Czy 27 grudnia to dzień wolny? Jakie to święto i od kiedy zacznie obowiązywać?

Już od jakiegoś czasu w mediach pojawiały się informacje o wprowadzeniu nowego święta. Teraz zostało to oficjalnie potwierdzone. We wtorek, 23 listopada, w Poznaniu prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która ustanawia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pomysłodawcami byli m.in. lokalni działacze społeczni oraz organizacje patriotyczne, a także władze samorządowe Wielkopolski. Czy nowe święto państwowe 27 grudnia będzie wolne od pracy i szkoły?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe 27 grudnia.
  • Będziemy wtedy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Data ma upamiętniać bohaterów walczących w 1918 roku o niepodległość.
  • 27 grudnia, mimo bycia świętem państwowym, nie będzie dniem wolnym od pracy ani od szkoły.

27 grudnia 2021 wolne? Prezydent podpisał ustawę

Starania o ustanowienie 27 grudnia narodowym świętem upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie rozpoczęły się już miesiące temu. Projekt powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, ponieważ już od dawna wnioskowali o to działacze społeczni oraz przedstawiciele różnych organizacji patriotycznych i historycznych. Ustawę poparły także władze samorządowe z Wielkopolski.

Ustawa wprowadzająca nowe święto państwowe 27 grudnia została przyjęta przez Sejm już 1 października. Następnie trafiła ona pod obrady Senatu, który przegłosował ją jednomyślnie 28 października. We wtorek, 23 listopada, została podpisana przez prezydenta podczas oficjalnych uroczystości w Poznaniu. Po przejściu wszystkich niezbędnych etapów legislacyjnych, data 27 grudnia została oficjalnie ustanowiona Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Nowe święto ma na celu upamiętnienie bohaterów wielkopolskiego zrywu, który rozpoczął się właśnie 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikom powstania i żołnierzom udało się w styczniu 1919 roku wyzwolić miasto spod niemieckiego panowania, a następnie znaczną część regionu wielkopolskiego. Wydarzenia te miały olbrzymie znaczenie dla kształtowania się granic Polski po odzyskaniu niepodległości, ponieważ przyczyniły się w znacznej mierze do włączenia Wielkopolski do terytorium naszego kraju. Sukcesy i zdobycze terytorialne powstańców zostały zaakceptowane i przypieczętowane przez traktat wersalski, podpisany w 28 czerwca 1919 roku. Bez zwycięstwa w Powstaniu Wielkopolskim nasz kraj mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Wagę tych zdarzeń podkreślał w przemówieniu Andrzej Duda.

Cieszę się ogromnie, że święto to od tego roku wpisze się na trwałe do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej. To jest pewien akt swoistej, dziejowej – może to bardzo wielkie słowo – ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu. […] Przede wszystkim jest to oddanie hołdu naszym bohaterskim przodkom. Ich zasługi są ogromne – w trakcie powstania i po powstaniu, podczas powstań śląskich, wojny polsko-bolszewickiej. Rola naszych bohaterów w odbudowie ojczyzny odradzającej się po tylu latach zaborów jest oczywista i bezspornaPrezydent Andrzej Duda.

Zobacz: Nieoficjalne nauczanie zdalne? Rodzice oburzeni: “Szkoły niby otwarte, a dzieci uczą się online”

Czy 27 grudnia 2021 jest dniem wolnym od pracy?

Na wieść o wprowadzeniu nowego święta spora część osób zaczęła się zastanawiać, czy będzie wolne od szkoły i pracy. Była to tym bardziej interesująca kwestia, że uroczystość wypada dokładnie dzień po Bożym Narodzeniu, a więc oznaczałoby to przedłużenie okresu wolnego. Niestety wszyscy, którzy liczyli z tej okazji na brak obowiązków, będą rozczarowani. Nowe święto państwowe 27 grudnia, czyli Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, nie będzie wolny ani od pracy, ani od szkoły. Inicjatorzy projektu oraz ustawodawca ustalili, że będzie to zwykły dzień pracujący.

Nigdy bym nie podejrzewał, że Wielkopolanie przyjdą do prezydenta, domagając się dnia wolnego od pracy. Ale jest świętym prawem Wielkopolan domaganie się upamiętnienia wielkiego czynu zbrojnego, jakim jest powstanie wielkopolskie.Prezydent Andrzej Duda

Sprawdź: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?

Czy 27 grudnia 2021 jest dniem wolnym od pracy?

Nie, nowe święto wprowadzone 27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy ani w 2021 roku, ani w żadnym kolejnym.

Jakie święto 27 grudnia?

27 grudnia będziemy obchodzili święto nazwane Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Od kiedy 27 grudnia to będzie święto?

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie obchodzony od 2021 roku.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo