Czy dzieci muszą nosić maseczki? Eksperci twierdzą, że tak

Od najbliższego czwartku wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Czy dzieci muszą nosić maseczki? Czy maseczki dla dzieci wyglądają inaczej niż te dla dorosłych? Jak namówić dziecko, by chodziło w maseczce?

Czy dzieci muszą nosić maseczki? Eksperci twierdzą, że tak
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • CDC oraz WHO podkreślają, że noszenie maseczek przez wszystkich członków społeczeństwa spowalnia rozprzestrzenianie się wirusa.
 • Noszenie maseczki chroni innych a nie osoby noszące je.
 • Od 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony zostaje obowiązek chodzenia w maseczkach. Również dla dzieci.
 • Dzieci zdecydowanie częściej niż dorości przechodzą infekcję COVID-19 bezobjawowo, dlatego w ich przypadku noszenie maseczek ma szczególne uzasadnienie.
 • Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention zaleca, by maseczki ochronne dla dzieci stosować od 2 roku życia dziecka.
 • Maseczki dla niemowlaka mogą stwarzać ryzyko uduszenia się lub zadławienia, dlatego nie należy z nich korzystać.
 • Zamiast maseczki dla niemowlaka zaleca się zakrywanie gondoli wózka np. poprzez założenie osłonki przeciwdeszczowej.

Czy dzieci muszą nosić maseczki?

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa oficjalne stanowisko odnośnie maseczek poszczególnych organizacji zajmujących się zdrowiem publicznym zmieniało się wielokrotnie. W Polsce przeszliśmy drogę od zupełnego bagatelizowania kwestii ochrony z pomocą masek, poprzez zalecanie noszenia masek przez osoby chore lub podlegające kwarantannie, do obecnego nakazu zakrywania twarzy przez wszystkich obywateli. Przypomnijmy, że zgodnie z oficjalnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, od czwartku 16 kwietnia wszyscy Polacy są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa w czasie przebywania w miejscach publicznych.

Rozporządzenie to budzi wiele wątpliwości. Jednym z nich jest to, czy dzieci też muszą nosić maseczki i – jeśli tak – od jakiego wieku. Dodatkowo, czy maseczki ochronne dla dzieci chronią je przed zachorowaniem i jaki typ maski wybrać, aby jak najlepiej spełniała swoją funkcję.  Stanowisko amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób) jest w kwestii noszenia masek przez dzieci jednoznaczne: wszystkie dzieci powyżej 2. roku życia powinny je nosić, a dzieci młodsze powinny być osłaniane w czasie przebywania w miejscach publicznych. Niemowlaki oraz dzieci, którym nie można wyjaśnić zasadności i bezpiecznego używania masek mogą ich nie nosić, ze względu na zwiększenie ryzyka uduszenia się lub zadławienia. W takim przypadku zasadne jest okrywanie gondoli np. osłonką przeciwdeszczową z zachowaniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz wózka.

Maseczki dla dzieci: kogo chronią i przed czym?

Na temat masek ochronnych toczy się nieprzerwana dyskusja w mediach. Powielanych jest również wiele mitów. Dlatego warto stosować się do oficjalnych zaleceń organizacji o światowej renomie, które swoje stanowisko opierają na badaniach i doświadczeniu w walce z chorobami epidemicznymi.

Zarówno CDC (Centers of Disease Control and Prevention), jak i WHO (World Health Organisation) podkreślają, że noszenie masek przez wszystkich jest ważnym elementem spowalniania tempa rozprzestrzeniania się wirusa. Maseczki stanowią nie tyle ochronę dla osoby ją noszącej, ile dla osób przebywających wokół niej. Maski ochronne znacząco ograniczają zasięg drobinek śliny i płynów ustrojowych znajdujących się w nosogardzieli, a wraz z nimi, wirusa. Mówiąc innymi słowy: solidarność społeczna w przypadku maseczek ma działać zgodnie z zasadą „moja maseczka chroni ciebie, a twoja maseczka chroni mnie”.

W przypadku dzieci noszenie maseczek jest tym bardziej uzasadnione, że według wszelkich dostępnych na ten moment danych, dzieci najczęściej przechodzą zakażenie wirusem bezobjawowo, za to są jego nosicielami. Stosowanie się do zaleceń dotyczących noszenia przez nich maski może przyczynić się do ograniczenia zachorowań na wirusa wśród grup obarczonych znacznym ryzykiem komplikacji.

Maseczki dla dzieci: z czego powinny być wykonane?

CDC i WHO są zgodne, że osoby prywatne powinny unikać noszenia profesjonalnych maseczek chirurgicznych ze względu na problemy z ich aktualną dostępnością, na czym cierpią przede wszystkim pracownicy służby zdrowia. Zwykli obywatele powinni zatem sięgać po maseczki wielokrotnego użytku, szyte z materiałów powszechnie dostępnych, takich jak bawełna.

Sprawdź: Jak uszyć dobrej jakości maseczkę w domu?

