzień rodziny na sportowo
Z pogodą bywa ostatnio różnie, jeśli jednak akurat dopisze warto udać się na wycieczkę rowerową lub pieszą albo urządzić z zaprzyjaźnionymi rodzinami mecz ulubionej gry drużynowej. Podczas brzydszej pogody rozwiązaniem może być basen lub wspólne szaleństwo w hali z trampolinami.
Dzień rodziny na wesoło
Śmiech to zdrowie i nieodzowny składnik każdej relacji. Warto pomyśleć nad taką formą spędzenia czasu z rodziną, która przyniesie możliwie najwięcej satysfakcji wszystkim członkom i będzie po prostu radosna! Dla każdej rodziny może być to co innego: wspólne obejrzenie ulubionej komedii, zabawa w udawanie siebie nawzajem, zamienienie się rolami, wyjście do parku rozrywki. Możliwości są nieograniczone!
2 godziny dla rodziny: kiedy?
Dwie godziny dla rodziny to akcja organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Rodziny. Uczestniczące w akcji firmy 15 maja skracają czas pracy o 2 godziny. Uzyskany dzięki temu czas wolny pracownicy mogą przeznaczyć na przebywanie z rodziną. Niektórzy pracodawcy podejmują się zorganizowania w tym czasie atrakcji przeznaczonych dla swoich pracowników i ich rodzin. Celem akcji 2 godziny dla rodziny jest zwrócenie uwagi na wartość, jaką jest rodzina i podkreślenie, że pracownicy przede wszystkim są członkami swoich rodzin, a dopiero w następnej kolejności osobami zatrudnionymi w konkretnej firmie.
Z roku na rok coraz więcej marek dołącza do akcji 2 godziny dla rodziny. Lista firm, które aktualnie są zgłoszone, znajduje się na stronie akcji.
Dzień Rodziny – cytaty i piosenki
Światowy Dzień Rodziny obchodzony jest oczywiście także w placówkach edukacyjnych. Często połączony jest z obchodami Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. W ramach festynów dzieci często przygotowują autorskie programy, a w nich piosenki, wiersze i życzenia dla swoich rodzin.
Czytelnicy pytają, kiedy obchodzimy Dzień Rodziny
Co to jest Dzień Rodziny?
Międzynarodowy Dzień Rodziny został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) 20 września 1993 roku. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę związaną z rodziną. Definicja rodziny zmienia się na przestrzeni czasów i jest niekiedy powodem sporów politycznych, jednak bezsprzecznie stanowi podstawową komórkę społeczną.
Jakie atrakcje na Dzień Rodziny?
Światowy Dzień Rodziny jest obchodzony w wielu miastach Polski w sposób zorganizowany. Niekiedy jego obchody połączone są z nadchodzącymi bardziej znanymi powszechnie świętami, jak Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Warto zainteresować się także akcją „Dwie godziny dla rodziny” w której biorą udział różne firmy. Polega ona na skróceniu o 2 godziny czasu pracy w dniu obchodów święta rodziny, celem podkreślenia faktu, że pracownicy są nie tylko ważną częścią danej firmy, ale przede wszystkim – swojej rodziny.