Ból gardła u dziecka – skuteczne sposoby na walkę z infekcją gardła

Ból gardła u dziecka to zawsze nieprzyjemne doświadczenie zarówno dla samego chorego jak i dla jego rodziców. Troska o zdrowie dziecka i niepokój wywołany pojawiającą się infekcją, wpisane są już na dobre w macierzyństwo. Truchlejemy za każdym razem, kiedy nasza pociecha skarży się na dolegliwości bólowe, mimo iż najczęściej są to objawy niegroźnej infekcji wirusowej. Ból gardła również w większości przypadków wywołany jest przez wirusy. Znacznie rzadziej zdarzają się infekcje bakteryjne. W każdym przypadku potrzebna jest czujność, baczna obserwacja dziecka i objawów towarzyszących bólowi. Przyda się również duża doza cierpliwości, niezbędnej do przetrwania z marudnym chorowitkiem w domu.

Ból gardła u dzieci – najczęstsze przyczyny

Kiedy dziecko skarży się na ból gardła, najczęstszą jego przyczyną jest wirusowe zapalenie gardła. Takiej infekcji mogą dodatkowo towarzyszyć następujące objawy:

  • zaczerwienienie gardła
  • ból przy przełykaniu
  • złe samopoczucie
  • bóle mięśniowe
  • podwyższona temperatura
  • ból głowy
  • pogorszenie apetytu

Do innych przyczyn bólu gardła u dzieci należą:

  • różnego rodzaju alergie
  • refluks żoładkowo-przełykowy
  • grzybice jamy ustnej
  • wysuszenie śluzówek (zwłaszcza w zimie, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest zbyt suche)
  • zapalenie zatok przynosowych
  • silne nadwyrężenie gardła

Jedną z częstych chorób wieku dziecięcego, wywołującą silny ból gardła jest angina, wywołana przez paciorkowce. Anginę dość łatwo odróżnić od zwykłej infekcji wirusowej ponieważ objawia się ona bardzo silnym bólem gardła, wysoką gorączką, oraz charakterystycznymi białymi plamami w jamie ustnej. Jeżeli mamy podejrzenia że nasze dziecko choruje na anginę, nie wolno bagatelizować sprawy. Dziecko powinien obejrzeć lekarz, który jeżeli potwierdzi się diagnoza, najprawdopodobniej przepisze antybiotyk. Nieleczona angina może skutkować poważnymi powikłaniami.


Sprawdź także: Bakteria czy wirus? Kto jest winowajcą złego samopoczucia dziecka?


Jak leczyć ból gardła u dziecka?

Ból gardła jest bardzo dokuczliwy, dlatego rodzice szukają różnych sposobów aby przynieść ulgę swojemu dziecku. Jeżeli mamy do czynienia z bólem towarzyszącym infekcji górnych dróg oddechowych, który najczęściej spowodowany jest podrażnieniem gardła spływającą z nosa wydzieliną oraz kaszlem. Dziecko nie gorączkuje, a jego stan ogólny jest dobry, wówczas możemy spróbować leczyć ból gardła objawowo. Jeżeli jednak dziecko skarży się na ostry ból gardła, gorączkuje a w jego jamie ustnej widoczny jest biały nalot lub czerwone wybroczyny, wtedy konieczna jest dokładna diagnostyka. Powyższe objawy mogą bowiem zwiastować anginę lub bakteryjne zapalenie gardła, które wymaga antybiotykoterapii.

Preparaty na gardło a wiek dziecka

W aptekach dostępne jest mnóstwo preparatów dedykowanych dzieciom. Leki te, mają na celu łagodzenie bólu gardła. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać preparat odpowiedni do wieku naszego dziecka. Na ból gardła u niemowlaka oraz u dzieci do 4 roku życia, możemy spróbować znaleźć delikatny syrop na bazie naturalnych składników, który dzięki właściwościom powlekającym, przyniesie ulgę maleństwu. Możemy również pokusić się o zastosowanie preparatów w sprayu. Działają one miejscowo, znieczulając obolałe gardło.

