Szkoła w chmurze - matura 2025. Jak wyglądały egzaminy? 5 tys. Uczniów, "miasteczko maturalne" i telebimy matura 13

Szkoła w Chmurze – matura 2025. Jak wyglądały egzaminy? 5 tys. uczniów, „Miasteczko maturalne” i telebimy

W tym roku Szkoła w Chmurze po raz trzeci organizuje matury dla swoich uczniów. Ze względu na liczbę chętnych było to naprawdę trudne wyzwanie logistyczne na dużą skalę. Egzaminy odbywały się w dwóch miastach, w kilku budynkach, a organizatorzy oprócz sal egzaminacyjnych przygotowali także całe zaplecze dla zdających. Jak przebiegły najważniejsze testy? Czy w Szkole w Chmurze trzeba zdawać maturę? Ile kosztuje Szkoła w Chmurze 2025? Gdzie matura w chmurze 2025?

Szkoła w Chmurze matura 2025. Gdzie się pisze maturę po Szkole w Chmurze?

Popularność edukacji domowej w Polsce wystrzeliła w ostatnich latach i wciąż rośnie. Najlepszym tego dowodem jest tegoroczna matura organizowana przez Szkołę w Chmurze, czyli największej instytucji zajmującej się obecnie kształceniem dzieci zdalnie, w domach. Kształcenie odbywa się za pomocą autorskiej platformy edukacyjnej, ale uczniowie mogą korzystać także z konsultacji z nauczycielami i psychologami, również w stacjonarnych centrach spotkań.

Organizacja egzaminów państwowych dla uczniów Szkoły w Chmurze ze względu na ich liczbę jest dużym przedsięwzięciem i wyzwaniem logistycznym. Zgodnie z przepisami wszystkie instytucje „opiekujące się” uczniami na edukacji domowej, zobowiązane są zorganizować i przeprowadzić oficjalne egzaminy według procedur. Muszą zatem odbyć się stacjonarnie z zachowaniem wszelkich standardów.

W związku z powyższym maturzyści zapisani do Szkoły w Chmurze musieli przyjechać na egzaminy do Warszawy lub do Poznania, gdzie do matur przystąpiło niemal 5 tys. uczniów. Przebiegu egzaminu pilnowało kilkadziesiąt komisji, pod okiem przedstawicieli Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Ze względu na konieczne do spełnienia procedury egzaminacyjne organizatorom nie udało się znaleźć w Warszawie budynku, który w pełni spełniałby wymogi. Dlatego Szkoła w Chmurze samodzielnie zorganizowała całe „miasteczko maturalne”, wykorzystując kompleks konferencyjny klubu Legia Warszawa, do którego dobudowano specjalne, dostosowane do potrzeb uczniów, komisji oraz rodziców sale. „W tym roku stawiamy […] pięć osobnych budynków z salami egzaminacyjnymi o różnej wielkości. Do tego osobne dwa piętrowe budynki stanowiące zaplecze organizacyjne” – mówił w wywiadzie dla Interii Michał Cieśla, rzecznik Fundacji Szkoła w Chmurze.

Każdy z powstałych budynków został wyposażony w klimatyzację, a także telebimy i profesjonalne nagłośnienie. Wydzielono osobne sale dla uczniów ze specjalnymi dostosowaniami, np. uczniów z afazją oraz innymi dysfunkcjami i problemami z nauką. Uczniowie mieli zapewnioną także pomoc psychologiczną, a w razie sytuacji kryzysowej nad bezpieczeństwem uczniów czuwał zespół ratownictwa medycznego.

Zobacz: Szkoła w Chmurze. Wyniki matur pod okiem MEN. Zaskakujący rezultat kontroli

Ile uczniów z chmury zdało maturę?

Uczniowie Szkoły w Chmurze osiągają satysfakcjonujące oceny na świadectwach, jednak wyniki maturalne wykazują pewne wahania. W 2023 roku aż 85% maturzystów pomyślnie zdało egzamin dojrzałości, natomiast w 2024 roku wskaźnik ten spadł – egzaminu nie zaliczyło 25% zdających. Rezultaty z poszczególnych przedmiotów kształtują się jednak na poziomie zbliżonym do średnich krajowych.

Czytelnicy pytają o matury w chmurze 2025

Szkoła w chmurze gdzie matura 2025?

W Poznaniu i w Warszawie – m.in. w centrum konferencyjnym klubu Legia Warszawa.

Szkoła w Chmurze liczba uczniów 2025?

Szkoła w Chmurze liczy obecnie ponad 30 tys. uczniów.

Sprawdź też: