Są takie momenty gdy uczniowie, rodzice i cała społeczność szkolna nie skupia się na wadach i zaletach kształcenia na odległość. W takiej sytuacji znaleźli się uczniowie i absolwenci XXVII Tadeusza Czackiego w Warszawie. Ich nauczycielka języka Polskiego Alicja Zięba zmarła 26.03.2020 roku. Byli podopieczni złożyli jej piękny hołd.
Niezwykła nauczycielka języka polskiego
Pani Alicja Zięba nauczycielką polskiego w XXVII Tadeusza Czackiego w Warszawie była od 1987 roku. Na stronie internetowej szkoły napisała o sobie:
“Moje zainteresowania? Ogrom skromności i nieśmiałości nie pozwala mi odpowiedzieć… Interesuję się literaturą, turystyką, filmem, misiami, misiologią, misizmem i jamnikiem Felką.”
Z wywiadu dla Gazety Wyborczej, którego udzieliła w 2001 roku możemy dowiedzieć się, że uważała iż relacja nauczyciel – uczeń budowana jest na zaufaniu. Natomiast przyjaźń z uczniami nie może być wymuszona, bo jej podopieczni pragną być traktowani jak dorośli, czyli jednostki samodzielne. Miała świadomość, że w szkole krąży o niej opinia, która określa ją jako bardzo wymagającą. Mimo to uczniowie darzyli ją ogromnym szacunkiem, a dowodem na to może być fakt, że nazywali ją osobowością i dzięki ich wstawiennictwu otrzymała nagrodę Sapere Auso.
Wyjątkowe pożegnanie nauczycielki
O tym jak ważną osobą w życiu swoich absolwentów była polonistka Alicja Zięba, świadczy ilość komentarzy, w których byli uczniowie wspominają swoją ukochaną, pełną pasji nauczycielkę.
„Pani Profesor, jak to się stało??? Przecież „syntezy” z polskiego były pewne jak śmierć i podatki…”
„Pokazała, jak w partnerski i pełen zaufania sposób iść przez życie jako człowiek przyzwoity, szanujący ludzi, jednocześnie stojący na straży swoich przekonań i wartości”.
„Uroczy terror, partnerskie podejście i niekonwencjonalne metody, powodujące, że nie można było nie czytać i nigdy nie było nudno”.
By uczcić pamięć swojej mentorki od polskiego gro byłych uczniów nagrało utwór, który w piękny sposób oddaje hołd jej pamięci.