Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Płód już w łonie matki słucha i reaguje na otaczające go dźwięki. Słuchanie muzyki w ciąży pozwala się zrelaksować przyszłej mamie i wspiera rozwój dziecka.

Muzyka w ciąży: od kiedy dziecko ją słyszy?

Bardzo długo panowało przekonanie, że dziecko w łonie matki nie reaguje na bodźce z zewnętrznego świata, nic nie słyszy i nie widzi. Obecnie już wiemy, że słuch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem w okresie płodowym. Dziecko cały czas jest otoczone kakofonią dźwięków, od bicia serca matki po… szum ulicy. Dlatego też, noworodki dopiero tuż po narodzinach poznają co to cisza i lepiej zasypiają przy szumiących dźwiękach przypominających im te słyszane w brzuchu mamy.

Co ciekawe, aparat słuchowy i ośrodek słuchu u płodu rozwijają się w pełni dopiero w 24 tygodniu życia płodowego. Wcześniej maluch słucha całym ciałem. Płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, a dziecko odbiera je poprzez receptory rozmieszczone na skórze. Jaki z tego wniosek? Słuchanie muzyki w ciąży ma sens nawet w pierwszych miesiącach oczekiwania na narodziny dziecka.

Sprawdź też:

Muzyka relaksacyjna i poważna w ciąży

Noworodek jak najbardziej zapamiętuje dźwięki i głosy z okresu prenatalnego. Płód dobrze reaguje też na muzykę klasyczną w ciąży. Można puszczać ją poprzez umieszczenie słuchawek na brzuchu, prosto z odtwarzacza lub chodząc na koncerty np. do filharmonii. By dźwięki miały korzystny wpływ na rozwój maluszka, wystarczy 5-10 minut słuchania ich dwa razy dziennie. Nawet głośna muzyka w ciąży nie szkodzi dziecku, gdyż powłoki brzuszne ją wyciszają. Płód nie przepada jednak za gwałtownymi dźwiękami. Najlepiej odbiera te o niskich częstotliwościach, czyli np. dźwięk wiolonczeli czy fletu. Wtedy też uspokaja się, a częstotliwość bicia jego serduszka maleje.

Dziecko w brzuchu matki lubi też słuchać muzyki zbliżonej do naturalnego rytmu bicia serca człowieka. I tak, jak zapamiętuje głos rodziców, tak też pamięta muzykę usłyszaną w ciąży, dzięki czemu może ona wpływać na dziecko uspokajająco już po narodzinach.

Muzyka poważna w ciąży wpływa na rozwój dziecka

Puszczanie dziecku muzyki w okresie prenatalnym, nie wpływa tylko na rozwój układu słuchowego. Naukowcy udowodnili, że słuchanie przez dziecko utworów muzyki klasycznej i barokowej w ciąży stymuluje rozwój jego inteligencji i zdolności orientacji przestrzennej. Jest to tak zwany “efekt Mozarta”. Muzyka wpływa także na zdolności językowe, rozwój emocjonalny czy logicznego myślenia.

Najciekawsze utwory dla mam w ciąży

Na portalach z muzyką online można znaleźć wiele playlist polecanych ciężarnym mamom i noworodkom tuż po narodzinach. Jedną z nich, jest wspomniana już spokojna muzyka Mozarta:

A jeśli niemowlę po urodzeniu ma problemy z zaśnięciem, warto spróbować puszczenie mu białego szumu, zamiast kołysanki:

Inną opcją są też dźwięki przypominające te, jakie słyszy w łonie matki:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

  1. Czy mogą Państwo podać jakie badania wykazały te cudowne efekty słuchania muzyki klasycznej?

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo