Eksperci alarmują! Nowe przepisy od 2022 mogą spowodować podwyżki za żłobek! O ile wzrosną opłaty? Podwyzki za zlobek

Eksperci alarmują! Nowe przepisy od 2022 mogą spowodować podwyżki za żłobek! O ile wzrosną opłaty?

Wszystko wskazuje na to, że do rosnących cen energii, paliwa, usług i artykułów spożywczych w 2022 roku dołączą także podwyżki za żłobek. Jak donoszą urzędnicy, powodem wzrostu cen za opiekę nad maluchami ma być uchwalony niedawno Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W ramach nowego programu rząd oferuje dofinansowanie do opieki nad najmłodszymi dziećmi w wysokości 400 złotych. Samorządy, które już dopłacają do niektórych placówek, chcą skorzystać na tej pomocy. Sprawdź, o ile mogą wzrosnąć opłaty.

W 2022 szykują się podwyżki za żłobek?

Nadchodzący, 2022 rok, nie zapowiada się zbyt optymistycznie, jeśli chodzi o finanse. Wysokie już na tę chwilę ceny usług, towarów, energii i paliwa od stycznia mogą jeszcze wzrosnąć. Niestety, nadchodzi kolejna zła wiadomość, tym razem dla rodziców. Coraz powszechniej zaczynają się pojawiać informacje o planowanych podwyżkach opłat za żłobki. Wszystko wskazuje na to, że wraz z wejściem w życie ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, samorządy zamierzają zwiększyć czesne za żłobki.

Jako bezpośredni powód takiej decyzji urzędnicy wskazują właśnie nowy program wsparcia dla rodzin. Już teraz w wielu gminach trzeba dopłacać do miejsc w żłobkach z budżetu samorządowego. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na każde drugie i kolejne dziecko rodzicom będzie przysługiwać 12 tysięcy pomocy finansowej na opiekę. Natomiast dla jedynego lub pierwszego dziecka w rodzinie rząd przewidziała dofinansowanie w wysokości 400 złotych, które mają być przekazywane bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego. To właśnie z tej ostatniej rządowej propozycji zamierzają skorzystać także samorządy. Podkreślają jednak, że rodzice nie odczują różnicy.

Do końca czerwca gmina uczestniczy w resortowym programie Maluch+. Rodzice płacą tylko za wyżywienie, nie za pobyt. Po zakończeniu projektu gmina, ustalając opłatę, uwzględni możliwość uzyskania dofinansowania z rodzinnego kapitału opiekuńczego

burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Arkadiusz Gralak

Sprawdź: 400 plus na dziecko: nagroda pocieszenia od rządu? Niektórzy jednak dostaną aż 1500 zł

O ile mogą wzrosnąć opłaty za żłobek?

Przepisy ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym zostały już zatwierdzone i przyjęte przez Sejm. Zapisy dotyczące konkretnie dofinansowania na opiekę nad dziećmi w kwocie 400 złotych zaczną jednak obowiązywać dopiero od kwietnia 2022 roku. Przedstawiciele władz samorządowych w niektórych miastach już teraz zapowiadają, że rozpatrywana jest możliwość zwiększenia opłat za żłobki.

W wielu gminach aktualnie musi dopłacać z budżetu do miejsc w tych placówkach, aby zapewnić i ułatwić dostęp jak największej liczbie dzieci. Na przykład w Warszawie żłobki podlegające pod samorząd są darmowe, a w innych gminach ceny są dosłownie symboliczne, rzadko przekraczają 200 złotych miesięcznie – wszystko za sprawą dopłat.

Miesięczna opłata za opiekę wynosi 199 zł. W związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym aktualnie analizowana jest możliwość podniesienia opłat w żłobkach gminnych.

Przemysław Cichy, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

Kondycja finansowa niektórych samorządów nie jest jednak zbyt dobra. Dlatego wiele mówi się o tym, że będą one chciały wykorzystać planowane dofinansowanie w wysokości 400 złotych i wprowadzą podwyżki za żłobek. Kwota dofinansowania na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie nie może przekroczyć jednak ogólnego kosztu ponoszonego przez rodziców miesięcznie na opiekę w placówce. W praktyce oznacza to, że jeśli opłata za żłobek będzie wynosić np. 200 złotych, to dokładnie tyle wpłynie na konto placówki. Gdyby zatem czesne wzrosło do 400 złotych, to tak naprawdę podwyżka byłaby dla rodziców nieodczuwalna, zakładając, że złożą oni wniosek o przyznanie świadczenia. Byłaby to natomiast z pewnością ogromna ulga dla samorządowych budżetów. Gminy mogłyby sporo zyskać, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na dalszy rozwój placówek opiekuńczych.

Sytuacja budżetowa miasta jest trudna, dlatego będziemy analizować każdy wariant, który umożliwi nam rozwój żłobków z jednoczesnym zachowaniem zasady równości dostępu do usługi żłobkowej na obecnym poziomie, dla wszystkich.

Marcelina Bogdanowicz z warszawskiego magistratu

Zobacz: Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?