Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?

Jest już decyzja w sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego! Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus, co oznacza, że tysiące polskich rodzin wkrótce będą mogły ubiegać się o nowe środki finansowe. Nie wszyscy rodzice mogą jednak liczyć na pieniądze. Kto otrzyma świadczenie? Na jakich zasadach będzie przyznawane?

Nowe 500 plus już wkrótce. Kto otrzyma dodatek?

W ostatni tygodniu zakończyły się rządowe prace nad nowym świadczeniem dla rodzin, które ma wejść w życie w ramach Polskiego Ładu. Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus. Mowa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Zgodnie z nowymi przepisami od stycznia 2022 roku tysiące rodzin w Polsce otrzyma w sumie 12 tysięcy złotych na dziecko. Aby ubiegać się o te środki, należy jednak spełniać pewne warunki.

Pieniądze będą przysługiwały na każde drugi i kolejne dziecko, między 12. a 36. miesiącem życia. Kryterium wiekowe wynika bezpośrednio z głównych założeń programu. Powstał on z myślą o wsparciu rodzin w opiece nad maluchami po tym, jak mamie skończy się już urlop macierzyński, czyli po ukończeniu 12 miesięcy. W tym momencie mama musi wrócić do pracy, a dziecko do czasu osiągnięcia wieku przedszkolnego (3 lata) trafia do żłobka, do dziadków lub rodzice muszą skorzystać z pomocy domowej opiekunki. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wesprzeć rodziny w takiej sytuacji.

Pieniądze będą wypłacane na drugie i kolejne dziecko, na pierwszą lub jedyną pociechę w rodzinie środki nie będą przysługiwały. W sumie na jedno dziecko można otrzymać 12 tysięcy złotych, ale to rodzice zdecydują, czy wolą otrzymywać 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 złotych miesięcznie przez rok.

Zobacz: Rząd uderzy w alimenciarzy od 1 grudnia? Konsekwencje mogą dotknąć także ich pracodawców

Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus. Jak złożyć wniosek?

Realizacją nowego programu będzie zajmował się ZUS i to do niego należy kierować wnioski. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o wypłatę świadczenia będzie można się ubiegać nie wcześniej niż 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca i najpóźniej 30 dni po tej dacie. Odpowiednie dokumenty i wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną (z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, Portalu Zaufanego). Prawdopodobnie za pośrednictwem platformy PUE ZUS.

Zobacz: Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

Świadczenie na pocieszenie? 400 plus dla jedynaków

W nowych przepisach uwzględniono także dzieci, które nie załapią się na środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Rodzice jedynaków między 12. a 36. miesiącem życia mają otrzymać 400 złotych dodatku na opiekę. Pieniądze będą przysługiwały także na pierwsze dziecko w rodzina, w których kolejne będą objęte nowym 500 plus.

Dodatek w wysokości 400 złotych będzie służył dofinansowaniu pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub pod opieką opiekuna dziennego. Środki mają być wysyłane bezpośrednio na konto tych placówek lub do prywatnego opiekuna.

Sprawdź: Kiedy zdalne nauczanie w 2021? Rok temu zamknięto szkoły przy dwa razy mniejszej liczbie zakażeń niż wczoraj

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general