Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie? Sejm przyjal ustawe o dodatkowym 500 plus

Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus! Jak otrzymać to świadczenie?

Jest już decyzja w sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego! Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus, co oznacza, że tysiące polskich rodzin wkrótce będą mogły ubiegać się o nowe środki finansowe. Nie wszyscy rodzice mogą jednak liczyć na pieniądze. Kto otrzyma świadczenie? Na jakich zasadach będzie przyznawane?

Nowe 500 plus już wkrótce. Kto otrzyma dodatek?

W ostatni tygodniu zakończyły się rządowe prace nad nowym świadczeniem dla rodzin, które ma wejść w życie w ramach Polskiego Ładu. Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus. Mowa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Zgodnie z nowymi przepisami od stycznia 2022 roku tysiące rodzin w Polsce otrzyma w sumie 12 tysięcy złotych na dziecko. Aby ubiegać się o te środki, należy jednak spełniać pewne warunki.

Pieniądze będą przysługiwały na każde drugi i kolejne dziecko, między 12. a 36. miesiącem życia. Kryterium wiekowe wynika bezpośrednio z głównych założeń programu. Powstał on z myślą o wsparciu rodzin w opiece nad maluchami po tym, jak mamie skończy się już urlop macierzyński, czyli po ukończeniu 12 miesięcy. W tym momencie mama musi wrócić do pracy, a dziecko do czasu osiągnięcia wieku przedszkolnego (3 lata) trafia do żłobka, do dziadków lub rodzice muszą skorzystać z pomocy domowej opiekunki. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma wesprzeć rodziny w takiej sytuacji.

Pieniądze będą wypłacane na drugie i kolejne dziecko, na pierwszą lub jedyną pociechę w rodzinie środki nie będą przysługiwały. W sumie na jedno dziecko można otrzymać 12 tysięcy złotych, ale to rodzice zdecydują, czy wolą otrzymywać 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 złotych miesięcznie przez rok.

Zobacz: Rząd uderzy w alimenciarzy od 1 grudnia? Konsekwencje mogą dotknąć także ich pracodawców

Sejm przyjął ustawę o dodatkowym 500 plus. Jak złożyć wniosek?

Realizacją nowego programu będzie zajmował się ZUS i to do niego należy kierować wnioski. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o wypłatę świadczenia będzie można się ubiegać nie wcześniej niż 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca i najpóźniej 30 dni po tej dacie. Odpowiednie dokumenty i wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną (z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, Portalu Zaufanego). Prawdopodobnie za pośrednictwem platformy PUE ZUS.

Zobacz: Czy kwarantanna jest płatna? Kto i ile płaci za kwarantannę?

Świadczenie na pocieszenie? 400 plus dla jedynaków

W nowych przepisach uwzględniono także dzieci, które nie załapią się na środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Rodzice jedynaków między 12. a 36. miesiącem życia mają otrzymać 400 złotych dodatku na opiekę. Pieniądze będą przysługiwały także na pierwsze dziecko w rodzina, w których kolejne będą objęte nowym 500 plus.

Dodatek w wysokości 400 złotych będzie służył dofinansowaniu pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub pod opieką opiekuna dziennego. Środki mają być wysyłane bezpośrednio na konto tych placówek lub do prywatnego opiekuna.

Sprawdź: Kiedy zdalne nauczanie w 2021? Rok temu zamknięto szkoły przy dwa razy mniejszej liczbie zakażeń niż wczoraj