9-latka po transplantacji wygrała walkę z COVID-19! [Wrocław]

Dziewięcioletnia dziewczynka po przeszczepie szpiku, która na początku kwietnia zaraziła się koronawirusem, odzyskała zdrowie. Dwa kolejne testy na obecność SARS-COV2 wykazały wynik ujemny. “To jeszcze nie jest wygrana wojna, ale to wygrana bitwa” poinformował dr hab. nauk medycznych Krzysztof Kałwak.

Dziewczynka po transplantacji zarażona koronawirusem

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei to obecnie największy w Polsce ośrodek przeszczepowy, który specjalizuje się w pomocy dzieciom. Na stałe szpital ma pod swoją opieką około dwóch tysięcy kilkuletnich (i młodszych) pacjentów. 3 kwietnia, Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, poinformowała opinię publiczną, że u dziewięcioletniej pacjentki po transplantacji szpiku stwierdzono dodatni wynik testu na SARS-COV2.

Pod koniec marca, niedługo po przeszczepie u dziewczynki pojawiły się objawy grypowe, a dodatkowo również zapalenie płuc. Stan pacjentki był poważny, ale stabilny. Pozytywny wynik testu na koronawirusa stwierdzono również u jej opiekuna, jednego z lekarzy. Testy screeningowe personelu i innych pacjentów nie wykazały obecności koronawirusa, dlatego po kilku dniach pracy w trybie nadzwyczajnym, placówka wróciła do przyjmowania pacjentów. Zarażona dziewczynka przebywała w pełnej izolacji, a oddelegowany do opieki nad nią zespół stosował się do najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Powrót do zdrowia i (niebawem) do domu

Podczas świąt wielkanocnych za pomocą mediów społecznościowych, lekarze Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej poinformowali, że stan pacjentki znacząco się poprawił i niebawem opuści szpitalne łóżko. Dwa testy na koronawirusa nie wykazały jego obecności w organizmie dziewczynki. Pomimo tego, jak poinformował dr Krzysztof Kałwak ze względu na zachowanie środków bezpieczeństwa nadal odwiedza swoją podopieczną “w pełnym rynsztunku prosto z NASA”, co jednak nie przeszkadza im w szerokim uśmiechaniu się do siebie.

To pierwszy udokumentowany w Polsce przypadek wyzdrowienia z COVID-19 tak młodej osoby po transplantacji. Bez wątpienia jest to wielki sukces zespołu lekarskiego i dowód olbrzymiej woli walki ze strony małej pacjentki.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Newsy

Do kiedy wystawianie ocen końcowych?

Rok szkolny powoli dobiega końca, ale nie wszyscy uczniowie mają już wystawione oceny końcowe. Kiedy to nastąpi? Zapoznaliśmy się z harmonogramem roku szkolnego 2019/2020 kilku szkół podstawowych i średnich, aby...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Jak się ubrać na wesele?

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na wesele, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego co nieco o dress code, kolorach i fasonach. Wybierasz się na wesele?...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Życzenia

Życzenia świąteczne dla nauczyciela

Święta to szczególny okres w roku, gdy wymieniamy się życzeniami z wieloma osobami, które są obecne w naszym codziennym życiu. W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej bardzo ważne są zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general