Tego typu rozwiązanie jest również dobre dla dzieci. Szczególnie, że maseczki szyte własnoręcznie lub na zamówienie pozostawiają wiele możliwości personalizacji zarówno pod względem rozmiarówki, jak i wzorów.

W tym miejscu warto wspomnieć, że żadna z maseczek na twarz, niezależnie od typu materiału, z której ją wykonano, nie stanowi wystarczającej bariery, która całkowicie chroni przed zachorowaniem. Maseczki są jednak zalecane ze względu na to, że znacząco mogą zmniejszać rozprzestrzenianie się wirusa oraz pomagają w utrwalaniu nawyku niedotykania twarzy.

Jak namówić dziecko do noszenia maski?

Nakaz nakazem, ale jak wiadomo kilkulatki nie zawsze chętnie dostosowują się do odgórnych zaleceń. Zatem jak sprawić, aby niezbyt chętny w tym zakresie do współpracy trzylatek zechciał nosić maskę?

 • Dawaj dobry przykład. Dzieci uczą się głównie przez naśladownictwo, a nie przez słuchanie nakazów. Jeśli rodzice sami nie stosują się do reguł, które chcą egzekwować od dzieci, często kończy się to porażką. Dlatego za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu (nawet ze śmieciami) zakładaj maskę. W ten sposób łatwiej będzie wytłumaczyć maluchowi, że opuszczanie mieszkania wiąże się z noszeniem tego elementu stroju.
 • Wyjaśnij, dlaczego. Dzieciom trudno zrozumieć nakazy, jeśli nie wiedzą, czemu mają one służyć. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że maseczki pomagają chronić innych ludzi. Co ważne, maluchy lubią mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość: jeżeli rozumieją, że ich działanie ma wielkie znaczenie, są znacznie bardziej skore do współpracy.
 • Oswajaj strachy. Maseczki mogą być przerażające, ale nie muszą. Jeśli masz możliwość i umiejętności pozwalające na uszycie maski w domu, wykonaj ją wspólnie z dzieckiem, np. z materiału w wybrany przez dziecko wzór. Możesz też zamówić maskę w internecie, wybierając wzór czy kolor, który przypadnie do gustu maluchowi. Wspólnie z dzieckiem wykonajcie maskę origami, którą założycie na ulubionego misia. Jak wykonać w prosty sposób taką maseczkę z ręcznika papierowego możesz obejrzeć tutaj:

Pamiętaj, że taka maseczka nie stanowi ochrony (wbrew powielanym niekiedy w internecie mitom), może jednak stanowić świetny sposób na oswojenie dziecka z ideą noszenia masek.

 • Bądź systematyczny. Dzieciom niekiedy trudno zrozumieć złożone zasady. CDC stwierdza, że nie ma konieczności noszenia maski, jeśli dziecko znajduje się w przepisowej odległości od innych osób, np. na boisku, łące czy w lesie. Dla niektórych dzieci może to być jednak mylące, kiedy jest czas na założenie maski, a kiedy nie. W takich przypadkach bądźcie konsekwentni: noście maski zawsze, kiedy jesteście na zewnątrz.

Jak bezpiecznie nosić maseczki wielorazowe?

Ucząc nosić malucha maseczkę wielorazową, warto również uczulić go na to, w jaki sposób to robić. Ciągłe ściąganie maski, przesuwanie jej na szyję lub brodę zupełnie zaprzecza sensowi jej noszenia. Zarówno dorośli, jak i dzieci, nie powinni dotykać maski w trakcie noszenia jej na twarzy. Jeśli tak się stanie, powinni od razu umyć ręce lub zdezynfekować je roztworem alkoholu. Przed założeniem, ale również po ściągnięciu maski konieczne jest dokładne umycie rąk. Ściąganie maski należy zaczynać od tyłu (od troków/gumek podtrzymujących maskę za uszami/na potylicy), a nie od przodu. Jeśli dziecko samo nie potrafi tego zrobić, należy mu pomóc. Wielorazowe maski powinny być prane po każdym użytku w 60 stopniach, można je również dodatkowo przeprasować lub wysuszyć w suszarce.

Rodzice pytają o maseczki dla dzieci:

Czy dzieci też muszą nosić maseczki?

Tak. Zgodnie z zaleceniami CDC (amerykańskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób) wszystkie dzieci powyżej 2. roku życia powinny nosić maski. W Polsce aktualne rozporządzenie Ministra Zdrowia zobowiązuje prawnie do noszenia masek wszystkich, z wyjątkiem dzieci poniżej 4 roku życia i w przypadku osób, u których dolegliwości zdrowotne (np. astma) to uniemożliwiają.

Jaka maseczka dla dzieci będzie najlepsza?

Najlepsze maseczki ochronne dla dzieci to takie, które szczelnie przylegają do twarzy, ale jednocześnie pozostawiają komfort swobodnego oddychania. Dobrze sprawdzają się maseczki bawełniane. Umożliwiają one również personalizację pod względem rozmiaru, jak i wzoru, co dodatkowo może pomóc w namówieniu dziecka do noszenia maseczki.

Po co dzieci powinny nosić maski ochronne?

Według najnowszych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa i przebiegu zachorowania na COVID-19, dzieci znacznie częściej przechodzą zarażenie bezobjawowo. Jednocześnie jednak mogą być nosicielami i przebywając w miejscach publicznych, przyczyniać się do rozprzestrzeniania choroby. Dlatego maseczki ochronne dla dzieci są ważne ze względu na ograniczenie pandemii i bezpieczeństwo osób z grup ryzyka.

Maseczka dla niemowlaka: czy jest potrzebna?

Dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny mieć zakładanych maseczek, ze względu na zwiększone ryzyko udławienia się lub uduszenia. Niemowlaki powinny być jednak osłaniane przebywając w wózkach (np. osłonką przeciwdeszczową lub chustą), z zachowaniem wszelkich środków ostrożności dotyczących cyrkulacji powietrza.

Czy dzieci mogą się bawić z innymi dziećmi, jeśli są w maskach?

Nie. Noszenie masek nie chroni przed zachorowaniem, dlatego przestrzeganie zasad dotyczących bezpiecznego dystansu społecznego powinny być nadal zachowane. Maseczki – dla dorosłych i dzieci – mają stanowić dodatkową barierę w czasie, kiedy kontakt z innymi ludźmi jest konieczny: podczas wizyty u lekarza, w sklepie, w aptece. Należy jednak mieć na względzie, że ograniczanie wychodzenia z domu, a szczególnie nie zabieranie ze sobą dzieci poza sytuacjami, gdy jest to naprawdę niezbędne, stanowi najlepszą ochronę zarówno dla nich, jak i dla pozostałych osób.

Zobacz też:

Czy dzieci muszą nosić maseczki?

Źródła:
 • Use of Cloth Face Coverings to Help Slow the Spread of COVID-19, oficjalna strona amerykańskiego CDC, dostęp 14.04.2020

Dodaj komentarz

Newsy
Jak zrobić maseczkę na usta? Czy domowej roboty maseczka na twarz działa?
Medyczne maseczki już od dłuższego czasu nie są dostępne nie tylko dla przeciętnej osoby, ale również dla służby zdrowia. Problemy z zaopatrzeniem zgłaszają szpitale, załogi karetek pogotowia ratunkowego, pracownicy aptek.
Czytaj dalej
Newsy
Niezwykłe pożegnanie nauczycielki. Ten utwór uczniowie zadedykowali zmarłej polonistce
Są takie momenty gdy uczniowie, rodzice i cała społeczność szkolna nie skupia się na wadach i zaletach kształcenia na odległość. W takiej sytuacji znaleźli się uczniowie i absolwenci XXVII Tadeusza
Czytaj dalej
Newsy
Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?
Polska wkroczyła w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak kluby fitness, siłownie i baseny wciąż pozostają zamknięte. Kiedy będziemy mogli ćwiczyć i pływać w miejscach, które były dla
Czytaj dalej
Newsy
300 plus zamiast bonu turystycznego 1000 plus? Rząd rozważa alternatywne rozwiązania
Czy Polacy będą mogli skorzystać z bonu na wakacje o wartości 1000 złotych? Przyszłość rządowego programu, który miał zachęcić obywateli do podróży po kraju i wesprzeć rodzimą branżę turystyczną wciąż
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2020? [HARMONOGRAM, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]
Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne egzaminy szkolne, w tym egzamin ósmoklasisty, odbędą się w innych terminach, niż pierwotnie planowano. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło harmonogram egzaminów, a także wytyczne, których
Czytaj dalej
Newsy
Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę! [Nowe zasady]
Kancelaria Premiera na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że już od 30 maja dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw. To informacja na którą z utęsknieniem czekali nie tylko najmłodsi. Jakie
Czytaj dalej
Finanse Newsy Turystyka
900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje
Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Konferencja MEN: Rekrutacje do szkół w formie elektronicznej. Matury wyłącznie w formie pisemnej. Kiedy wyniki?
Szczegóły dotyczące harmonogramu egzaminów i rekrutacji przedstawił dziś (wtorek 19.05.2020) na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne i ósmoklasisty? Kiedy uczniowie poznają ich wyniki
Czytaj dalej
Newsy
„Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy” – 456 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem zakażenia wirusem
Testy przeprowadzone wśród wszystkich pracowników miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi dały wynik pozytywny lub wątpliwy u 456 osób. W rezultacie większość tych placówek w mieście wciąż pozostaje zamknięta. Badania przed
Czytaj dalej
Newsy
Kiedy otwarcie placów zabaw? Nowe regulacje a pójście z dzieckiem na plac zabaw
Po kolejnej konferencji prasowej dotyczącej odmrażania gospodarki wróciły pytania dotyczące placów zabaw. Czy rząd zdecyduje się na ich otwarcie? Czy w ogóle jest to możliwe i jeśli tak, to kiedy? III
Czytaj dalej