Dostępne w aptekach lekarstwa na zapalenie gardła u dzieci, zawierają składniki, których zadaniem jest łagodzenie podrażnienia gardła, kojenie bólu, nawilżanie i odkażanie błon śluzowych. Najczęściej w składzie takich preparatów znajdziemy:

  • lidokainę, która działa znieczulająco,
  • salicylan choliny,
  • wyciąg z korzenia prawoślazu, który ma za zadanie powlekać i nawilżać gardło,
  • wyciąg z porostu islandzkiego, łagodzący chrypkę i podrażnienie gardła,
  • wyciąg z szałwii, mający właściwości odkażające.

Większość dostępnych preparatów na ból gardła, przeznaczone jest dla dzieci starszych, od 3-4 roku życia. Zanim zaczniemy jednak podawanie różnego rodzaju medykamentów, warto poznać kilka sprawdzonych, domowych sposobów łagodzenia bólu gardła.

Domowe sposoby na ból gardła

Istnieje wiele naturalnych sposobów leczenia bólu gardła. Przede wszystkim, musimy dbać o jak najlepsze nawilżenie śluzówki. Dobre nawilżenie powietrza w sypialni dziecka to podstawa. Ponadto, dziecko powinno jak najwięcej pić. Woda mineralna w temperaturze pokojowej, będzie najlepszym wyborem. Możemy również spróbować podać dziecku ciepłą wodę z miodem, o ile nie jest uczulone, lub z naturalnym sokiem malinowym. Miód posiada wiele leczniczych właściwości, dlatego warto wspomagać się nim podczas leczenia infekcji. Naturalny sok malinowy natomiast, jest bogaty w witaminę C, ważną dla naszego organizmu podczas walki z chorobą.

Do znanych i skutecznych, domowych “preparatów” na ból gardła u dzieci, zalicza się również:

  •  płukanka z wody z solą – woda z solą na gardło, to specyfik znany od lat, sól ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i odkażające, pomaga w walce z infekcją gardła,
  • płukanka z naparu szałwii/czarnego bzu/lipy/rumianku – ziołowe napary znane są ze swoich leczniczych właściwości, lipa doskonale nawilża śluzówkę, rumianek podobnie jak szałwia działa odkażająco, natomiast czarny bez posiada mnóstwo dobroczynnej witaminy C,
  • syrop z cebuli, miodu i cytryny – bomba witaminowa, która ma za zadanie wzmocnić organizm i dostarczyć mnóstwo cennych składników, niezbędnych w walce z infekcją. Mieszankę można wzbogacić o czosnek, imbir czy maliny,
  • sok malinowy – bogactwo naturalnej witaminy C,
  • mleko z miodem i cytryną, ewentualnie mleko z czosnkiem, masłem i miodem – o ile dziecko nie ma uczulenia na żaden ze składników. Taka mieszanka, świetnie wspomoże organizm naszego malucha, w walce z chorobą.

Niektórzy twierdzą, że lody na ból gardła to złoty środek i idealny na leczenie infekcji u dzieci. Niestety, lody nie posiadają żadnych, udokumentowanych właściwości leczniczych. Złudne twierdzenie, że pomogły one komuś na ból gardła, mogło wziąć się jedynie z tego powodu, że ich zimna konsystencja, chwilowo załagodziła ból gardła spowodowany stanem zapalnym i obrzękiem gardła.

Jeżeli chcemy skutecznie i bezpiecznie pomóc naszemu dziecku w walce z chorobą, trzeba uzbroić się w cierpliwość i mnóstwo empatii dla cierpiącego malucha. Wspierajmy jego organizm naturalnymi witaminami, dbajmy o jego nawodnienie, oraz zapewnijmy odpowiednią ilość wypoczynku, niezbędnego do regeneracji. Jeżeli to konieczne, zdajmy się na opinię specjalisty, a na wspólne lody przyjdzie czas, kiedy maluch wróci do zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo